Newsletter

Nauka i technologie

Od próbki do autostrady. Mikroskop równie ważny, co walec

03.04.2025, 10:29aktualizacja: 03.04.2025, 11:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

GDDKiA - laboratorium (1)
GDDKiA - laboratorium (1)
Stopień zagęszczenia podłoża gruntowego, jakość betonu i mieszanek bitumicznych czy odblaskowość oznakowania pionowego i poziomego - zachowanie odpowiednich standardów jakości dróg wymaga systematycznych badań. Zarówno w trakcie budowy, jak i już na etapie eksploatacji, nad tym procesem czuwa 16 laboratoriów drogowych przy wojewódzkich oddziałach GDDKiA.

Szeroki zakres badań

Głównym zadaniem laboratoriów drogowych jest weryfikacja jakości materiałów i efektów robót realizowanych przez wykonawców. Sprawdzane są materiały stosowane do budowy oraz utrzymania sieci drogowej (kruszywa mineralne, beton i mieszanki mineralno-bitumiczne). Kontrolowana jest też jakość zakończonych prac, np. nowo wykonanych odcinków dróg lub towarzyszących im obiektów inżynierskich. Laboratoria prowadzą badania kontrolne, a także (w przypadkach wątpliwych lub spornych) badania dodatkowe lub arbitrażowe.

Pełnią tym samym istotną rolę w systemie Monitoringu jakości robót, wprowadzonym w GDDKiA w 2011 r. W ramach systemu gromadzone są dane z poszczególnych kontraktów oraz publikowane są raporty techniczne. Dane są następnie analizowane i stanowią podstawę do podejmowania decyzji, m.in. w zakresie wdrożenia potrzebnych programów naprawczych na poszczególnych inwestycjach. Wnioski z analiz wykorzystywane są przez odpowiednie komórki merytoryczne GDDKiA jako istotny element bazy wiedzy dla całej organizacji.

Laboratoria drogowe uczestniczą także w procesie oceny i odbioru technicznego ukończonych robót drogowych. Wyniki prowadzonych pomiarów przekładają się w niektórych przypadkach na działania naprawcze, w ramach których wykonawcy muszą na własny koszt wymienić np. nawierzchnię drogi.

Sprawdzana jest zgodność ze specyfikacją

Wykonawcy prowadzą swoje prace zgodnie z określonymi przez GDDKiA tzw. wzorcowymi warunkami wykonania i odbioru robót budowlanych. Zawarte w nich są wymagania dotyczące materiałów i mieszanek używanych do wykonania poszczególnych warstw konstrukcyjnych oraz gotowych nawierzchni drogowych. Rolą laboratoriów GDDKiA jest sprawdzenie zgodności uzyskanych wyników z wymaganiami podanymi w specyfikacjach. Wyniki badań kontrolnych są podstawą do odbioru zakończonych robót.

GDDKiA inwestuje w infrastrukturę i nowoczesny sprzęt

W związku z dużą liczbą realizowanych inwestycji i wynikającą z tego potrzebą odpowiedniej kontroli jakości, GDDKiA systematycznie inwestuje w nowy sprzęt laboratoryjny i pomiarowy, w tym w specjalistyczne pojazdy.

W ciągu ostatnich lat powstały również nowoczesne siedziby laboratoriów drogowych GDDKiA, których personel odbywa systematyczne szkolenia, m.in. w zakresie wykonywania badań zgodnie z procedurami i normami powszechnie funkcjonującymi w Unii Europejskiej.

Dzięki temu GDDKiA ma możliwość zbadania niemal każdego rodzaju i jakości zastosowanego na budowie materiału - zaczynając od najdrobniejszych pyłów, piasków, kruszyw, cementów, asfaltów przez betony, mieszanki mineralno-asfaltowe, a kończąc na gotowym produkcie - drodze i jej właściwościach.

Wyniki badań dostarczają niezwykle istotnych informacji. Są bowiem zarówno podstawą do odbioru zakończonych robót, jak również do przeprowadzenia przez wykonawcę ewentualnych działań naprawczych.

Ponad dwa miliony badań

W latach 2021-2024 laboratoria drogowe GDDKiA wykonały średnio po ok. 500 tys. badań rocznie. Łącznie - w ciągu ostatnich czterech lat - przeprowadzono ponad 2 mln badań zarówno na etapie realizacji inwestycji (np. odcinki testowe, zatwierdzanie materiałów), jak i na etapie trwania okresu gwarancyjnego. Najwięcej badań na inwestycjach prowadzonych przez GDDKiA wykonały laboratoria w Zielonej Górze (363281), Krakowie (310956) oraz Rzeszowie (277285). Ogólna liczba uwzględnia również badania diagnostyczne odnoszące się do stanu oraz cech powierzchniowych nawierzchni istniejącej sieci dróg.

Źródło informacji: GDDKiA

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.04.2025, 10:29
Źródło informacji GDDKiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ