Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Rosja zagraża cyberbezpieczeństwu Europy - Premier podjął strategiczną decyzję (komunikat)

11.12.2024, 16:36aktualizacja: 12.12.2024, 10:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z szefem estońskiego rządu Kristenem Michalem. Rozmowy dotyczyły kwestii bezpieczeństwa Polski i Estonii, pomocy Ukrainie oraz współpracy w regionie i w ramach NATO. Politycy zwrócili szczególną uwagę na potrzebę zapewnienia Europie cyberbezpieczeństwa. Dlatego Donald Tusk zdecydował, że stacje telewizyjne TVN i Polsat zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają specjalnej ochronie, np. przed agresywnym przejęciem.

Bezpieczeństwo na pierwszym planie

Polska chce zjednoczyć państwa europejskie, aby zajęły jednolite stanowisko dotyczące wsparcia Ukrainy i swojego bezpieczeństwa.

„Polska i Estonia są bardzo aktywne w tworzeniu politycznego scenariusza, w którym możliwe będzie zakończenie wojny w sposób sprawiedliwy” – mówił Prezes Rady Ministrów podczas wspólnego oświadczenia z Premierem Kristenem Michalem.

Chodzi o scenariusz polityczny, który będzie do zaakceptowania przez Ukrainę i zabezpieczy europejskie bezpieczeństwo.

„Ważne, aby solidarność z Ukrainą była solidarnością państw, które dobrze i mądrze budują przyszłość regionu, z uwzględnieniem naszych interesów i naszego bezpieczeństwa” – wyjaśnił Donald Tusk.

Jednocześnie Premier poinformował, że złoży wizytę w Ukrainie, a Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedzi nasz kraj w momencie przejmowania przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

O potrzebie zapewnienia bezpieczeństwa w regionie mówił także Premier Kristen Michal.

„Współpraca estońsko-polska odgrywa kluczową rolę, jeżeli chodzi o przeciwstawienie się agresorowi. Musimy także dalej wspierać Ukrainę” – zaznaczył szef estońskiego rządu.

Współpraca Polski i Estonii będzie szczególnie ważna przy tworzeniu Tarczy Wschód oraz Bałtyckiej Linii Obrony, które mają stanowić barierę przed ewentualnym atakiem.

Razem przeciw zagrożeniom

Szef polskiego rządu nawiązał do szczytu państw bałtyckich, nordyckich i Polski w Sztokholmie, podczas którego kraje wyraziły wolę wspólnego działania w obronie Europy i wsparcia dla Kijowa.

„Grupa państw skandynawsko-bałtyckich i Polski znakomicie się rozumie. Chce działać wspólnie w obronie naszych państw i wsparcia Ukrainy” – zaznaczył Premier.

Jak dodał, grupa państw bałtyckich, nordyckich i Polski odegra kluczową rolę, jeśli chodzi o przyszłe bezpieczne rozwiązania dla Europy.

„Mamy dobry plan obronny, jeżeli chodzi o NATO, ale dobre plany nic nie znaczą, jeżeli nie towarzyszą mu odpowiednie zdolności” – powiedział także szef estońskiego rządu.

Dlatego niezbędne są odpowiednie wydatki na obronność, przynajmniej na poziomie 2 proc. PKB we wszystkich państwach NATO. Przypomnijmy, Polska przeznaczy na obronność w przyszłym roku rekordowe 4,7 proc. PKB.

Nadrzędna rola cyberbezpieczeństwa

Szczególne znaczenie dla pokoju w Europie ma zapewnienie jej cyberbezpieczeństwa. Państwa autorytarne, takie jak Rosja, atakują bowiem kraje europejskie w sferze cybernetycznej, wykorzystując np. dezinformację do rozbicia jedności społecznej i politycznej Zachodu.

„Estonia była pierwszym państwem europejskim zaatakowanym przez Rosję w przestrzeni wirtualnej” – przypomniał Prezes Rady Ministrów.

Rosyjska operacja w cyberprzestrzeni została określona kryptonimem “Portal Kombat”.

„Pierwszymi państwami na liście do zaatakowania w ramach tej operacji była Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania. Po kilku miesiącach dołączono do operacji kolejnych 14 państw europejskich” – wyjaśnił Donald Tusk.

Konieczna jest więc współpraca Europy w walce o zapewnienie cyberbezpieczeństwa.

„Bardzo się cieszę z inicjatywy Donalda Tuska, jeżeli chodzi o pogłębienie współpracy cybernetycznej. Myślę, że to jest świetny pomysł w tych warunkach, które mamy teraz” – powiedział Premier Kristen Michal.

Jak dodał, Estonia i Polska rozumieją wyzwania, które wiążą się z działaniami podejmowanymi przez Rosję, również tymi hybrydowymi.

TVN i Polsat będą podlegać specjalnej ochronie

Rosyjskim atakiem w cyberprzestrzeni zagrożony jest także świat mediów. Moskwa może np. podjąć próbę wrogiego przejęcia któregoś z dużych nadawców. Dlatego Prezes Rady Ministrów zdecydował, że stacje telewizyjne TVN i Polsat zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie, np. przed agresywnym przejęciem.

„Chcę potwierdzić pogłoski o tym, że na Wschodzie odnajdujemy zainteresowanych ewentualnym przejęciem mediów albo wpływaniem na pracę mediów w Polsce, także w kontekście akcji “Portal Kombat”. Sprawa jest bardzo poważna” – ocenił Donald Tusk.

Decyzja o umieszczeniu TVN i Polsat w wykazie firm strategicznych będzie miała kształt rozporządzenia Rady Ministrów, które zostanie przyjęte w przyszłym tygodniu.

„Decyzja oznacza, że bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć i kupić firm, które są na liście strategicznej” – wyjaśnił szef polskiego rządu.

Decyzje będą podejmowane w sposób transparentny.

„Wszystko będzie jak najbardziej przejrzyste, ale nie pozwolimy, aby wrogie państwa w sposób bezczelny ingerowały – tak, jak to miało miejsce w Rumunii i Mołdawii – w nasze codzienne życie, gospodarkę, procesy wyborcze czy demokrację” – oświadczył Prezes Rady Ministrów.

Jak dodał, dzięki takiemu rozwiązaniu Polska nie będzie bezradna i bezbronna wobec wrogich, rosyjskich działań.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ bk/ jpn/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.12.2024, 16:36
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ