Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dzięki wykonanej inwestycji zredukowana zostanie emisja dwutlenku węgla o ponad 23 tysiące ton/rok. Kocioł jest już po próbnym rozruchu. Całkowity koszt inwestycji to blisko 40 mln złotych, dofinansowanie objęło 45% kosztów kwalifikowanych.
Nowa instalacja umożliwi produkcję ekologicznego ciepła, które zasilać będzie miejską sieć ciepłowniczą w Ełku. Przewiduje się, że jednostka będzie pracować w okresie zimowym jako źródło podstawowe łącznie z posiadanym obecnie kotłem biomasowym o mocy 5,75 MW, a pozostałe kotły węglowe będą pełnić rolę źródeł szczytowych. Planowana produkcja ciepła z nowo budowanej instalacji wynosi blisko 195 tysięcy GigaJ/rok. Dzięki wykonanej inwestycji zredukowana zostanie emisja dwutlenku węgla o ponad 23 tysiące ton/rok.
Odnawialne źródła energii odgrywają zasadniczą rolę w działaniach na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale też równie ważnej poprawy bezpieczeństwa energetycznego.
Biomasa stała się w ostatnich latach ważnym nośnikiem energii w UE, gdzie jej udział w wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej rośnie w tempie 5-9% rocznie.
Istnieje kilka ważnych argumentów za energetycznym użytkowaniem biomasy. Za korzystaniem z tego źródła energii przemawia zarówno polityka energetyczna UE określającej udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w rocznym bilansie energetycznym. Równie istotny jest wielki potencjał techniczny biomasy czy fakt, że przy produkcji ciepła z biomasy mamy zerowy bilans emisji CO2 do atmosfery.
Stały wzrost cen praw do emisji CO 2 oraz zmiany w prawie w zakresie standardów emisji do atmosfery, zachęciły nas w 2022 roku do wymiany jednego z 3 kotłów węglowych na kolejny kocioł biomasowy.
Realizowana inwestycja spowoduje wzrost wolumenu produkcji ciepła wolnego od dwutlenku węgla ze spalania węgla nawet do 60% całkowitej produkcji w skali roku, co w wyniku realizacji inwestycji pozwoli osiągnąć status systemu efektywnego energetycznie. Osiągnięcie tego statusu umożliwi z kolei sięganie po kolejne środki z funduszy krajowych jak i unijnych.
Realizowany projekt to ogromne przedsięwzięcie zarówno finansowe jak i logistyczne. Ciepłownia cały czas normalnie pracuje i dostarcza ciepło do ełczan. Zyski z realizowanej inwestycji przeniosą się wprost na odbiorców (wynika to wprost z ustawy Prawo Energetyczne). Ełczanie odczują korzyści w postaci mniejszych stawek cen za ciepło, gdyż dużym kosztem dla przedsiębiorstwa to zarówno cena węgla (w ostatnich latach bardzo niestabilna) jak i ogromne koszty praw do emisji dwutlenku węgla.
Całkowity koszt przedsięwzięcia to kwota 39 477 261,74 PLN, w tym koszty kwalifikowane to 32 069 704,75 PLN. Realizacja inwestycji możliwa była dzięki Funduszom Norweskim. Na realizację przedsięwzięcia otrzymaliśmy dotację w kwocie 14 431 367,14 PLN (kwota dofinansowania stanowi do 45% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia). Ponad 13,7 mln zł pochodzi z pożyczki z NFOŚiGW.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 01.10.2024, 19:05 |
Źródło informacji | Ełk |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska gościnność w sercu Ameryki - PLL LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na lotnisku w Chicago
• Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły swój pierwszy salonik biznesowy w Ameryce Północnej.
• LOT Business Lounge zlokalizowany jest w porcie lotniczym O’Hare w Chicago.
• Przestrzeń dostępna jest dla pasażerów codziennie w godzinach od 7 do 24 czasu lokalnego.
• Salonik biznesowy w Chicago to kolejny krok w umacnianiu pozycji PLL LOT jako przewoźnika pierwszego wyboru dla pasażerów podróżujących między USA a Europą.- 20.12.2024, 15:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT