Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Zaczynając od budowy źródeł upstreamowych, czyli dostępu do węglowodorów, przez rozwój energetyki odnawialnej - zarówno na lądzie, jak i na morzu - dość niestandardowo uznaliśmy, że droga do bezpiecznej energetyki w Polsce prowadzi przez gaz. Uznaliśmy, że do roku 2050 gaz jest surowcem, który zapewni bezpieczeństwo” - stwierdził Ireneusz Fąfara.
Podkreślił, że Polska docelowo będzie chciała odejść od paliw kopalnych, ale dopiero „za pewien czas”.
Obecnie spółka rozwija swoje aktywa gazowe i buduje dwie elektrownie nim zasilane. Zostaną one uruchomione w 2036 r. ORLEN planuje również budowę trzech kolejnych.
Ireneusz Fąfara zaznaczył, że droga ku bezpieczeństwu energetycznemu wiedzie także przez sojusze regionalne, np. w rejonie Bałtyku.
„Państwa regionu bałtyckiego odpowiadają za 1/3 emisji i zużycia energii w Europie. Tam chcemy skoncentrować swoją aktywność” - wskazał Ireneusz Fąfara.
Podkreślił także potrzebę rozbudowy infrastruktury energetycznej i zapewnienia bezpieczeństwa łańcuchowi dostaw od źródła do końcowego odbiorcy.
Dariusz Marzec, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, również zauważył, że gaz jest kluczowy, jako stabilizator w energetyce, z racji elastyczności w wykorzystaniu go w elektrowni.
„Świętym Graalem polskiej energetyki jest elastyczność. Dzisiaj potrzebujemy bloków, które będą reagować elastycznie na sytuację produkcyjną źródeł odnawialnych” - stwierdził prezes Marzec.
17. EKG w Katowicach to największe i najbardziej prestiżowe spotkanie przedstawicieli biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. W 180 sesjach tematycznych bierze udział 1200 prelegentów, a Międzynarodowe Centrum Kongresowe gości ok. 17 tys. uczestników.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.04.2025, 09:09 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Woda staje się kluczowym czynnikiem determinującym inwestycje PAP
- 14.05.2025, 16:23
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Niebieski Ład: woda może stać się źródłem przewagi konkurencyjnej polskiego rolnictwa PAP
„Niebieski Ład UE” to kompleksowa, wielosektorowa strategia wodna. „Ta rewolucyjna inicjatywa powinna być jak najszybciej wdrożona w życie, by zapobiec negatywnym skutkom niedoboru wody w krajach członkowskich UE” - przekonywał Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) podczas „Blue Deal Congress. Changing the future”, którego organizatorem była FPP.- 14.05.2025, 16:01
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Prof Dr Klemens Joos back as CEO of the EUTOP Group
- 14.05.2025, 15:15
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ