Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: nowelizacja prawa o ruchu drogowym może uderzyć w wolność zgromadzeń w Polsce

03.04.2025, 12:59aktualizacja: 03.04.2025, 13:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rządowy projekt zmian w ruchu drogowym, którego celem jest skuteczniejsza walka m.in. z nielegalnymi wyścigami samochodowymi czy rażąco brawurową jazdą, może rykoszetem uderzyć w organizatorów manifestacji ulicznych. W skrajnych przypadkach mogą oni zostać zmuszeni do płacenia wielotysięcznych odszkodowań dla stojących w korkach kierowców i pasażerów komunikacji publicznej - informuje serwis Prawo.pl.

Przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt zakłada istotną modyfikację kodeksu karnego oraz kodeksu wykroczeń w zakresie odnoszącym się do bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zmianie mają ulec m.in. sankcje za popełnienie wybranych czynów zabronionych, chociażby w postaci zakazu prowadzenia pojazdu mechanicznego.

Jednak, jak donosi Prawo.pl, w projekcie jest też propozycja dotycząca sankcji za skutki pikiet i blokad dróg. Nowelizacja przewiduje bowiem dodanie do art. 90 kodeksu wykroczeń możliwości nałożenia nawiązki do 1500 zł w przypadkach, w których sprawca wykroczenia spowodowałby poważne zakłócenia ruchu drogowego.

„Można sobie wyobrazić, że każdy z kierowców stojących w korku spowodowanym przez taką pikietę, a to mogłoby też obejmować pasażerów tych pojazdów oraz komunikacji publicznej, występuje o zasądzenie takiej nawiązki, bo czuje się pokrzywdzony tym protestem” - mówi mec. Marcin Wolny, adwokat.

To zaś, jak informuje Prawo.pl, mogłoby skutkować koniecznością zapłaty przez obwinionego znacznych sum, istotnie przekraczających nawet górną granicę zagrożenia grzywną za popełnione wykroczenie.

Jak czytamy na Prawo.pl, Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca uwagę, że tego rodzaju regulacja może uderzać w wolność zgromadzeń oraz wolność głoszenia poglądów, które w polskich warunkach często realizowane są poprzez blokowanie ruchu drogowego, np. przez protesty siedzące lub permanentne przechodzenie przez pasy dla pieszych.

„Tego rodzaju protesty, mimo niespełnienia wymogów dotyczących uprzedniego zgłoszenia, czy spontanicznego charakteru, również pozostają pod ochroną art. 57 Konstytucji oraz art. 11 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka” - czytamy w opinii Fundacji.

Więcej na: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/prawo-o-zgromadzeniach-a-kary-za-wyscigi-samochodowe,532302.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.04.2025, 12:59
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ