Newsletter

Nauka i technologie

ORLEN na EKG 2025: dekarbonizacja wymaga większej konkurencyjności

28.04.2025, 14:08aktualizacja: 28.04.2025, 14:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/S. Leszczynski (1)
Fot. PAP/S. Leszczynski (1)
Ostatnio jest dużo niepewności, która na pewno nie wpływa korzystnie na tempo zielonej transformacji. Jednak ze słów Komisji Europejskiej wynika, że kierunek jest utrzymywany - powiedział Konrad Jar, dyrektor wykonawczy ds. strategii i innowacji ORLEN podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Uczestnicy panelu pt. „Rynek paliw w transformacji”, który odbył się w ramach XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach rozmawiali m.in. o tym, jak „zielone rafinerie”, czyli innowacyjne technologie paliwowe, będą rozwijały się w najbliższej przyszłości oraz w jakich kierunkach branża będzie podążać wobec klimatycznych wyzwań.

„Myśląc o przyszłości, musimy pamiętać, jak ważne jest dziś zapewnienie bezpieczeństwa. W dobie wojny i niepewności geopolitycznej ropa wciąż pozostaje kluczowym surowcem, a PERN jest stabilizatorem całego systemu” - stwierdził Daniel Świętochowski, prezes Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych.

Jak zauważył Konrad Jar, dyrektor wykonawczy ds. strategii i innowacji ORLEN, obecnie w sferze politycznej, gospodarczej, kapitałowej jesteśmy świadkami niezbyt stabilnej sytuacji, która nie poprawia tempa zmian dekarbonizacyjnych.

„Mamy bardzo dużo niepewności, co na pewno nie jest sprzyjające. W krótkim terminie rozwijały się będą technologie, które już są skomercjalizowane, czyli biopaliwa, m.in. te bardziej zaawansowane, typu HVO” - stwierdził Konrad Jar.

Uczestnicy dyskusji zastanawiali się, jak będzie wyglądał miks paliwowy w Polsce za 10-30 lat. Kreślili wizje skali i kierunki importu ropy w najbliższych latach, a także mówili o paliwach, które w przyszłości zastąpią ropę naftową. Czy będzie to elektromobilność, a może paliwa syntetyczne lub wodór?

„Elektryfikacja transportu się rozwija, ale trochę zwolniła ze względów ekonomicznych. Jeżeli koszt baterii spadnie do ok. 100 dolarów za kilowatogodzinę, to samochody elektryczne będą bardziej konkurencyjne. Rynek paliw syntetycznych też raczej spowalnia, ale jest to kierunek, który jest niezbędny dla dalszej ekonomizacji transportu” - przekazał Konrad Jar, dyrektor wykonawczy ds. strategii i innowacji ORLEN.

Dyrektor Jar dodał, że polskie „potrzeby na wodór niskoemisyjny są olbrzymie” i przypomniał, że w strategii ORLEN pokazano, że koncern widzi właśnie w niskoemisyjnym wodorze sposób na dekarbonizację rafinerii.

„Wspieramy również postulaty regulacyjne, które zwiększą konkurencyjność europejskich firm na rynku. Mamy też nadzieję, że Komisja Europejska dostrzega coraz większą rolę konkurencyjności. Wierzymy, że sprawy wokół transformacji energetycznej zmierzają w stronę tego, żeby równoważyć działania dekarbonizacyjne z zachowaniem konkurencyjności” - stwierdził Konrad Jar, dyrektor wykonawczy ds. strategii i innowacji ORLEN.

Europejski Kongres Gospodarczy odbył się w dniach 23-25 kwietnia 2025 r. w Katowicach. 1200 wyjątkowych prelegentów, 180 inspirujących sesji tematycznych i około 17 tys. gości: organizowany tradycyjnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach EKG na stałe zaistniał wśród najważniejszych wydarzeń nie tylko w polskim, ale również europejskim kalendarzu biznesowym.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.04.2025, 14:08
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ