Newsletter

Premier chce repolonizacji gospodarki - sektor wiatrowy odpowiada gotową strategią na rozwój polskiego przemysłu

17.04.2025, 15:43aktualizacja: 17.04.2025, 16:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PSEW (1)
PSEW (1)
Donald Tusk zapowiada koniec „naiwnej globalizacji” i kładzie biało-czerwoną flagę na naszą gospodarkę. Czas na odbudowę narodowej gospodarki, repolonizację polskiej gospodarki, rynku, kapitału - powiedział szef rządu w trakcie EFNI i zaznaczył, że polskie firmy muszą udzielać się w kluczowych dla gospodarki narodowej projektach. Takim kołem zamachowym polskiej gospodarki jest obecnie rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

Branża wiatrowa jest gotowa sprostać polityce rządu, działając na rzecz krajowego przemysłu. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH) zaprezentowały właśnie „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. To jedyny i pierwszy w Polsce tak kompleksowy drogowskaz dla krajowej polityki przemysłowej w sektorze offshore wind.

W obliczu niestabilności geopolitycznej, kryzysów surowcowych oraz nasilającej się globalnej konkurencji Polska musi wprowadzić nową politykę gospodarczą jako odpowiedź na te wyzwania współczesnego świata.

„Dostęp do taniej, zielonej energii będzie decydował o tym, kto wygra w przyszłości konkurencję na rynku globalnym. Dlatego tak bardzo ważna jest strategia dotycząca budowy farm wiatrowych na morzu. Cały proces jest skomplikowany, więc potrzebujemy zbudować kompetencje tak, żeby wszystkie elementy przy produkcji, a później przy obsłudze farm wiatrowych, były polskie” - podkreślał Michał Jaros, wiceminister rozwoju i technologii podczas konferencji prezentującej „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”.

Energetyka wiatrowa odgrywa kluczową rolę w procesie dekarbonizacji polskiej gospodarki. To jeden z filarów transformacji energetycznej, który w perspektywie długoterminowej ma zapewnić tanią energię oraz wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kraju.

„Kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówmy o skali 300 mld zł nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2040 roku. Ten program to dowód polskiej ambicji i odwagi w dążeniu do nowoczesności. To inwestycja, która wymaga również śmiałości, wizji i długotrwałego zaangażowania” - mówi Janusz Gajowiecki, prezes WIH. „Jeśli do tego dodamy kolejne miliardy inwestycji w lądową energetykę wiatrową, to otrzymujemy obraz największego projektu transformacji energetycznej w historii kraju - impulsu rozwojowego, który może nie tylko unowocześnić polską gospodarkę, ale też zapewnić jej konkurencyjność na dekady oraz stworzyć tysiące miejsc pracy w branżach przyszłości” - dodaje.

Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, Polska potrzebuje własnej, spójnej strategii rozwoju przemysłu, opartego na czystych technologiach. Taka strategia pozwoli nie tylko na zwiększenie udziału polskich firm w krajowych i regionalnych inwestycjach, lecz także na przekształcenie technologii strategicznych dla Europy w motor napędowy polskiej gospodarki i eksportu. W centrum tych działań powinna znaleźć się energetyka wiatrowa jako priorytetowy obszar rozwoju.

W odpowiedzi na te wyzwania Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Fundacja Wind Industry Hub, we współpracy z CEE Energy Group, opracowały kompleksowy dokument pt. „Polska Strategia Przemysłu Morskich Farm Wiatrowych”, który zawiera szczegółowe rozwiązania niezbędne do wdrożenia, aby morskie farmy wiatrowe stały się motorem rozwoju polskiej gospodarki.

„Potencjał krajowego łańcucha dostaw nie zostanie w pełni wykorzystany bez solidnej, strategicznej polityki przemysłowej kraju. Brak rządowego dokumentu definiującego kluczowe technologie i obszary inwestycyjne dla polskiej gospodarki już teraz jest postrzegany jako jedno z największych zagrożeń dla rozwoju krajowego łańcucha dostaw. Brak przejrzystego, długoterminowego harmonogramu w obrębie projektów strategicznych dla Polski i planu ich realizacji uniemożliwia odpowiednią koordynację, rozwój narzędzi przez agencje i instytucje rządowe, systemowe kreowanie zatrudnienia w sektorze, ale może również negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne kraju, dlatego opracowaliśmy dokument, który określa wkład branży wiatrowej w polską politykę przemysłową” - mówi Dominika Taranko, wiceprezes Wind Industry Hub.

Autorzy Strategii określili 10 pakietów implementacyjnych, które powinny zostać uruchomione w pierwszej kolejności, czyli do końca 2026 roku. W centralnym punkcie dokumentu są natomiast zawarte Priorytetowe Programy Wdrożeniowe - zestaw kluczowych segmentów rynku, które (co wynika ze szczegółowych analiz rynku i ekonomiki, posiadanego doświadczenia, synergii i aspektów bezpieczeństwa) powinny być rozwijane w Polsce. Rozwiązania dotyczą konkretnych, krótkoterminowych działań, jak i kierunkowych propozycji do wdrożenia w średnim i długim terminie.

„W tej strategii określono bardzo ambitne kierunki rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, uwzględniając zarówno cele klimatyczne, jak i potencjał gospodarczy tego sektora. Dokument jest dobrym punktem startowym do wypracowania obiektywnej i realistycznej strategii uwzględniającej warunki regulacyjne, inwestycyjne oraz technologiczne, która pozwoli na pełne wykorzystanie możliwości, jakie niesie za sobą rozwój offshore wind w Polsce” - podkreśla w słowie wstępnym do Strategii Miłosz Motyka, Wiceminister Klimatu i Środowiska.

„Tak znaczne inwestycje, ich skala oraz zaawansowanie technologiczne, stanowią szansę rozwoju dla rodzimego przemysłu. Dlatego też powinniśmy zadbać, aby dzięki tym inwestycjom nastąpił rozwój innowacyjnych gałęzi przemysłu energetycznego z centrami kompetencji w kraju oraz wysokopłatnymi miejscami pracy. Już teraz około 300 polskich firm ma kompetencje w produkcji elementów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych dla branży offshore. Wiele z nich angażuje się już w projekty budowy farm wiatrowych za granicą, co świadczy o możliwości zaangażowania również w krajowe inwestycje” - zaznacza w słowie wstępnym do strategii wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki.

Nakłady inwestycyjne związane ze skalą przeobrażeń transformacyjnych, jakie obserwujemy dziś w Europie, powinny motywować polski rząd do budowy rodzimego łańcucha dostaw, który stanie się również częścią strategicznego sektora Europy i elementem jej konkurencyjności. Dyskusja na temat roli energetyki wiatrowej we wzmacnianiu polskiego przemysłu i łańcucha dostaw będzie kontynuowana na 20 Konferencji PSEW. 10-12 czerwca w Świnoujściu rządzący oraz branża będą dyskutować o tym, jak rozruszać polski przemysł offshore. Polska może być w środku tej rewolucji, bo ma adekwatne zasoby i wystarczający potencjał, jednak nie może odwlekać przyjmowania odpowiednich regulacji i strategii.

„Polska strategia rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych” dostępna jest TUTAJ

Informacje i zapisy na Konferencję PSEW2025 TUTAJ

Źródło informacji: PSEW

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.04.2025, 15:43
Źródło informacji PSEW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ