Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Pierwszy program finansowania dłużnego, na kwotę 165 mln euro, jest historycznym wydarzeniem w rozwoju Powerdot, dzięki któremu operator będzie mógł z impetem realizować swoją misję budowy infrastruktury do ładowania aut elektrycznych w Europie, przyczyniając się do transformacji transportu na zeroemisyjny, a jednocześnie umacniając swoją pozycję rynkową. Powerdot pozyskał na rozwój w sumie już 465 mln euro, uwzględniając właśnie uruchomione linie kredytowe, a także kapitał otrzymany w dotychczasowych transzach inwestycyjnych.
Każdy z banków uczestniczących w konsorcjum, które udzieliło Powerdot finansowania dłużnego, solidarnie potwierdza swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój oraz tworzenie „zielonej” infrastruktury w Europie. Udział w konsorcjum tak wielu znanych instytucji świadczy o tym, jak dużym zaufaniem cieszy się wizja rozwoju Powerdot, a także posiadane przez firmę zdolności operacyjne. Wspólnie z zaangażowanymi bankami operator będzie mógł dokonać znaczącego postępu w budowie „zielonej” infrastruktury w Europie.
„Uzyskane kredytowanie o tak znaczącej wartości stanowi świadectwo zaufania naszych partnerów do wizji i możliwości operacyjnych Powerdot. Dzięki zielonemu finansowaniu przyspieszamy realizację naszej strategii, tworząc infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych w większej liczbie lokalizacji w Europie, wspierając tym samym transformację transportu na zrównoważony” - mówi Luís Santiago Pinto, prezes i współtwórca Powerdot. „Długoterminowe cele i ambitne plany Powerdot pozwalają nam analizować i korzystać z różnych narzędzi finansowych. Z wielką ekscytacją witamy ABN Amro, BNP Paribas, ING, MUFG Bank, Santandera i Société Générale w gronie uczestników naszej misji tworzenia zrównoważonej mobilności” - dodaje.
Pula 165 mln euro udostępniona w ramach „zielonego finansowania”, z dodatkową kwotą 60 mln euro na realizację nadprogramowych projektów, zostanie przeznaczona na rozbudowę infrastruktury Powerdot, aby stacje ładowania operatora były obecne w co najmniej 3100 lokalizacjach do 2026 roku. Pozyskane środki zostaną też wykorzystane na tworzenie nowych technologii związanych z usługą ładowania, ciągle ulepszanie tzw. user experience, czyli doświadczeń klientów ładujących swoje auta, a także wzmocnienie zespołu profesjonalistów Powerdot.
W ogłoszonym programie kredytowania Santander pełnił funkcję wyłącznego doradcy finansowego i koordynatora zielonego finansowania, McKinsey & Co. pełnił funkcję doradcy handlowego i technicznego, a Clifford Chance i PLMJ pełniły rolę doradców prawnych Powerdot. Gibson Dunn i Morais Leitão występowały w charakterze doradców prawnych pożyczkodawców, a EY w charakterze doradcy finansowego i podatkowego oraz audytora modelowego.
Powerdot jest paneuropejskim operatorem stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W sumie pozyskał już ponad 465 milionów euro finansowania kapitałowego i dłużnego, aby realizować swoją misję tworzenia zrównoważonej mobilności w Europie. Działając w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Belgii i Polsce, Powerdot obsługuje ponad 7800 punktów ładowania w ponad 1600 lokalizacjach. Inwestor i operator jest w trakcie tworzenia kolejnych 15000 punktów ładowania w blisko 2700 lokalizacjach, przyczyniając się do upowszechniania pojazdów elektrycznych w Europie.
Źródło informacji: Powerdot
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 08.08.2024, 08:00 |
| Źródło informacji | Powerdot |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
OX2 Polska na EKG 2026: uproszczenie procedur pobudzi rozwój lądowej energetyki wiatrowej PAP
Polska energetyka wiatrowa na lądzie nadal zmaga się z różnymi barierami prawnymi stojącymi na drodze jej rozwoju. Aby je usunąć, potrzebna jest liberalizacja przepisów. „Według mnie największą barierą dla energetyki wiatrowej jest czas, jaki musimy spędzić na rozwijaniu naszych projektów po to, żeby szczęśliwie dobrnąć w bólach do momentu, w którym mamy pozwolenie na budowę i możemy ją rozpocząć” - wskazał Tomasz Guzowski, prezes OX2 Polska podczas XVIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach.- 04.05.2026, 15:34
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
DACHSER Polska inauguruje cykl śniadań biznesowych z okazji 20-lecia
- 04.05.2026, 15:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: DACHSER
-
Rimini Street ogłasza wyniki finansowe i operacyjne za I kwartał roku obrotowego 2026
Wybrane najważniejsze wyniki finansowe za I kwartał: zakontraktowane, ale jeszcze niewykonane usługi (ang. RPO) na kwotę 643,6 mln USD, co stanowi wzrost o 16,4% w ujęciu rok do roku. Skorygowane należności z faktur w wysokości 92,2 mln USD, co oznacza wzrost o 22,9% w ujęciu rok do roku. Skorygowane powtarzalne dochody przeliczone na wartość roczną (ARR) w wysokości 388,0 mln USD , co stanowi wzrost o 5,0% w ujęciu rok do roku.- 04.05.2026, 10:11
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ