Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa to miejsce, w którym badania w zakresie technologii lotniczych i kosmicznych są prowadzone już blisko 100 lat. Dokonania wybitnej klasy konstruktorów i naukowców Instytutu, w tym Tadeusza Sołtyka, pod kierownictwem którego powstały samoloty TS-8 Bies czy TS-11 Iskra oraz prof. Piotra Wolańskiego, wybitnego specjalisty w dziedzinie badań nad silnikami spalinowymi, w szczególności silnikami wykorzystującymi proces wirującej detonacji, wspierającego włączenie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej i utworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej, składają się na przełomowe wydarzenia w światowej historii lotnictwa i kosmosu. Rozbudowana infrastruktura Instytutu, 23 specjalistyczne laboratoria badawcze, 10 centrów doskonałości przykuwają uwagę nie tylko naukowców czy przedstawicieli biznesu, ale także miłośników lotnictwa.
„Jesteśmy numerem 1 w Polsce pod względem liczby certyfikowanych laboratoriów dla przemysłu lotniczego i obronnego, które znajdują się w jednej lokalizacji. Dysponujemy największym tunelem aerodynamicznym w Europie Środkowo-Wschodniej, a także największą komorą próżniową w Europie do badań wentylatorów, części wirujących silników lotniczych i turbin przemysłowych. Do tego posiadamy wyjątkowe na skalę europejską Centrum Laboratoryjne Napędów Rakietowych i Satelitarnych czy zaawansowany park maszynowy druku 3D i obróbki CNC” - mówi dr iż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa.
„Wszystko to plasuje nas w czołówce instytucji badawczych na świecie, a to sprawia, że czujemy się wręcz zobligowani do tego, by promować dokonania polskiej nauki i zawody inżynieryjne. Dlatego też raz w roku na 6 godzin nasz Instytut zostaje otwarty dla szerokiego grona odwiedzających. Tym samym zmienia się w przestrzeń pełną wystawców, pokazów, warsztatów i rozmów o samolotach, dronach i podróżach w kosmos” - dodaje dr inż. Paweł Stężycki.
13. Noc w Instytucie Lotnictwa - edukacja przez zabawę
Noc w Instytucie Lotnictwa to flagowe wydarzenie o charakterze edukacyjnym, które na stałe wpisało się w kalendarz polskich imprez lotniczych. Dotychczasowe edycje w Instytucie Lotnictwa zgromadziły łącznie ponad 400 tysięcy miłośników technologii lotniczych, w tym bezzałogowych statków powietrznych, a także dokonań inżynierów w zakresie podróży kosmicznych.
„Znaczącą grupę dotychczasowych odwiedzających stanowią dzieci i młodzież. Dlatego też, analogicznie do ubiegłych edycji, w ramach 13. Nocy w Instytucie Lotnictwa odbędą się warsztaty, pokazy i zwiedzanie wybranych laboratoriów, wystawy samolotów i śmigłowców. Nauka przez zabawę, spotkania z pilotami, którzy zarażają swoją pasją, to tylko przykładowe elementy składające się na tegoroczną edycję imprezy. Jej niezwykłą wartością jest to, że zaczyna się tuż przed zachodem słońca” - mówi dr inż. Paweł Stężycki.
Noc w Instytucie Lotnictwa od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem. W ciągu jednej nocy bierze w niej udział ponad 200 wystawców, w tym instytucje naukowe i badawcze wchodzące w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz, firmy prezentujące dokonania w zakresie technologii lotniczych i kosmicznych czy studenckie koła naukowe.
Więcej informacji o wydarzeniu:
www.nocwinstytucielotnictwa.pl
facebook.com/nocwinstytucielotnictwa
Źródło informacji: Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.05.2024, 09:50 |
Źródło informacji | Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
WeNet i WebWave po raz kolejny partnerami mityngu Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup
Finałem tegorocznego weekendu majowego będzie czwarta edycja zawodów Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. Wydarzenie to odbędzie się 4 maja i po raz kolejny będzie częścią cyklu o najwyższym poziomie międzynarodowej rywalizacji w chodzie sportowym – Race Walking World Tour Gold. Grupa WeNet ponownie ma zaszczyt wspierać tę prestiżową imprezę, a podobnie jak w ubiegłym roku, WebWave, firma należąca do Grupy WeNet, pełni rolę partnera technologicznego. To dzięki WebWave powstała nowoczesna strona internetowa wydarzenia, na której uczestnicy mogą dokonać rejestracji oraz uzyskać wszystkie niezbędne informacje.- 23.04.2025, 13:23
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: WeNet
-
Image
Nowy rekord Polski ustanowiony. Największa Lekcja Ekologii - nauka i zabawa z misją dla planety
- 23.04.2025, 12:50
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PreZero
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ