Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił dziś (06.09.2024 r.) w Kancelarii Premiera propozycje zmian w sądownictwie. Zaprezentowane rozwiązania dotyczą przywrócenia ładu konstytucyjnego oraz statusu neosędziów.
Konsultacje obywatelskie ze środowiskiem prawniczym
Konsultacje obywatelskie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poświęcono dyskusji nad tym, jak przywrócić praworządność w Polsce. Wzięli w nich udział premier Donald Tusk, minister sprawiedliwości Adam Bodnar oraz przedstawiciele środowisk prawniczych.
- Z satysfakcją muszę powiedzieć, że znaleźliśmy wspólny język ze wszystkimi reprezentantami środowisk prawniczych – powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu. – Łączy nas jedna myśl, jedno przekonanie – że rządy prawa w Polsce to nasz wspólny, absolutny priorytet – podkreślił.
Minister Adam Bodnar poinformował, że podczas spotkania padło zobowiązanie, aby pracować dalej razem nad rozwiązaniami, które pogodzą wszystkie perspektywy jak w przyszłości postępować z nieprawidłowo powołanymi sędziami.
W projekcie, który przedstawił resort sprawiedliwości, najważniejszym punktem jest uznanie, że spośród sędziów powołanych po 2018 roku wyróżniamy trzy grupy.
Pierwsza z nich – jak przekazał minister Bodnar – to osoby, które niespecjalnie miały wybór. - Skończyły Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, odbyły asesurę i nie miały do wyboru innej KRS – powiedział Adam Bodnar. Oszacował, że jest to około 1600 osób. Chodzi o tych, którzy musieli uczestniczyć w dalszej procedurze powołania na stanowisko sędziego. W przeciwnym razie musieliby zwrócić koszty kształcenia w KSSiP.
- Co do tych osób ustawa będzie przewidywała, że mają one status sędziów powołanych zgodnie z Konstytucją – powiedział minister Bodnar. Oznacza to, że ich status nie będzie kwestionowany. Nie będą też podlegały postępowaniom dyscyplinarnym.
Druga z tych grup, to osoby, które łączy tzw. wspólne przedsięwzięcie – common design – Brały one udział w budowie porządku niedemokratycznego w Polsce. Nie tylko ze względu na to, że przyjęły awans, ale ze względu na to, że obejmowały później różne funkcje w wymiarze sprawiedliwości – podkreślał Adam Bodnar.
Celem nowych rozwiązań – jak zaznaczył minister – jest to, aby po trzech miesiącach od wejścia w życie ustawy, te osoby wróciły na wcześniej zajmowane stanowisko i ich awans został cofnięty.
Trzecia grupa to osoby, które awansowały w strukturze sądownictwa, bo miały nieprzepartą wolę, by to zrobić. A jednocześnie nie można postawić im zarzutu udziału we wspólnym przedsięwzięciu tzw. common design. – W tym przypadku przewidujemy wprowadzenie instytucji tzw. czynnego żalu – zapowiedział minister Bodnar. – Jeśli osoby te złożą oświadczenie i powiedzą, że to był ich błąd życiowy, to dobrowolnie wracają do sądu, w którym wcześniej orzekali i nie są wszczynane wobec nich postępowania dyscyplinarne. Mogą oni od następnego dnia startować w nowych konkursach i ubiegać się o funkcjonowanie na nowych zasadach. W pewnym sensie uznajemy, że są rozgrzeszeni – mówił minister Bodnar i dodał, że dotyczy to odpowiednio 500 i 900 osób.
– Zostanie stworzony specjalny organ – Konsylium Dyscyplinarne – pełniący funkcję kolegialnego rzecznika dyscyplinarnego i ww. osoby zostaną ocenione z punktu widzenia naruszenia zasad etyki sędziowskiej – poinformował Adam Bodnar. Czyli zostaną wobec nich przeprowadzone postępowania dyscyplinarne.
Minister podkreślał także, że aby to wszystko mogło być zrealizowane, musi temu towarzyszyć zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym. – Wszyscy się zgadzamy, że dwie izby funkcjonujące w SN muszą być zniesione. To jest Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izba Odpowiedzialności Zawodowej – powiedział.
Adam Bodnar wskazywał także na konieczność okresu przejściowego. – Ważne jest stworzenie możliwości powrotu do orzekania na dwa lata przez sędziów w stanie spoczynku. Być może dojdzie do sytuacji, że część osób wróci do innych sądów i trzeba będzie wypełniać luki, które naturalnie powstaną w wymiarze sprawiedliwości – mówił. – Liczę na to, że dojrzali, doświadczeni, z autorytetem sędziowie za zgodą odnowionej KRS będą mogli wrócić do orzekania realizując swój moralny obowiązek w stosunku do Rzeczpospolitej i pomagając w przejściu przez ten trudny proces – podkreślił.
Szczegóły dyskutowanych dziś rozwiązań zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sdd/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.09.2024, 22:57 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |