Newsletter

Nauka i technologie

Kręgi triasowych gadów z ekstremalnie wydłużonymi szyjami były puste w środku

25.12.2024, 08:00aktualizacja: 25.12.2024, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tanystrofeidy to triasowe gady z ekstremalnie wydłużonymi szyjami. Paleontolodzy wykazali, że ich kręgi szyjne były puste w środku. Jednak w przeciwieństwie do chociażby dinozaurów, w tym przypadku kości nie były wypełnione powietrzem a tkanką miękką.

„Unikatowa, cylindryczna budowa kręgów miała za zadanie zwiększenie wytrzymałości takiej ekstremalnie długiej szyi. I choć ta charakterystyczna cecha została zauważona już prawie 200 lat temu, do tej pory nikt nie zbadał jej dokładnie” – dopowiedział paleontolog Adam Rytel, pierwszy autor publikacji na ten temat, która ukazała się w czasopiśmie „Zoological Journal of the Linnean Society”.

Kolejnymi autorami tego artykułu są badacze z Polski (dr Dawid Surmik z Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Tomasz Szczygielski z Instytutu Paleobiologii PAN), Niemiec i Szwajcarii.

Opisywana grupa triasowych gadów – tanystrofeidy – żyła około 250-200 mln lat temu. Byli to dalecy krewni dinozaurów (w tym ptaków) i krokodyli, które razem zaliczane są do archozauromorfów. To bardzo zróżnicowane zwierzęta zarówno pod względem wielkości (od kilkudziesięciu centymetrów do ponad sześciu metrów długości), jak i trybu życia (formy pływające, lądowe, szybujące). Zamieszkiwały lądy i płytkie morza Ameryki Północnej, Europy i Azji. „Ze względu na tę różnorodność, są grupą ważną dla zrozumienia triasowych ekosystemów” – podkreślił doktorant Instytutu Paleobiologii PAN w rozmowie z Nauką w Polsce.

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105676%2Ckregi-triasowych-gadow-z-ekstremalnie-wydluzonymi-szyjami-byly-puste-w

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.12.2024, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ