Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Z badań zleconych przez Wartę wynika, że 63 proc. rolników obawia się, że nieprzewidziane zjawiska pogodowe przyniosą straty ich gospodarstwom. Co więcej, 43 proc. badanych zauważyło w ostatnich latach większą zmienność pogodową, która negatywnie wpłynęła na ich uprawy. Najczęściej wskazywane skutki to zmniejszenie plonów i obniżenie ich jakości (43 proc.) oraz wzrost kosztów produkcji (30 proc.). Blisko co czwarty rolnik wskazywał na opóźnienia w zbiorach.
„Szkody mogą być spowodowane przez ekstremalne zjawiska pogodowe, których nie brak wiosną. Ulewne deszcze, grad, huragany, lawiny czy osunięcia ziemi niszczą nie tylko same rośliny, ale i systemy korzeniowe” - powiedziała Joanna Chudzik, ekspertka ubezpieczeń upraw, TUiR Warta.
Ekspertka Warty dodała, że inne czynniki, m.in. przymrozki, powodzie oraz niekorzystne warunki zimowe osłabiają i zmniejszają plony. Dodatkowo zagrożeniem są zastoiska wodne i wyleganie zbóż (trwałe pochylenie lub złamanie w międzywęźlach, lub u podstawy źdźbła), które utrudniają prawidłowy rozwój upraw i ich zbiór.
Wyniki badań i opinie ekspertów ubezpieczeniowych skomentował Tomasz Klimkowski, właściciel gospodarstwa w woj. świętokrzyskim, znany w social mediach jako „Świętokrzyski Rolnik”.
„Z roku na rok obserwujemy coraz większe problemy z nieprzewidywalną i często powodującą straty w uprawach pogodą. W ubiegłym roku dotknęły nas i wielu rolników majowe przymrozki - minimum o kilkaset kilo mniejszy plon z każdego hektara uprawianego rzepaku w porównaniu do ubiegłych lat. W trakcie żniw pogoda ponownie wyrządziła dodatkowe straty” - stwierdził Tomasz Klimowski.
„Świętokrzyski Rolnik” dodał, że ulewny deszcz wraz z gradem sprawił, że z wielu pól ubyło mu kolejnych kilkaset kilogramów plonu rzepaku. Podkreślił, że „pocieszającą kwestią był fakt, że nasze uprawy były ubezpieczone” i można było odzyskać część zainwestowanych pieniędzy.
„W rolnictwie niepewność była zawsze, ale teraz, jak nigdy, powinniśmy dbać o zminimalizowanie ryzyka. Dlatego nie zastanawiamy się, czy ubezpieczać nasze uprawy, my po prostu idziemy i szukamy najlepszego ubezpieczenia” - powiedział Tomasz Klimkowski.
Jak wykazały wyniki badań - oprócz zmienności pogodowej - rolnicy mierzą się także z problemami finansowymi. Największe wyzwania wskazywane przez respondentów to niskie ceny skupu produktów rolnych (58 proc.), drożejące nawozy (56 proc.) oraz wzrost cen paliwa i energii (51 proc.). Prawie połowa ankietowanych wskazała również, że to niestabilność pogodowa i nieprzewidywalność sezonów w największym stopniu wpływa na działalność gospodarstw rolnych.
„Zmieniające się warunki klimatyczne wymagają od rolników coraz większej elastyczności i strategicznego podejścia do zarządzania ryzykiem. Każdy rolnik otrzymujący dopłaty bezpośrednie musi ubezpieczyć co najmniej połowę swoich upraw. Polisa powinna obejmować przynajmniej jedno z obowiązkowych ryzyk. Jednak najczęściej ubezpieczenie od jednego ryzyka to za mało” - przekazała Joanna Chudzik z Warty.
Według statystyk ekstremalne zjawiska pogodowe są coraz częstsze, a ryzyko, że uprawy zostaną uszkodzone przez większą liczbę gwałtownych zdarzeń atmosferycznych, coraz wyższe. Eksperci firm ubezpieczonych podkreślają, że w dobie coraz bardziej zmiennych warunków pogodowych ubezpieczenie upraw staje się niezbędnym zabezpieczeniem finansowym.
„Warto zadbać o kompleksowe zabezpieczenie, uwzględniając w ubezpieczeniu ryzyka dodatkowe, jak np. deszcz nawalny, huragan czy zastoiska wodne, by nie narazić się na straty” - dodała Joanna Chudzik.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 02.04.2025, 15:01 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Ranking faktoringu online - które platformy pozwalają najszybciej uruchomić finansowanie?
W środowisku biznesowym, gdzie czas to pieniądz, firmy coraz częściej szukają rozwiązań finansowych, które pozwolą im zachować płynność bez konieczności angażowania się w długotrwałe procedury kredytowe. Faktoring online staje się narzędziem pierwszego wyboru dla mikroprzedsiębiorstw oraz sektora MŚP. W tym kontekście szczególne uznanie zdobywają dwie platformy: Finea i eFaktor.- 28.05.2025, 14:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: eFaktor
-
Image
XII Kongres PIU: bez inwestycji w innowacyjność i konkurencyjność Europa może stać się gospodarczym skansenem PAP
Eksperci uczestniczący w XII Kongresie Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) przekonywali, że Europa i europejskie regulacje muszą być bardziej elastyczne i dopasowane do międzynarodowych reguł. Według nich możemy zaakceptować nowe zasady lub nie, czyli ruszyć do przodu lub pozostać w miejscu.- 28.05.2025, 13:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ