Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Akademia Wodorowa powstała w ramach powołanej w 2022 r. Mazowieckiej Doliny Wodorowej - projektu, który ORLEN realizuje wraz z partnerami, w tym przedstawicielami przemysłu motoryzacyjnego, uczelniami wyższymi i instytutami badawczymi. Dzięki programowi zatrudnienie w spółce znalazło już ośmiu absolwentów Akademii.
„Strategia ORLEN2035 stawia na rozwój gospodarki wodorowej jako fundamentu transformacji energetycznej i dekarbonizacji. Finansujemy inwestycje w technologie, ale przede wszystkim - inwestujemy w ludzi. Akademia Wodorowa umożliwia uczestnikom zdobycie praktycznej wiedzy, dostęp do laboratoriów, wizyty w instalacjach przemysłowych, a w konsekwencji dobre perspektywy na dalszy rozwój kariery. Jako lider transformacji energetycznej, wyznaczamy kierunki i budujemy kompetencje niezbędne w dalszym rozwoju branży wodorowej” - powiedział Marcin Wasilewski.
30 uczestników Akademii Wodorowej z 10 uczelni wzięło udział w 96 godzinach wykładów, warsztatów i laboratoriów, które prowadziło 76 ekspertów w 10 miastach w Polsce oraz za granicą. Program Akademii połączył zaawansowaną wiedzę z praktyką, aby przygotować młodych specjalistów do pracy w strategicznym sektorze technologii wodorowych.
„Otrzymaliśmy dofinansowanie na poziomie 1,7 mld złotych ze środków Krajowego Planu Odbudowy dla dwóch naszych projektów wodorowych. To tylko potwierdza, że decyzja o powołaniu Akademii Wodorowej była słuszna. Dzisiaj mamy >>gotowych<< ekspertów, którzy dalej będą prowadzić projekty wodorowe i inwestycyjne. Jesteśmy konkurencyjni w stosunku nie tylko do Europy, ale również do świata” - stwierdził Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych ORLEN, koordynator Akademii Wodorowej.
Cykl zajęć w ramach 3. edycji Akademii Wodorowej prowadzony był w formie weekendowych zjazdów w siedzibach spółek z sektora wodorowego oraz na uczelniach technicznych, w tym np. w zakładach ORLEN w Płocku i we Włocławku, na Politechnice Gdańskiej, a także w siedzibach partnerów jak m.in. Emerson i Toyota w Warszawie oraz w Wałbrzychu, PESA w Bydgoszczy, Arthur Bus w Lublinie czy PRF Gas Solutions w Leiria w Portugalii. Inicjatywa została wyróżniona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska jako projekt wspierający rozwój kadr dla gospodarki wodorowej.
„Wiedza oraz kompetencje zdobyte podczas Akademii wykorzystuję obecnie w pracy zawodowej w ORLEN, tj. Zespole Optymalizacji i Modelowania Procesów Syntezy Paliw, który realizuje i wspiera implementację zaawansowanych projektów technologicznych bazujących na wodorze” – przekazał Marcin Jaszczak, absolwent II edycji Akademii Wodorowej.
Do końca 2035 roku ORLEN planuje zainwestować ponad 90 mld dolarów w strategiczne projekty, z czego około 40% przeznaczy na niskoemisyjne inwestycje, m.in w takich obszarach, jak morska i lądowa energetyka wiatrowa, fotowoltaika, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność, technologie wychwytu, wykorzystywania i składowania CO2 (CCUS), niskoemisyjny i odnawialny wodór oraz paliwa syntetyczne.
„Nisko- i zeroemisyjny wodór jest kluczowy, aby wspierać dekarbonizację, zarówno w przemyśle rafineryjnym, nawozowym, ale również w transporcie. W perspektywie 10 lat zakładamy dojście do 300 tys. ton niskoemisyjnego wodoru, co jest bardzo dużym skokiem, bo jesteśmy dopiero na początku tej drogi” - przekazał Marcin Wasilewski, członek zarządu ORLEN ds. technologii.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 01.07.2025, 15:59 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Award-Winning Self-Service Registration: DERMALOG Sets New Standards for Security and Efficiency
The German Design Council has once again honored outstanding innovations in Berlin. Among the award recipients: DERMALOG Identification Systems GmbH, recognized for its Self Registration Kiosk featuring the integrated all-in-one VF1 scanner - a solution setting new benchmarks for digital security and seamless enrollment processes.- 01.07.2025, 11:28
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: APA-OTS
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ