Newsletter

Gliwice: True Tone Festival coraz bliżej!

21.05.2024, 20:26aktualizacja: 21.05.2024, 20:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Siema Ziemia; Fot. materiały organizatora
Siema Ziemia; Fot. materiały organizatora
Szykujcie się na muzyczną ucztę, bo w Gliwicach – już po raz trzeci – odbędzie się True Tone Festival. W trakcie sześciu festiwalowych dni, na przełomie maja i czerwca, usłyszymy aż jedenaście projektów muzycznych. Będzie oryginalnie i nie tylko jazzowo. Bilety są w sprzedaży.

Centrum Kultury Victoria w Gliwicach zaprasza na trzecią edycję True Tone Festivalu, który w tym roku odbędzie się między 24 maja a 1 czerwca. – Zgodnie z założeniami festiwalu, przy doborze artystów nadal szukamy szczerej muzyki, która ma oryginalną trajektorię jazzową. W tym roku zaprosiliśmy także projekty, które jazzem trudno będzie nazwać, chociaż niektórzy muzycy z tym środowiskiem są kojarzeni. Kooperują, z kim im się tylko zamarzy, by w ten sposób tworzyć nowe połączenia lub na nowo opowiadać dobrze znaną historię – informują organizatorzy.

Podczas tegorocznej imprezy fuzja jazzu spotka się z muzyką współczesną, klasyczną, kameralną, muzyką świata, folkiem, elektroniką, ambientem, minimalizmem, muzyką klubową, muzyką filmową, rockową, punkową i mnóstwem innych dźwiękowych eksperymentów. Jest w czym wybierać!

Festiwal wystartuje już 24 maja, a otworzy go Quintet Wojtka Mazolewskiego. Zespół zagra w Ruinach Teatru Victoria (al. Przyjaźni 18) i zaprezentuje program poświęcony duchowemu jazzowi (spiritual jazz), który powstał w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych m.in. za sprawą Johna Coltrane’a, Pharoaha Sandersa, Dona Cherry’ego i Sun Ra.

Dzień później, 25 maja, czekają nas dwa koncerty. Najpierw Ruinami zawładnie Akusmi, czyli Pascal Bideau, francuski kompozytor muzyki filmowej i muzyki do reklam telewizyjnych, który podczas występów używa wielu instrumentów akustycznych i elektronicznych, tworząc na scenie efekt wieloosobowego zespołu. Zaraz po nim publikę oczaruje Maxime Denuc, prezentując album „Nachthorn”, na którym odnaleźć można wiele gatunków: muzykę elektroniczną, ambient, minimalizm, muzykę eksperymentalną, klasyczną, współczesną czy dub techno. A to wszystko za pomocą jednego instrumentu! Obaj artyści wystąpią w Polsce po raz pierwszy.

W kolejnych dniach muzycznych emocji będzie tylko przybywać! 26 maja w Ruinach Teatru Victoria zaprezentują się: William’s Things, czyli projekt, który od początku inspiracji szuka w poezji, oraz Bastarda Trio – grupa sięgająca po repertuar muzyki współczesnej, dawnej, folkowej i muzyki świata.

30 maja na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5) będzie można posłuchać zespołu Jazzpospolita, balansującego między takimi brzmieniami i gatunkami jak: post, avant, pre, trans, prog, soft, hard, rock, ambient, minimal, trip-hop, oraz nowego projektu Kuby Więcka, czyli Hoshii.
W tym samym miejscu 31 maja wystąpi elektroakustyczny kwartet czerpiący z muzyki elektronicznej i łączący ją z jazzową improwizacją Siema Ziemia, oraz duet Pędziwiatr/Rak z projektem Zima Stulecia i eksperymentalną muzyką elektroniczną.

Także na bojkowskiej scenie 1 czerwca czekać będą dwa koncerty. Zagra grupa Ninja Episkopat, stworzona przez wyrazistych artystów sceny okołojazzowej i niezależnej, oraz Błoto z muzyką mocno osadzoną na brutalnych hip-hopowych fundamentach, odwołujących się bardzo luźno do brzmienia lat 90. Nie może Was zabraknąć!

Bilety na True Tone Festival dostępne są online – w serwisie ToBilet, stacjonarnie – w kasie gliwickiego Kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (Centrum Przesiadkowe), a także – w miarę dostępności – w dniu wydarzenia.

Szczegółowe informacje i pełny program festiwalu można znaleźć na ckvictoria.pl.

 

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.05.2024, 20:26
Źródło informacji Gliwice
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ