Newsletter

Nauka i technologie

Kolejny rocznik ekspertów ukończył Akademię Wodorową ORLEN

02.07.2024, 09:00aktualizacja: 02.07.2024, 09:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Orlen (1)
Orlen (1)
Trzydziestu studentów nauk ścisłych, ekonomicznych i humanistycznych zostało absolwentami drugiej edycji Akademii Wodorowej ORLEN - unikalnego na skalę światową szkolenia, łączącego zajęcia teoretyczne na uczelniach wyższych z praktykami w najbardziej innowacyjnych zakładach przemysłowych. Na najlepszych czekają płatne staże w ORLEN i u partnerów programu.

Uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom drugiej edycji Akademii zbiegło się w czasie z uruchomieniem przez ORLEN ogólnodostępnej stacji wodorowej do tankowania samochodów osobowych, ciężarówek i autobusów miejskich w Poznaniu. Obiekt ten, podobnie jak ponad sto kolejnych, planowanych do końca tej dekady, wymaga doskonale funkcjonującego, rozbudowanego zaplecza: laboratoriów, magazynów oraz sieci badawczo-przemysłowej. Głównym celem Akademii Wodorowej jest wykształcenie najwyższej klasy specjalistów - pionierów zeroemisyjnego transportu, do obsługi tej infrastruktury.

„Wodór zero- i niskoemisyjny to jeden z filarów transformacji energetycznej. ORLEN nie tylko realizuje inwestycje w infrastrukturę wodorową, ale przede wszystkim dba o budowę kompetencji i przyszłych kadr dla realizacji tak ambitnych i innowacyjnych celów. Dzięki takim programom jak Akademia Wodorowa, a później także stażom dla najlepszych, zachęcamy studentów i absolwentów do tego, by rozwijali swoje umiejętności w tym kierunku oraz budujemy świadomość społeczną w zakresie bezpiecznego źródła energii, jakim jest wodór” - mówi Wiesław Prugar, członek zarządu ORLEN ds. Upstream.

Akademia Wodorowa (Akademia H2) to inicjatywa, która powstała w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej. W tym programie edukacyjnym biorą udział studenci 3., 4. i 5. roku oraz absolwenci uczelni wyższych. W trakcie Akademii H2, uczestnicy poznają działania instalacji produkcyjnych w różnych gałęziach przemysłu, zarówno te związane z produkcją niskoemisyjnego i odnawialnego wodoru, jak i rozwiązania wynikające z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym.

„Sukces Akademii H2 nie byłby możliwy bez naszych partnerów merytorycznych i biznesowych. Dzięki markom Toyota i Solaris, jej uczestnicy mieli okazję zobaczyć >>od podszewki<< instalacje oraz procesy wodorowe, które znajdują zastosowanie w transporcie kołowym. Z kolei wizyty w zakładach PESA Bydgoszcz oraz Komunikacji Miejskiej Płock stanowiły okazję do zapoznania się z technologiami wodorowymi w kolejnictwie czy przewozach pasażerskich. W program zaangażowały się również uczelnie wyższe: Politechnika Krakowska i Politechnika Gdańska” - tłumaczy Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych w PKN ORLEN.

Podczas drugiej edycji Akademii H2 studenci wzięli udział w ośmiu zjazdach, które odbyły się w dziesięciu miastach w Polsce i Hiszpanii, m.in. na politechnikach w Krakowie i Gdańsku, a także w siedzibach ORLEN we Włocławku, Solarisa w Poznaniu, PESA w Bydgoszczy czy Calvery w Saragossie. Warunkiem ukończenia szkolenia było przygotowanie własnego projektu, dotyczącego produkcji i wykorzystania wodoru w gospodarce (przemysł, transport lub energetyka) z określeniem wpływu na redukcję emisji CO2. Dziesięcioro najlepszych absolwentów II edycji programu otrzymało już propozycje odbycia płatnych staży. Pięć z nich odbędzie się w ORLENIE, pozostałe u partnerów Akademii (3 w Solarisie, oraz po jednym w firmach Toyota i Pesa).

Szkolenie kadry w kierunku rozwoju technologii wodorowych jest elementem Strategii Wodorowej Grupy ORLEN. To odpowiedź koncernu na wyzwania, związane z transformacją energetyczną i szukaniem zielonych, ekologicznych rozwiązań. Wodór jako alternatywa dla paliw konwencjonalnych jest obecnie jednym z kluczowych elementów dekarbonizacji sektora transportu.

Do 2030 roku Grupa ORLEN zakłada budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wodór będzie dostarczany do nich dzięki wybudowaniu europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. Łączna zakładana moc elektrolizerów w Grupie ORLEN do 2030 roku wyniesie około 1 GW mocy, co w połączeniu z projektami typu waste-to-hydrogen umożliwi produkcję ponad 130 tysięcy ton odnawialnego wodoru rocznie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 02.07.2024, 09:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ