Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Jakie są prawa i obowiązki kierowców i pieszych na drodze?

18.09.2024, 13:18aktualizacja: 20.09.2024, 14:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

pexels.com
pexels.com
Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mają swoje określone prawa i obowiązki. Dotyczy to zarówno kierowców, jak i pieszych. Ich przestrzeganie jest ważne w kontekście dbania o bezpieczeństwo oraz płynność ruchu na drodze. W tym artykule pod lupę zostanie wzięte to, jakie prawa i obowiązki dotyczą kierowców i pierwszych na drodze. Co mówią o tym przepisy?

Prawa i obowiązki kierowców na drodze

Oczywiście chodzi o prawodawstwo w Polsce. Zgodnie z nim kierowców obowiązuje ruch prawostronny i należy go przestrzegać. Ponadto w przypadku drogi dwujezdniowej kierowca ma obowiązek jechać po prawej jezdni. W każdym przypadku osoba kierująca autem powinna jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a gdy pasy są wyznaczone, to nie wolno zajmować więcej niż jednego pasa ruchu.

Jeśli chodzi o jezdnię dwukierunkową z minimum czterema pasami ruchu, to należy zająć pas znajdujący się na prawej połowie jezdni. W sytuacji, gdy auto znajduje się na części drogi, gdzie jeżdżą pojazdy szynowe, to obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie miejsca każdemu zbliżającemu się pojazdowi szynowemu.

W przypadku pojazdów kategorii N2 lub N3 (przeznaczonych do przewozu ładunków) oraz zespołu pojazdów o długości ponad 7 metrów na drogach ekspresowych i autostradach o co najmniej trzech pasach ruchu, możliwe jest poruszanie się tylko po dwóch pasach znajdujących się najbliższej prawej strony jezdni. Jeżeli kierowca zbliża się do skrzyżowania, to może poruszać się środkiem pasa ruchu tylko wtedy, gdy z danego pasa możliwe jest opuszczenie skrzyżowania w co najmniej dwóch kierunkach.

Ponadto każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest do zachowania ostrożności, a w określonych przypadkach nawet szczególnej ostrożności. Do tego zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania oraz stosować się do hierarchii znaków występujących na drodze (osoby kierujące ruchem drogowym, sygnalizacja świetlna, znaki drogowe pionowe i znaki drogowe poziome).

Prawa i obowiązki pieszych na drodze

Kierowcy to nie jedyni uczestnicy ruchu drogowego. Warto również zwrócić uwagę na prawa i obowiązki pieszych. Niestety na polskich drogach regularnie dochodzi do wypadków z udziałem pieszych, co jest spowodowane m.in. przez nieostrożność lub brak znajomości przepisów.

Przede wszystkim pieszy ma obowiązek poruszania się po chodniku lub drodze dla pieszych. Jeżeli takich nie ma, to wówczas dopuszcza się korzystanie z pobocza lub krawędzi jezdni, gdy pobocza nie ma. Należy wówczas iść lewą stroną drogi. W przypadku większej liczby osób piesi powinni iść jeden za drugim. Dzieci do 7. roku życia mogą korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma ukończone 10 lat.

Piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym muszą stosować elementy odblaskowe. Przechodząc przez jezdnię lub torowisko, należy zachować szczególną ostrożność. Należy korzystać z przejścia dla pieszych. Jeżeli go nie ma, to dozwolone jest przekraczanie drogi, jeżeli odległość od najbliższego przejścia dla pieszych wynosi minimum 100 metrów. Wówczas jednak osoba ta ustępuje pierwszeństwa pojazdom, przechodzi możliwie najkrótszą drogą oraz nie może powodować żadnego zagrożenia w ruchu drogowym.

Jednocześnie pieszym zabrania się m.in.:

- wchodzenia na jezdnię przed nadjeżdżającym autem (również na przejście dla pieszych) lub tuż zza auta, lub innej przeszkody,

- przebiegania przez jezdnię,

- przechodzenia w miejscach o ograniczonej widoczności,

- chodzenia po torowisku,

- zwalniania kroku lub zatrzymywania się (bez przyczyny) podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Obowiązkowe ubezpieczenie dla posiadaczy auta

Każdy posiadacz auta poruszającego się po drodze powinien mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jazda bez niego skutkuje poważnymi konsekwencjami, w tym m.in. wysoką karą finansową, którą może nałożyć UFG oraz pokryciem kosztów szkód wyrządzonych osobom trzecim.

Poza obowiązkowym OC, warto też wykupić Auto Casco. W ten sposób zabezpieczysz na wypadek uszkodzenia na skutek wypadku lub innego nieprzewidzianego zdarzenia również swoje auto. Pamiętaj też o tym, by zadbać o życie i zdrowie swoje oraz pozostałych pasażerów – w tym celu przyda się ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jeśli chcesz skorzystać z oferty LINK4, sprawdź ofertę na stronie www.link4.pl. Znajdziesz tam kalkulator OC AC online. Dzięki niemu w kilka minut wyliczysz wysokość swojej składki. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 44 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Źródło informacji: Link4.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.09.2024, 13:18
Źródło informacji Link4.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ