Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Nadal chcemy wspierać transformację energetyczną
Najnowsze badanie przeprowadzone przez Fundację E.ON we współpracy z instytutem Civey wskazuje, że Europejczycy wciąż chcą angażować się w transformację energetyczną. Jednocześnie jednak oczekują wymiernych efektów wynikających z polityki klimatycznej. Polacy postrzegają swój kraj jako lidera w dziedzinie energetyki przyszłości. Wysokie jest także poparcie dla wprowadzenia opłat za emisję CO2 oraz regulacji cen energii. Świadczy to z pewnością o rosnącej świadomości społeczeństwa i dalszej gotowości do podejmowania działań proekologicznych.
Druga odsłona wsparcia dla miejskich ekoinicjatyw
By promować tę oddolną gotowość, Fundacja E.ON w Polsce kontynuuje program grantowy „E.ON łączy energię dla klimatu”, który powstał dzięki współpracy z Fundacją E.ON w Niemczech oraz Fundacją ZSE na Słowacji. Ma on na celu wspieranie najlepszych projektów, które przyczyniają się do ochrony klimatu i nagłaśniają zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi, pomagają stymulować transformację energetyczną i kształtować zrównoważoną przyszłość. Program realizowany jest jednocześnie we wszystkich trzech wspomnianych wcześniej krajach.
Fundacja E.ON kieruje zaproszenie do udziału w inicjatywie do organizacji non profit, instytucji edukacyjno-naukowych, badawczych, informacyjnych i think tanków, które działają w obszarze ochrony środowiska i klimatu lub realizują projekty społeczne. Dziesięć zwycięskich inicjatyw otrzyma granty po 10 000 euro każdy na realizację działań, które bezpośrednio przyczynią się do redukcji emisji CO2 oraz będą aktywizować społeczność lokalną lub międzynarodową w obszarze działań na rzecz klimatu.
Program dotyczy projektów realizowanych w Warszawie oraz w Szczecinie. Zgłaszane inicjatywy powinny wpisywać się w jedną z trzech kategorii: lokalne działania na rzecz klimatu, transformacja klimatyczna dla społeczeństwa obywatelskiego lub transformacja klimatyczna w Europie.
„W tej edycji programu grantowego E.ON szczególny nacisk kładziemy na projekty, które w innowacyjny sposób łączą praktyczne działania na rzecz klimatu z rozwojem społecznym i inkluzywnością. W szczególności szukamy inicjatyw, które przyczyniają się do ochrony środowiska, a jednocześnie promują współpracę transgraniczną między Polską, Słowacją i Niemcami” - mówi Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska i prezes zarządu Fundacji E.ON w Polsce.
Ponadto każdy zgłoszony projekt:
- powinien mieć charakter społeczny, a jego realizacja nie może wiązać się z celami komercyjnymi danej organizacji,
- musi być zaplanowany do realizacji na terenie Warszawy lub Szczecina, w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2026,
- musi być możliwy do realizacji dzięki wartości grantu lub kwoty zadeklarowanej przez uczestnika w przypadku współfinansowania;
- powinien przynieść konkretny, trwały rezultat, dostępny w przestrzeni publicznej - jak na przykład instalacja miejska, publikacja, wystawa czy dzieło sztuki.
Nabór zgłoszeń ruszył 10 czerwca i potrwa do 15 lipca br. Ze wszystkich zgłoszonych projektów w preselekcji zostanie wyłonionych dwadzieścia najlepszych. Później oceni je kapituła programu, a publiczność będzie mogła na nie oddać głos na stronie internetowej organizatora. Jednego z dziesięciu beneficjentów wybiorą internauci, zaś pozostałe dziewięć organizacji wyłoni kapituła. Lista dziesięciu grantobiorców zostanie ogłoszona jesienią 2025.
Projekty, które aktywizują mieszkańców
Zrównoważony rozwój to jeden ze strategicznych filarów strategii Grupy E.ON. Aktywnie angażuje się ona w procesy dekarbonizacji oraz działania na rzecz ekologicznego rozwoju miast w krajach, w których prowadzi działalność. Fundacja E.ON w Polsce od wielu lat prowadzi liczne projekty edukacyjne, m.in. dotyczące ekologii oraz ochrony i promocji zdrowia. Druga edycja programu grantowego to element realizowania misji Fundacji, jak również wynik dużego zainteresowania i sukcesu, jaki osiągnęła pierwsza odsłona tej inicjatywy.
Do programu realizowanego w ubiegłym roku zgłosiło się wiele organizacji, a spośród ich pomysłów wybrano 10 najlepszych. Wyróżnione instytucje zrealizowały działania edukacyjne dla mieszkańców Warszawy, przedsięwzięcia promujące cyrkularność, bioróżnorodność miejskiej przyrody, wspomagające bioretencję w stolicy oraz dotyczące badań zasobów wodnych Warszawy.
„Jesteśmy świadkami coraz większej gotowości do podjęcia działań ekologicznych, co potwierdzają wnioski z ostatniego badania klimatycznego. Nasz program grantowy ma na celu nie tylko wsparcie konkretnych projektów, ale również zachęcenie społeczności do aktywnego udziału w ochronie środowiska. Każdy, nawet działając w małej skali, może zaangażować i przyczynić się do pozytywnych zmian w swoim otoczeniu” - mówi Andrzej Modzelewski.
Organizacje zainteresowane udziałem w programie grantowym Fundacji E.ON w Polsce mogą zgłaszać się poprzez specjalnie przygotowany formularz dostępny na stronie eondlaklimatu.pl. Znajdują się tam także szczegółowe informacje dotyczące procesu zgłoszeniowego, kryteriów selekcji oraz harmonogramu inicjatywy.
Źródło informacji: E.ON
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 18.06.2025, 09:00 |
| Źródło informacji | E.ON |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Projekt doktoranta z Polski zwyciężył w światowym finale prestiżowego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2025
W tegorocznej edycji triumfowało urządzenie do monitorowania jakości wody, oparte na sztucznej inteligencji i zaprojektowane przez Filipa Budnego, inżyniera z Politechniki Warszawskiej. Nagrodę zdobyła także innowacyjna klawiatura dla osób z chorobą Parkinsona, autorstwa Alessandry Galli z Włoch.- 05.11.2025, 12:03
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Dyson
-
Image
Krynica Forum 2025: do walki z suszą Małopolska potrzebuje małych zbiorników retencyjnych PAP
Zwiększenie retencji wód, rozbudowa zintegrowanych sieci wodociągowych, powstanie małych elektrowni wodnych oraz stworzenie specjalnego funduszu na tego typu działania - to sposoby na poprawę sytuacji hydrologicznej w Małopolsce, ale też w całym kraju, które wskazywali uczestnicy panelu „Małopolska adaptuje się do zmian - zintegrowane podejście do gospodarki wodnej”, który odbył się podczas Krynica Forum 2025.- 31.10.2025, 13:58
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
PKP Intercity przybliża Jana Czochralskiego - twórcę procesu produkcji układów scalonych PAP
PKP Intercity wraz z fundacją „Nauka. To Lubię” z okazji jubileuszu 140. urodzin Jana Czochralskiego przybliżą wynalazki polskiego naukowca pasażerom kolei. W ramach działań lokomotywa EU200 Griffin zyskała nową szatę graficzną z wizerunkiem Jana Czochralskiego.- 31.10.2025, 12:06
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ