Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W ramach nowej umowy obydwie firmy deklarują podjęcie działań na rzecz popularyzacji efektywnych rozwiązań. Strony porozumienia będą dzielić się wiedzą z zakresu efektywności energetycznej nieruchomości oraz infrastruktury wspierającej. Propozycje działań dotyczyć będą doboru odpowiedniej technologii zarządzania i odzyskiwania energii, ponownego wykorzystania wody oraz utrzymania ruchu instalacji budynkowych. O znaczeniu poprawy efektywności energetycznej nieruchomości świadczy to, że według Komisji Europejskiej budynki w Unii Europejskiej odpowiadają za blisko 40 proc. całkowitego zużycia energii i za 36% emisji gazów cieplarnianych.
„Cieszymy się, że nasze wieloletnie partnerstwo z Danfoss wchodzi na kolejny poziom. Wierzymy, że dzięki wymianie doświadczeń będziemy w stanie skutecznie promować działania na rzecz redukcji emisji powstałych w wyniku funkcjonowania nieruchomości komercyjnych. Jesteśmy przekonani, że projekt ten stanie się przykładem efektywnych działań prowadzących do ograniczania śladu węglowego budynków przemysłowych znajdujących się w Polsce” – podkreśla Marta Stańczak, Managing Director Sodexo Polska.
Przełom w polskim przemyśle
Danfoss Poland jest częścią globalnego koncernu zajmującego się produkcją energooszczędnych komponentów i rozwiązań technologicznych. Produkty te znajdują zastosowanie w m.in. chłodnictwie, rozwiązaniach z obszaru klimatyzacji, ogrzewnictwie czy w branży napędowej. Firma angażuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, czego przejawem jest zobowiązanie o osiągnięciu neutralności klimatycznej już w 2030 r. Przełomowym krokiem na tej drodze jest powstanie pierwszego neutralnego klimatycznie budynku fabrycznego Danfoss, który znajduje się na terenie kampusu firmy w Grodzisku Mazowieckim.
Jednym z głównych zamierzeń projektantów i konstruktorów fabryki była minimalizacja strat energetycznych oraz efektywne wykorzystanie nadwyżek ciepła. Zagospodarowanie powstałej w wyniku prowadzonych procesów produkcyjnych energii cieplnej pozwala efektywnie ogrzać hale oraz przygotować ciepłą wodę użytkową. Jednym z kluczowych elementów grodziskiej inwestycji jest także zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS. Umożliwia on kontrolę instalacji technicznych, co z kolei wspiera efektywność energetyczną obiektu i ma korzystny wpływ na eksploatację budynku. Nie bez znaczenia jest także ponowne wykorzystanie wody używanej do procesów technologicznych.
„Dekarbonizacja przemysłu wymaga zintegrowanego podejścia, obejmującego zarówno technologię, regulacje, jak i zmiany w podejściu do zarządzania zasobami. Jest to wyzwanie, ale także szansa na innowacje, rozwój gospodarczy i ochronę środowiska dla przyszłych pokoleń. Cieszymy się, że Sodexo będzie dzielić się wiedzą oraz najlepszymi praktykami w zakresie kompleksowego podejścia do dekarbonizacji obiektów przemysłowych, bazując na doświadczeniu Danfoss” – mówi Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.
Sodexo wspiera dekarbonizację
Rozpoczęta w 2016 r. współpraca Sodexo Polska z Danfoss na początku obejmowała działania z zakresu sprzątania biur i powierzchni produkcyjnych, obsługi terenów zewnętrznych i prowadzenia restauracji pracowniczych w dwóch zakładach produkcyjnych. W kolejnych latach wachlarz usług ulegał zwiększeniu, m.in. o zarządzanie przestrzenią i infrastrukturą. Obecnie zespół Sodexo dba również o stan techniczny urządzeń znajdujących się w grodziskiej fabryce Danfoss. Eksperci prowadzą obsługę techniczną oraz zajmują się konserwacją w oparciu o zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS. Rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej wspierają z kolei efektywność energetyczną zakładu poprzez m.in. odzyskiwanie ciepła powstałego w wyniku prowadzonych procesów produkcyjnych, regulacji temperatury na terenie zakładu czy wytwarzania sprężonego powietrza.
Nowa fabryka w Grodzisku Mazowieckim jest w 100 proc. zasilana energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych lub mająca certyfikat zielonego pochodzenia, a 95 proc. wytwarzanego w procesie technologicznym ciepła odpadowego jest odzyskiwane i ponowne wykorzystywane do ogrzewania hali produkcyjnej i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
O Sodexo
Założona w 1966 roku w Marsylii przez Pierre'a Bellona, firma Sodexo jest światowym liderem w dziedzinie dostarczania zrównoważonych usług żywieniowych i cennych doświadczeń w każdym momencie życia: pracy, leczenia, nauki i zabawy.
Działając w 45 krajach świata, 430 00 pracowników Sodexo każdego dnia obsługuje 80 milionów konsumentów.
Grupa Sodexo charakteryzuję się niezależnością i wciąż pozostaje w rękach rodziny, która dała początek całemu przedsiębiorstwu. Firmę wyróżniają także zrównoważony model biznesowy i portfolio serwisów. Oferuje przede wszystkim usługi gastronomiczne oraz usługi zarządzania nieruchomościami. Zapewnia wysokiej jakości, wielowymiarowe i dopasowane do potrzeb konsumentów doświadczenia kulinarne, a także kreuje atrakcyjne i włączające miejsca pracy. Zapewnia zarządzanie obiektami klienta w bezpieczny i przyjazny dla środowiska sposób. Od momentu powstania, Sodexo koncentruje się na konkretnych, codziennych działaniach, aby, za pośrednictwem swoich usług, wywierać pozytywny wpływ gospodarczy, społeczny i środowiskowy. Firma uważa, że rozwój i zaangażowanie społeczne idą w parze. Celem Sodexo jest tworzenie lepszej codzienności dla każdego, aby budować lepsze życie dla wszystkich.
Firma Sodexo jest notowana w indeksach: CAC Next 20, CAC 40 ESG, FTSE 4 Good i DJSI.
Więcej informacji na: www.sodexo.com
W Polsce Sodexo od 30 lat jest liderem w dziedzinie kompleksowej obsługi nieruchomości i największą firmą FM o zasięgu ogólnopolskim. Usługi Integrated Facility Management (IFM) świadczy w ponad 200 obiektach. Prowadzi 40 restauracji pracowniczych. Wspiera firmy w zarządzaniu miejscem pracy i tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla pracowników w obiekcie klienta. W portfolio stałych klientów ma wiele ikonicznych brandów z branż m.in.: przemysłowej, FMCG, farmaceutycznej i technologicznej.
Więcej informacji na: www.pl.sodexo.com
Sodexo w liczbach
- 21,1 miliarda euro skonsolidowanego przychodu rocznie w Roku Finansowym 2022 r.
- 422 000 pracowników(stan na 31 sierpnia 2022 r.)
- 53 krajów
- 100 milionów obsługiwanych konsumentów dziennie
- 13,3 miliarda euro kapitalizacji rynkowej (stan na 4 kwietnia 2023 r.)
Sodexo w Polsce
- ponad 1800 pracowników
- 120 klientów biznesowych
- 40 restauracji
- ponad 200 obsługiwanych nieruchomości
KONTAKT:
Media
Izabela Mendelowska
tel. +48 664 410 052
e-mail: izabela.mendelowska@sodexo.com
Źródło informacji: Sodexo
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.06.2024, 08:00 |
Źródło informacji | Sodexo |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu