Newsletter

Stagnacja i spadek wynagrodzeń w IT. Takich danych nie widzieliśmy od lat - raport

03.12.2024, 07:15aktualizacja: 03.12.2024, 07:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Awareson (1)
Awareson (1)
Zarobki 7% specjalistów IT spadły w ostatnich 12 miesiącach, a kolejnych 36% nie zmieniły się nominalnie. Przy wysokiej inflacji to oznacza realny spadek wynagrodzeń ponad 40% badanych - wynika z najnowszego raportu Awareson. W branży przyzwyczajonej do dwucyfrowych wzrostów, takich danych nie widzieliśmy od lat. W 2025 r. ponad 1/3 ankietowanych nie spodziewa się podwyżek.

Pandemia znacząco wzmocniła pozycję specjalistów IT na rynku pracy, umożliwiając im uzyskiwanie podwyżek rzędu 20-30% rocznie. Następnie, pracownicy ds. nowych technologii zderzyli się z kilkunastoprocentową inflacją i oczekiwali, że pracodawcy zrekompensują rosnące koszty życia. Inflacja dotknęła jednak również firmy, a recesja wymusiła cięcia budżetowe.

Mimo tego, połowa specjalistów IT otrzymała w ostatnim roku podwyżki, choć tylko w przypadku 1/3 wzrost wynagrodzeń przekroczył 10%. Wynagrodzenia prawie 36% badanych pozostały bez zmian, co oznaczało realny spadek wartości - wynika z raportu „Zatrudnij, zaangażuj, zatrzymaj. Rynek pracy IT 2025”.

„Polska gospodarka wciąż boryka się z inflacją. Za te same zarobki co rok temu, możemy kupić mniej. Taka sytuacja to nowość na rynku pracy IT. Do tej pory specjaliści oczekiwali, że pracodawcy co najmniej pokryją tę różnicę, a gdy tak się nie działo zmieniali pracę. W tym roku projektów było mniej, branżę dotknęły zwolnienia, a to wpłynęło na motywację kandydatów do zmiany pracy lub pozostania w firmie na dłużej” - mówi Anna Jaglińska-Prawdzik, autorka raportu i szefowa marketingu Awareson, firmy specjalizującej się w rekrutacji i outsourcingu IT.

Przewidywany wzrost wynagrodzeń w polskiej gospodarce w 2025 r. ma wynieść około 7%, przy prognozowanej inflacji na poziomie 4,3%. W badaniu Awareson 1/3 specjalistów IT spodziewa się utrzymania wynagrodzeń na obecnym poziomie lub ich spadku, podobnie jak w 2024 r. Tylko jedna piąta ankietowanych przewiduje podwyżki przekraczające 10%.

„Rynek specjalistów IT jest dziś zupełnie inny niż jeszcze rok temu. LinkedIn jest pełen historii typu >>szukam pracy od X miesięcy<<, a jednocześnie dostępna jest stale rosnąca liczba wakatów. Specjaliści obecnie cenią stabilizację i spokój pracy, często akceptując nieco niższe stawki. Kluczowe dla pozyskania seniora będzie przedstawienie planów na 2-3 lata oraz wskazanie możliwości dalszego rozwoju w organizacji” - wyjaśnia Sebastian Fyda, Cloud Architect w Awareson i CTO Sprzedajemy.pl.

Pracodawcy deklarują większą hojność. Podwyżki dla działów IT w 2025 r. planuje 3/4 pracodawców. 46% badanych zapowiada zwiększanie zatrudnienia.

„Rynek pracy IT się skomplikował. Nowych pracowników zatrudnia mniej firm niż 2-3 lata temu, ale większość szuka kandydatów o podobnych profilach: z obszarów AI/Machine Learning, Data, DevOps, Security. Kandydaci z doświadczeniem powyżej 6-8 lat mogą wybierać z kilku ofert, gdy propozycji dla młodych programistów czy testerów jest niewiele. Kluczowe będzie inwestowanie w zaangażowanie i efektywność zespołów. Należy skupić się na obszarach, które mają największe znaczenie dla specjalistów IT, takich jak komunikacja, rozwój zawodowy oraz odpowiedni dobór osób do projektów” - dodaje Piotr Aftewicz, CCO w Awareson.

W Polsce, w kolejnych 12 miesiącach, nowe projekty IT planuje 3/4 badanych firm. Jeszcze rok wcześniej spodziewała się ich tylko połowa. Skala inwestycji sugeruje, że to nie tylko odmrażanie wstrzymanych projektów, ale nowe inwestycje.

Raport jest dostępny bezpłatnie: www.awareson.com/ITreport

Źródło informacji: Awareson

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.12.2024, 07:15
Źródło informacji Awareson
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ