Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Dzięki zmianom w FERS polskie szkoły będą gotowe na przyjęcie większej liczby uczniów z Ukrainy (komunikat)

16.07.2024, 18:55aktualizacja: 16.07.2024, 18:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej:

Rada Ministrów przyjęła dzisiaj uchwałę w sprawie projektu zmian programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), przedłożoną przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. Projekt zmiany został wypracowany wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i zakłada sfinansowanie z funduszy unijnych wsparcia dla szkół i nauczycieli, aby lepiej przygotować się do przyjęcia zwiększonej liczby dzieci z Ukrainy. Przeznaczymy na ten cel 500 mln złotych.

Zmiany te są powiązane z nowelizacją ustawy, która uzależnia wypłatę świadczenia wychowawczego 800 plus od uczęszczania przez dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że dzięki temu liczba uczniów z Ukrainy w polskich szkołach może wzrosnąć nawet o około 60 tysięcy.

Proces przygotowania placówek do przyjęcia tak dużej grupy nowych osób z Ukrainy będą wspierały fundusze unijne w ramach FERS. Zakładamy, że 500 mln zł pozwoli nam objąć wsparciem co najmniej 29 tys. dzieci, które rozpoczną naukę w polskich szkołach.

Na poziomie krajowym zakres i warunki działań określi program opracowany i wdrażany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pozwoli on na stworzenie uczniom z Ukrainy bezpiecznych warunków do nauki i budowania relacji z rówieśnikami.

Według wstępnych założeń MEN, program obejmie:

zatrudnienie w szkołach asystentów międzykulturowych, którzy będą diagnozować problemy w adaptacji uczniów i pomagać w ich rozwiązaniu,

- szkolenia i materiały metodyczne dla nauczycieli dotyczące pracy z uczniami z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym,

- profilaktykę zaburzeń zdrowia psychicznego oraz wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracyjnym lub uchodźczym.

Faktyczne uruchomienie wsparcia uzależnione jest jeszcze od akceptacji zmiany programu przez Komisję Europejską. Dzięki dzisiejszej decyzji Rady Ministrów, możemy rozpocząć negocjacje z Komisją. Już teraz prowadzone są w tej sprawie rozmowy robocze. Liczymy, że jesienią KE przyjmie zmieniony program.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jls/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.07.2024, 18:55
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ