Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Coraz ściślejsza i bardziej rozbudowana współpraca między naszymi dwoma krajami w tym zakresie, będąca w centrum dzisiejszej debaty, stanowi nie tylko odpowiedź na rosnącą niestabilność kontekstu geopolitycznego, ale zmierza ona również do stworzenia solidnych podstaw dla nowoczesnego sektora lotniczego i kosmicznego, poprzez wymianę wiedzy i usług. Sektor aerospace ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa, jednocześnie stanowiąc źródło rozwoju gospodarczego i postępu technologicznego, a także silnej synergii między Włochami i Polską” - powiedział ambasador Włoch w Polsce Luca Franchetti Pardo.
„Przy dwustronnej wymianie handlowej między Włochami a Polską w sektorze lotniczym przekraczającej 247 milionów euro w 2023 roku oraz wzroście o 34% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2024 roku, z dumą wspieramy udział czterech włoskich firm (A.T.M. Advanced Tools and Moulds S.r.l.,Cordon Electronics Italia S.r.l. oraz Energy Laser S.r.l., Cistelaier S.p.A.,), które pragną zaprezentować innowacyjne rozwiązania i umocnić więzi z polskimi partnerami. Celem Forum jest stymulowanie nowych przedsięwzięć przemysłowych i handlowych, łącząc włoskie przywództwo technologiczne z dynamicznym potencjałem polskiego rynku dla wspólnego postępu” - powiedział Roberto Cafiero, dyrektor Italian Trade Agency w Warszawie.
„Stosunki przemysłowe i handlowe między Włochami a Polską widziane przez pryzmat inwestycji Leonardo już teraz charakteryzują się bardzo dużą dynamiką. Z pewnością jest jeszcze wiele do zrobienia przez obydwie strony, aby w pełni wykorzystać wachlarz możliwości i umacniać krajowe gospodarki. W jak największym stopniu trzeba wspierać inwestycje i współpracę na rzecz rozwoju kluczowych sektorów jak aeronautyka, przestrzeń kosmiczna, obronność, w tym przełomowe technologie, jak sztuczna inteligencja czy nowe podejście do projektowania i rozwijać krajową produkcję. Programy i projekty w tych dziedzinach przemysłu umacniają konkurencyjność, odporność i suwerenność kraju” - powiedział Marco Lupo, prezes Leonardo Poland.
Siła synergii - transfer wiedzy i współpraca przemysłowa w międzynarodowych programach lotniczych
Pierwsza dyskusja skupiła się na korzyściach płynących z międzynarodowej współpracy w ramach programów lotniczych, takich jak Eurofighter Typhoon. Eksperci podkreślili, że udział w takich projektach przynosi nie tylko innowacje technologiczne, ale także zwiększa zatrudnienie i rozwój lokalnych centrów serwisowych. Wskazano, że program Eurofighter Typhoon przyniósł 49,7 mld funtów wzrostu gospodarczego, tworząc 63 000 miejsc pracy w czterech krajach. Potencjalny eksport 200 dodatkowych jednostek mógłby zwiększyć korzyści do 77,1 mld funtów. Dla Polski, decyzja o zakupie Eurofightera Typhoon może przyczynić się do podobnych rezultatów, wspierając rozwój krajowego przemysłu zbrojeniowego i uczelni technicznych, jednocześnie wzmacniając zdolności obronne.
Era dronów - jaka przyszłość czeka bezzałogowce?
W drugim panelu eksperci rozmawiali o przyszłości rynku dronów, który dynamicznie rośnie zarówno w sektorze cywilnym, jak i wojskowym, takich jak monitorowanie klęsk żywiołowych czy wsparcie infrastruktury krytycznej. Jarosław Czajka z Grupy WB podkreślił, że polska firma jest jednym z liderów europejskiego rynku dronów, eksportując zaawansowane technologie m.in. do Korei, USA i Ukrainy. Płk Łukasz Andrzejewski-Popow zaprezentował plany Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczące utworzenia Wojsk Dronowych w Polsce od stycznia 2025 roku. Drony mają odegrać kluczową rolę w obserwacji, logistyce i działaniach ofensywnych, co zmienia tradycyjny sposób prowadzenia operacji wojskowych.
Przestrzeń kosmiczna dla wszystkich - upadek kosmicznej hegemonii i rozwój globalnej space economy
Trzeci panel dotyczył globalnej gospodarki kosmicznej i rosnącej roli komercyjnych firm, setek małych, często kilkuosobowych firm kosmicznych z całego świata, które zmieniają dotychczasową dynamikę sektora. W samej tylko Polsce zarejestrowanych jest ponad 400 podmiotów z tej właśnie branży. Włochy i Polska, mimo różnego etapu rozwoju, mają duży potencjał do współpracy w tym obszarze. Generał Danilo Figà z Włoskiego Dowództwa Operacji Kosmicznych omówił współpracę międzynarodową w ramach satelitów CosmoSkyMED, które monitorują zmiany klimatyczne i pełnią funkcje obronne. Wskazał, że współpraca Polski i Włoch może przynieść korzyści, takie jak rozwój nowych technologii, wzrost eksportu i większa niezależność od globalnych dostawców. Eksperci omówili także rolę nowych technologii, takich jak robotyka czy systemy komunikacyjne, w rozwoju misji kosmicznych i systemów satelitarnych. Współpraca w tym zakresie ma również wpływ na bezpieczeństwo narodowe, zwłaszcza w kontekście monitorowania zagrożeń i zarządzania przestrzenią powietrzną.
Korzyści z rozwoju sektora kosmicznego dla Polski i Włoch
Sektor kosmiczny oferuje szerokie możliwości rozwoju technologii, które mają zastosowanie w innych branżach, takich jak telekomunikacja, medycyna, rolnictwo czy zarządzanie kryzysowe. Technologie satelitarne są kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego, umożliwiając monitorowanie zagrożeń, zarządzanie przestrzenią powietrzną i zapewnienie komunikacji. Z kolei programy związane z monitorowaniem Ziemi pozwalają lepiej zarządzać zasobami naturalnymi i reagować na kryzysy.
Polska, od swojego przystąpienia do ESA w 2012 roku, rozwija sektor kosmiczny, zatrudniając 15 tysięcy osób i biorąc udział w misjach, takich jak Cassini-Huygens czy BepiColombo. Nowo powstała Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych (ARGUS) będzie wspierać działania obronne, zarządzając systemami satelitarnymi oraz zbierając dane z przestrzeni kosmicznej.
„Czwarta edycja Italian-Polish Aerospace Forum pokazała, jak silnym fundamentem współpracy między Polską a Włochami jest sektor lotniczo-kosmiczny. Wspólne działania pozwalają na budowanie innowacyjnych projektów, transfer technologii oraz wzmacnianie bezpieczeństwa narodowego obu krajów” - podsumował Piero Cannas, prezes Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce.
Źródło informacji: Ambasada Włoch w Polsce
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.12.2024, 14:25 |
Źródło informacji | Ambasada Włoch w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
PLL LOT rozszerzają swoją obecność na lotniskach regionalnych, łącząc Kraków z Paryżem-Orly
• Polskie Linie Lotnicze LOT połączą bezpośrednimi rejsami Kraków i Paryż-Orly (ORY).
• Inauguracyjny rejs został zaplanowany na 31 marca 2025 roku.
• Połączenie z Kraków Airport będzie realizowane każdego dnia tygodnia, przez cały rok.
• Otwarcie nowej trasy jest potwierdzeniem planów narodowego przewoźnika na rozwój siatki połączeń również na lotniskach regionalnych.- 21.01.2025, 16:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT
-
Image
Rok 2024 był pomyślny dla międzynarodowej działalności Yutong Bus, przynosząc dalszy rozwój innowacji
Firma odnotowała przełom, a całkowita roczna wielkość sprzedaży osiągnęła 46 918 sztuk, co oznacza wzrost o 28,48% rok do roku.- 21.01.2025, 12:58
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Razem dla życia - Unum i Karol Bączkowski łączą siły
Unum ogłasza współpracę z Karolem Bączkowskim, doświadczonym ratownikiem medycznym. W ramach partnerstwa firma przeszkoli swoich pracowników i agentów z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Spółka została partnerem wydania „Książki o pierwszej pomocy napisanej przez życie” autorstwa Karola Bączkowskiego.- 21.01.2025, 11:56
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Unum Życie TUiR S.A.