Newsletter

Zielona Energia zasili British-American Tobacco Polska S.A. w Augustowie

18.02.2025, 17:35aktualizacja: 19.02.2025, 08:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

BAT Polska (1)
BAT Polska (1)
• Nowa umowa na zakup zielonej energii równej 30% zapotrzebowania fabryki BAT w Augustowie, pochodzącej z nowej farmy fotowoltaicznej w Sadowie.

• Partnerstwo BAT Polska oraz Grupy VOLTA wspiera ambitny cel Polski, aby odnawialne źródła energii stanowiły 56% miksu energetycznego kraju do 2030 roku.

British American Tobacco (BAT) ogłosił kolejny ważny krok na drodze do neutralności węglowej, podpisując umowę na zakup energii ze słońca w Polsce. Umowa ta dostarczy około 15 GWh energii odnawialnej rocznie, co stanowi 30% zapotrzebowania fabryki BAT w Augustowie.

Instalacja fotowoltaiczna, zlokalizowana w Sadowie na południowym zachodzie Polski, obejmuje 16 hektarów i wygeneruje 17,6 GWh czystej energii rocznie. Zgodnie z warunkami umowy długoterminowej, BAT otrzyma 85% energii wyprodukowanej przez instalację, co stanowi znaczący progres w realizacji celów firmy związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

„Nasze wysiłki na rzecz zwiększenia udziału energii odnawialnej w naszych operacjach w Polsce są częścią globalnych działań mających na celu redukcję emisji węgla. Projekt farmy fotowoltaicznej w Sadowie to kolejny przykład naszego zaangażowania w minimalizowanie wykorzystania zasobów naturalnych oraz realizowanie celów klimatycznych, by budować A Better Tomorrow™ by Building a Smokeless World” - powiedział Jonathan Upward, Group Head of Operations Sustainability & Quality w BAT.

„Otwarcie 16-hektarowej farmy fotowoltaicznej o mocy 15 MWp, składającej się z ponad 26000 paneli, z których popłynie energia do naszej fabryki, to duży sukces i potwierdzenie realizacji strategii przedsiębiorstwa, polegającej na dążeniu do minimalizacji śladu węglowego. Oczekuje się, że instalacja będzie w stanie wygenerować ponad 17 GWh zielonej energii. Zrealizowany projekt wpisuje się także w naszą agendę ESG. Jak wielokrotnie powtarzamy, troskę o środowisko mamy zapisaną w naszym DNA. Ciąży na nas duża odpowiedzialność, ponieważ nasza fabryka mieści się w sercu Puszczy Augustowskiej, w strefie ochronnej objętej nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków, otoczonej zewsząd jeziorami. Nasza lokalizacja i przykład, jaki dajemy innym, mają duże znaczenie. Relacja biznesowa, w ramach której wchodzimy w kooperację ze spółką Volta Polska, to spełnienie tego, o czym mówimy od dawna, a mianowicie, że będziemy dążyć do maksymalnego czerpania z energii odnawialnej, w tym wypadku słonecznej” - mówił Haşim Murat Coşar - prezes zarządu BAT Polska S.A. w Augustowie.

Nie są to pierwsze działania proekologiczne, które wdraża BAT.

„Fabryka w Augustowie podjęła już w przeszłości różne tego typu inicjatywy. Możemy pochwalić się certyfikatem AWS (Alliance for Water Stewardship), u którego podstaw leży założenie rozsądnego gospodarowania zasobami wodnymi (zero waste), promowanie wiedzy w tym zakresie oraz korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw natury w sposób odpowiedzialny. Tak samo staramy się zarządzać gospodarką odpadami. Jednym z naszych osiągnięć jest to, że żadne produkty uboczne z fabryki w Augustowie nie trafiają do gruntu. Są one m.in. poddane recyklingowi” - dodaje Haşim Murat Coşar - dyrektor Fabryki w Augustowie.

„Instalacja fotowoltaiczna w Sadowie to efekt długich rozmów i planowania. W procesie negocjacyjnym, ale również w wypracowaniu satysfakcjonującej oraz bezpiecznej treści kontraktu wspierali nas eksperci z E&C Consultants oraz Baker McKenzie Polska. Dzięki wielomiesięcznym wysiłkom i zaangażowaniu całego zespołu BAT Polska S.A. może pochwalić się pierwszą zawartą w Grupie BAT korporacyjną umową za zakup zielonej energii (cPPA) pochodzącej z nowopowstałej instalacji fotowoltaicznej. Chcę podkreślić, że to namacalny rezultat naszych założeń biznesowych w kontekście transformacji energetycznej oraz przykład realizacji maksymy BAT - >>A Better Tomorrow™<<. W wymiarze klimatycznym, dbania o środowisko naturalne, a także troski o przyszłe pokolenia, chcemy być przykładem i wskazywać drogę do naśladowania. Liczymy na to, że inne podmioty również będą decydować się na podobne działania dla dobra wspólnego jutra” - podsumował Aleksander Przeździecki - członek zarządu BAT Polska S.A.

E&C Consultants, która wspierała BAT na każdym etapie realizacji projektu, odegrała kluczową rolę w wypracowaniu rozwiązania z zakresu zrównoważonej energii. Firma doradzała BAT w zakresie analiz wykonalności czy oceny ryzyka. Należy również wspomnieć o krytycznie istotnej roli wsparcia ze strony kancelarii Baker McKenzie , której prawnicy pomagali w zrozumieniu złożonych wymagań regulacyjnych oraz zapewnili bezpieczeństwo zapisów zawartej umowy PPA (Power Purchase Agreement).

„Podpisanie tej umowy to krok ku aktywnemu uczestnictwu w transformacji energetycznej. Jesteśmy dumni, że wspieramy naszych klientów na tym ważnym etapie przejścia na odnawialne źródła energii. Wspólna praca nad tym projektem to także krok w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości” - powiedziała Kathleen Peters, Product Owner Energy Transition w E&C Consultants.

„Bardzo się cieszymy, że prawnicy z naszej praktyki zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej mieli tę szansę i prawdziwą przyjemność doradzać BAT w zakresie corporate PPA, które jest doskonałym narzędziem na drodze do dekarbonizacji” - mówi Agnieszka Skorupińska, partnerka kierująca praktyką zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej w warszawskim biurze Baker McKenzie.

„Wypracowywanie ostatecznego kształtu zapisów umowy PPA wymagało stałego zaangażowania i uważnego wsłuchiwania się w potrzeby BAT, uwzględniając przy tym fakt, że negocjacje tego rodzaju umów to skomplikowany proces, który obejmuje wielu interesariuszy. To ogromna satysfakcja, że mamy swój udział w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju w grupie BAT i tym samym postępującej transformacji polskiej gospodarki” - mówi Arkadiusz Ratajczak, radca prawny w praktyce zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej w warszawskim biurze Baker McKenzie.

Umowa ta jest zgodna z ambitną strategią zrównoważonego rozwoju BAT, której celem jest zmniejszenie emisji o 50% do 2030 roku, zgodnie z celami Porozumienia Paryskiego. Projekt w Sadowie pokazuje zaangażowanie BAT w byciu liderem transformacji klimatycznej poprzez zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie krajowymi założeniami, odnawialne źródła energii powinny stanowić 56% miksu energetycznego Polski do 2030 roku. Zrealizowany projekt stanowi znaczący wkład w osiągnięcie wspomnianego celu zrównoważonego rozwoju. Instalacja ma rozpocząć produkcję energii w kwartale 2025 roku, co wzmocni krajową infrastrukturę odnawialnych źródeł energii.

To przedsięwzięcie stanowi istotny kamień milowy na drodze BAT do osiągnięcia zerowych emisji, podkreślając zaangażowanie firmy w odpowiedzialne zarządzanie kwestiami środowiskowymi oraz wyróżniając wartości ESG w relacjach ze wszystkimi partnerami biznesowymi.

Zgodnie z założeniami BAT, projekt w Sadowie to kolejny krok w dążeniu do pełnej dekarbonizacji operacji Grupy w Polsce. Takie działania stanowią dowód na to, jak branża może przyczynić się do wzrostu udziału zielonej energii w regionie, wpisując się w globalne cele zrównoważonego rozwoju.

Źródło informacji: BAT Polska

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.02.2025, 17:35
Źródło informacji BAT Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ