Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Unikatowa, cylindryczna budowa kręgów miała za zadanie zwiększenie wytrzymałości takiej ekstremalnie długiej szyi. I choć ta charakterystyczna cecha została zauważona już prawie 200 lat temu, do tej pory nikt nie zbadał jej dokładnie” – dopowiedział paleontolog Adam Rytel, pierwszy autor publikacji na ten temat, która ukazała się w czasopiśmie „Zoological Journal of the Linnean Society”.
Kolejnymi autorami tego artykułu są badacze z Polski (dr Dawid Surmik z Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Tomasz Szczygielski z Instytutu Paleobiologii PAN), Niemiec i Szwajcarii.
Opisywana grupa triasowych gadów – tanystrofeidy – żyła około 250-200 mln lat temu. Byli to dalecy krewni dinozaurów (w tym ptaków) i krokodyli, które razem zaliczane są do archozauromorfów. To bardzo zróżnicowane zwierzęta zarówno pod względem wielkości (od kilkudziesięciu centymetrów do ponad sześciu metrów długości), jak i trybu życia (formy pływające, lądowe, szybujące). Zamieszkiwały lądy i płytkie morza Ameryki Północnej, Europy i Azji. „Ze względu na tę różnorodność, są grupą ważną dla zrozumienia triasowych ekosystemów” – podkreślił doktorant Instytutu Paleobiologii PAN w rozmowie z Nauką w Polsce.
Źródło informacji: Nauka w Polsce
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.12.2024, 08:00 |
Źródło informacji | Nauka w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |