Newsletter

Nauka i technologie

Niezwykłe zapisy obecności nosorożca włochatego w polskich zbiorach: badaczka UAM kontynuuje prace

22.11.2024, 08:00aktualizacja: 22.11.2024, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nieznane dotąd dla nauki czaszki nosorożców włochatych czy okazy uznane za zaginione w Polsce zbadała prof. Kamilla Pawłowska z UAM, w ramach międzynarodowego projektu badawczego. W poszukiwaniu szczątków tego wymarłego gatunku prześledziła ponad sto miejsc w kraju.

Nosorożec włochaty żył w Europie bardzo długo, bo od około 470 tys. lat temu - aż po koniec ostatniej epoki lodowcowej, ok. 14 tys. lat temu. Nosorożce włochate były potężnymi zwierzętami o masywnej budowie ciała. Miały krótkie nogi, wysoki kark i dużą głowę, z dwoma rogami. Były pokryte gęstą sierścią. Żywiły się głównie trawami, ale także liśćmi krzewów. Były przystosowane do zimnych i surowych warunków atmosferycznych.

Historia tych zwierząt na terytorium Polski i w innych europejskich krajach jest niewystarczająco poznana. Dlatego prof. Kamilla Pawłowska z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zainicjowała szerzej zaplanowane badania. Obejmują one duży obszar - jakim jest Europa, jak też zakres - bo dotyczą m.in. oznaczenia szczątków, badania wieku i płci zwierząt, przebytych chorób, relacji z ludźmi. Projekt WOOLRHINOPOLI potrwa do 2026 roku.

Pełna treść artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105115%2Cniezwykle-zapisy-obecnosci-nosorozca-wlochatego-w-polskich-zbiorach

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.11.2024, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ