Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zespół programowy festiwalu miał wyjątkowo trudne zadanie - z ponad 5 000 zgłoszonych filmów wybrać te, które najlepiej odpowiadają różnorodnym gustom widzów. W programie znalazło się 84 filmy pełnometrażowe oraz 58 filmów krótkometrażowych. Festiwal wyróżni się aż 26 światowymi premierami. Do tego zaprezentowane zostaną 18 premier międzynarodowych, 6 europejskich, 5 wschodnioeuropejskich i 20 polskich.
Jak podkreśla Gustaw Kolanowski, dyrektor programowy WFF, w tym roku festiwal postawił na różnorodność gatunkową i debiuty: „Skupiliśmy się na szukaniu filmów młodych twórców, często debiutantów. Wierzymy, że o części z nich usłyszymy jeszcze niejeden raz”.
W ramach sekcji konkursowych zaprezentowanych zostanie łącznie 94 filmów, w tym w Konkursie Międzynarodowym 15 produkcji. Wśród nich znajdują się m.in. światowa premiera filmu „Najeźdźcy” w reżyserii Teodory Ana Mihai oraz europejska premiera „Końca lata” Danisa Tanovicia. W jury Konkursu Międzynarodowego zasiądą m.in. chorwacki reżyser Vinko Brešan, polska reżyserka Anna Kazejak oraz producentka Oana Iancu z Rumunii.
Dyrektor Kolanowski podkreśla „Kino powinno być różnorodne, dlatego nie pokazujemy wyłącznie filmów typowo Festiwalowych. W tegorocznej selekcji znalazło się sporo filmów gatunkowych - mamy westerny, horrory, science fiction. Osobiście, mam słabość do sekcji Wolny Duch - to właśnie tam zobaczymy najwięcej dziwnych, intrygujących, niekiedy eksperymentalnych filmów. Jestem pewien, że każdy znajdzie tu coś dla siebie”.
Festiwal otworzy długo wyczekiwany film „Kulej. Dwie strony medalu” w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Ta polska produkcja opowie historię Jerzego Kuleja - legendy polskiego boksu, który jako jedyny zdobył dwa złote medale olimpijskie, oraz jego burzliwego małżeństwa z Heleną. Festiwal zakończy światowa premiera filmu „Najeźdźcy” - produkcja Teodory Ana Mihai podejmuje temat globalizacji i związanych z nią konfliktów międzykulturowych.
WFF to nie tylko seanse filmowe: „Kino to także spotkania. Staramy się, aby po zapaleniu świateł widzowie nie wracali jeszcze do domu. Poza QA z filmowcami przygotowaliśmy sporo wydarzeń towarzyszących - dodatkowe, darmowe pokazy, wykłady, spotkania DKF, quizy, imprezy w klubach festiwalowych" - mówi Gustaw Kolanowski.
Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Dla wielu twórców stanowi trampolinę do międzynarodowego sukcesu, a dla widzów - unikalną szansę na poznanie najnowszych, ambitnych produkcji z całego świata.
Bilety na 40. WFF będą dostępne od 20 września online, a od 8 października także w kinach festiwalowych. To doskonała okazja, by wspólnie świętować światowe kino na najwyższym poziomie. Więcej o 40. Warszawskim Festiwalu Filmowym na www.wff.pl.
Źrodło informacji: Warszawski Festiwal Filmowy
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.09.2024, 08:40 |
Źródło informacji | Warszawski Festiwal Filmowy |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP
-
Image
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji, słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 03.01.2025, 09:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce