Newsletter

Szprotawa: Odkryte zabytki pod lupą konserwatora

13.05.2024, 08:53aktualizacja: 13.05.2024, 08:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Szprotawa
Fot. UM Szprotawa
Na zgłoszenie Muzeum Ziemi Szprotawskiej lubuskie służby konserwatorskie przeprowadzą wizję terenową odkrytych w ostatnim czasie zabytkowych obiektów na obszarze Leśnictwa Długie. Idzie m.in. o kamienne mury, kurhany, stanowiska z ceramiką, kamienne bruki, artystycznie wykończony słup i ruiny domku myśliwskiego. Wszystkie leżą w tzw. Lesie Schubego, przez który prowadzi znany szlak turystyczny „Pętla Wiewióra”.

W przypadku kamiennych murów możemy mieć do czynienia z nowożytnym sposobem oznaczania granic albo nawet megalitami, ponieważ w pobliżu znajduje się cmentarzysko kurhanowe z epoki brązu jak i inne kamienne konstrukcje. Regularne kamienne bruki w szczerym lesie mogą także okazać się dawnymi miejscami pochówku. Zagadkowym pozostaje wykonany z piaskowca słup z ornamentyką barokową. Najmniej tajemnicze są pozostałości domku myśliwskiego, należącego niegdyś zapewne do rodziny von Kottwitz, właściciela wsi Długie.

Wizję zaplanowano na maj br. Oprócz konserwatora zabytków i muzeum wezmą w niej udział przedstawiciele Nadleśnictwa Szprotawa i Urzędu Miejskiego w Szprotawie.

Uzupełnić należy, że w otoczeniu Lasu Schubego, pod Borowiną odkryto jeszcze trzy kamienne drogowskazy, pochodzące najprawdopodobniej z początku XIX wieku.

W efekcie wizji odkryte obiekty mogą trafić do ewidencji lub rejestru zabytków.

Maciej Boryna
UM Szprotawa

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.05.2024, 08:53
Źródło informacji Szprotawa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ