Newsletter

Nauka i technologie

Sztuczna inteligencja triumfuje w najbardziej zaawansowanym wyścigu autonomicznych dronów na świecie w Abu Zabi

17.04.2025, 17:11aktualizacja: 17.04.2025, 17:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Business Wire/Technology Innovation Institute
Business Wire/Technology Innovation Institute

Dron wspomagany przez AI pokonał ludzkiego pilota w najbardziej zaawansowanej i wymagającej serii podczas Mistrzostw Dronów Autonomicznych A2RL x DCL, co stanowi przełom w dziedzinie innowacyjnych lotów autonomicznych.

Ponad 2500 widzów obserwowało walkę najlepszych autonomicznych dronów wyścigowych o pulę nagród w wysokości miliona dolarów, odbywającą się w czterech nowoczesnych formatach wyścigowych.

Instytucja MavLab (TU Delft) zdominowała mistrzowstwa, wygrywając trzykrotnie w kategoriach: Wielkie wyzwanie AI, Wyścig drag z udziałem AI oraz AI kontra człowiek; TII Racing (Instytut ds. Innowacji Technologicznych, Abu Zabi) zwyciężył w multiwyścigu dronów autonomicznych.

ABU ZABI, Zjednoczone Emiraty Arabskie --(BUSINESS WIRE)-- Liga Wyścigów Autonomicznych Abu Zabi (A2RL), część Rady ds. Badań nad Zaawansowanymi Technologiami (ATRC), we współpracy z Ligą Mistrzów Dronów (DCL), zakończyła inauguracyjne Mistrzowstwa Dronów Autonomicznych A2RL x DCL na Bliskim Wschodzie, odbywające się w ADNEC Marina Hall w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Podczas imprezy, która stanowiła ważny przełom w dziedzinie lotów autonomicznych i robotyki powietrznej, wykorzystujący sztuczną inteligencję dron zespołu MavLab prześcignął czołowego ludzkiego pilota, wygrywając pojedynek między sztuczną inteligencją i człowiekiem. Bezpośredni pojedynek był najbardziej złożonym tego typu zdarzeniem w historii, w którym brali udział finaliści DCL Falcon Cup, należący do najlepszych pilotów dronów na świecie.

Ta informacja prasowa zawiera multimedia. Pełna treść informacji prasowej znajduje się tutaj: https://www.businesswire.com/news/home/20250416900397/pl/ 

Podczas dwóch bardzo intensywnych dni 14 międzynarodowych zespołów zakwalifikowało się do finałów, a najlepsze cztery awansowały do rywalizacji w wyścigach o wielu wymagających formatach. Wśród zespołów z ZEA, Holandii, Austrii, Korei Południowej, Czech, Meksyku, Turcji, Chin, Hiszpanii, Kanady i USA były laboratoria uniwersyteckie, instytuty badawcze i innowacyjne startupy.

Podczas wyścigów każdy z zespołów posługiwał się standardowym dronem wyposażonym w kompaktowy, ale wydajny moduł obliczeniowy NVIDIA Jetson Orin NX, kamerę skierowaną do przodu i bezwładnościowy moduł pomiarowy (IMU) do pokładowego postrzegania i sterowania. Przy braku udziału ludzkiego operatora drony korzystały wyłącznie z przetwarzania danych w czasie rzeczywistym oraz wspomaganego przez sztuczną inteligencję podejmowania decyzji, by osiągać prędkości powyżej 150 km/h w złożonym środowisku wyścigowym.

Konstrukcja toru wyścigowego przesunęła granice autonomii opartej o percepcję dzięki zastosowaniu szerokich odstępów między bramkami, nieregularnego oświetlenia i minimalnej liczby znaczników wizualnych. Zastosowanie kamer z efektem rolling shutter stanowiło dodatkową trudność, gdyż sprawdzało zdolność każdego z zespołów do szybkiego i stabilnego działania w wymagających warunkach. Po raz pierwszy wyścig autonomicznych dronów o takiej skali i złożoności odbył się na tak oszczędnym wizualnie torze, co potwierdza ambicje i skalę wyzwań technicznych podczas imprezy.

Wyniki mistrzostw

  • Zwycięzca Wielkiego wyzwania AI: zespół MavLab (TU Delft) uzyskał najlepszy czas na 170-metrowym torze, pokonując dwa okrążenia (22 bramki) w zaledwie 17 sekund.
  • Zwycięzca pojedynku Sztuczna inteligencja kontra człowiek: autonomiczny dron zespołu MavLab okazał się lepszy od czołowego ludzkiego pilota - jest to kamień milowy w rywalizacji AI z człowiekiem.
  • Zwycięzca Multiwyścigu autonomicznych dronów: zespół TII Racing okazał się zwycięzcą formatu z udziałem wielu dronów, zdając przy dużej szybkości egzamin z koordynacji AI i unikania kolizji.
  • Zwycięzca Autonomicznego wyścigu drag: zespół MavLab (TU Delft) sięgnął po trofeum w pierwszym na świecie wyścigu drag z udziałem wyłącznie sztucznej inteligencji, wykazując się szybkością na prostej i kontrolą przy dużym przyspieszeniu na tle czołowych zespołów mistrzostw.

„W ATRC wierzymy, że innowacje należy sprawdzać w realnym świecie, a nie tylko obiecywać - mówi H.E. Faisal Al Bannai, doradca prezydenta ZEA ds. badań strategicznych i zaawansowanych technologii oraz sekretarz generalny ATRC - A2RL to więcej niż wyścig, to globalne środowisko testowania autonomicznych rozwiązań o najwyższej wydajności, świadczące poza tym o zaangażowaniu ZEA na rzecz odpowiedzialnego rozwoju sztucznej inteligencji, robotyki i mobilności kolejnej generacji”.

„Dziś przyszłość lotów jest nie w laboratorium, lecz na torze wyścigowym - mówi Stephane Timpano, dyrektor generalny ASPIRE, gospodarza Ligi Wyścigów Autonomicznych Abu Zabi. - To, co zobaczyliśmy w ten weekend, przybliża nas do przeskalowania systemów autonomicznych na życie codzienne”.

Markus Stampfer, prezes zarządu DCL, dodaje: „Stworzyliśmy autonomicznym lotom warunki, jakie panują podczas elitarnych wyścigów, i sztuczna inteligencja sprostała temu wyzwaniu. To ogromny krok naprzód dla sportu i dla technologii”.

Zachwycony zdobyciem trzech najważniejszych tytułów, Christophe De Wagter, szef zespołu MavLab , wyznał: „Zwycięstwa w kategoriach Wielkie wyzwanie AI oraz Sztuczna inteligencja kontra człowiek to ważny kamień milowy dla naszego zespołu. Uzasadniają one lata badań i eksperymentów w dziedzinie lotów autonomicznych. To, że nasze algorytmy okazały się najlepsze w warunkach takiej presji i zabieramy do domu lwią część puli nagród jest dla nas źródłem niesamowitej satysfakcji”.

Program A2RL X DCL Drone STEM, stworzony we współpracy z UNICEF i pod nadzorem ATRC, obejmował w tym roku szkolenia dla ponad 100 studentów z Emiratów. Ponad 60% z nich otrzymało prestiżowy certyfikat Programu Zaufanego Operatora, a 24 uzyskało perfekcyjne wyniki, prezentując najwyższej klasy umiejętności lotnicze nabyte dzięki programowi.

Podczas gdy finał z udziałem dronów przechodzi do historii, wszystkie spojrzenia kierują się na 2. sezon serii wyścigów samochodów autonomicznych A2RL, które mają odbyć się w IV kwartale 2025 roku na torze Yas Marina Circuit w Abu Zabi.

*Źródło: AETOSWire

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Wersja źródłowa dostępna na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20250416900397/pl/ 

Źródło: Technology Innovation Institute

KONTAKT:

Thushara Mohanan

e-mail: thushara.mohanan@tii.ae 

Źródło informacji: Business Wire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.04.2025, 17:11
Źródło informacji Business Wire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ