Newsletter

Nauka i technologie

30 absolwentów ukończyło 3. edycję Akademii Wodorowej ORLEN

01.07.2025, 15:59aktualizacja: 01.07.2025, 16:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
96 godzin wykładów, warsztatów i laboratoriów, 76 ekspertów, 10 miast w Polsce i za granicą, 30 uczestników z 10 uczelni - tak można podsumować 3. edycję Akademii Wodorowej ORLEN. „Akademia umożliwia uczestnikom zdobycie praktycznej wiedzy, dostęp do laboratoriów, wizyty w instalacjach przemysłowych, a w konsekwencji dobre perspektywy na dalszy rozwój kariery” – powiedział Marcin Wasilewski, członek zarządu ORLEN ds. technologii podczas zakończenia 3. edycji programu.

Akademia Wodorowa powstała w ramach powołanej w 2022 r. Mazowieckiej Doliny Wodorowej - projektu, który ORLEN realizuje wraz z partnerami, w tym przedstawicielami przemysłu motoryzacyjnego, uczelniami wyższymi i instytutami badawczymi. Dzięki programowi zatrudnienie w spółce znalazło już ośmiu absolwentów Akademii.

„Strategia ORLEN2035 stawia na rozwój gospodarki wodorowej jako fundamentu transformacji energetycznej i dekarbonizacji. Finansujemy inwestycje w technologie, ale przede wszystkim - inwestujemy w ludzi. Akademia Wodorowa umożliwia uczestnikom zdobycie praktycznej wiedzy, dostęp do laboratoriów, wizyty w instalacjach przemysłowych, a w konsekwencji dobre perspektywy na dalszy rozwój kariery. Jako lider transformacji energetycznej, wyznaczamy kierunki i budujemy kompetencje niezbędne w dalszym rozwoju branży wodorowej” - powiedział Marcin Wasilewski.

30 uczestników Akademii Wodorowej z 10 uczelni wzięło udział w 96 godzinach wykładów, warsztatów i laboratoriów, które prowadziło 76 ekspertów w 10 miastach w Polsce oraz za granicą. Program Akademii połączył zaawansowaną wiedzę z praktyką, aby przygotować młodych specjalistów do pracy w strategicznym sektorze technologii wodorowych.

„Otrzymaliśmy dofinansowanie na poziomie 1,7 mld złotych ze środków Krajowego Planu Odbudowy dla dwóch naszych projektów wodorowych. To tylko potwierdza, że decyzja o powołaniu Akademii Wodorowej była słuszna. Dzisiaj mamy >>gotowych<< ekspertów, którzy dalej będą prowadzić projekty wodorowe i inwestycyjne. Jesteśmy konkurencyjni w stosunku nie tylko do Europy, ale również do świata” - stwierdził Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych ORLEN, koordynator Akademii Wodorowej.

Cykl zajęć w ramach 3. edycji Akademii Wodorowej prowadzony był w formie weekendowych zjazdów w siedzibach spółek z sektora wodorowego oraz na uczelniach technicznych, w tym np. w zakładach ORLEN w Płocku i we Włocławku, na Politechnice Gdańskiej, a także w siedzibach partnerów jak m.in. Emerson i Toyota w Warszawie oraz w Wałbrzychu, PESA w Bydgoszczy, Arthur Bus w Lublinie czy PRF Gas Solutions w Leiria w Portugalii. Inicjatywa została wyróżniona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska jako projekt wspierający rozwój kadr dla gospodarki wodorowej.

„Wiedza oraz kompetencje zdobyte podczas Akademii wykorzystuję obecnie w pracy zawodowej w ORLEN, tj. Zespole Optymalizacji i Modelowania Procesów Syntezy Paliw, który realizuje i wspiera implementację zaawansowanych projektów technologicznych bazujących na wodorze” – przekazał Marcin Jaszczak, absolwent II edycji Akademii Wodorowej.

Do końca 2035 roku ORLEN planuje zainwestować ponad 90 mld dolarów w strategiczne projekty, z czego około 40% przeznaczy na niskoemisyjne inwestycje, m.in w takich obszarach, jak morska i lądowa energetyka wiatrowa, fotowoltaika, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność, technologie wychwytu, wykorzystywania i składowania CO2 (CCUS), niskoemisyjny i odnawialny wodór oraz paliwa syntetyczne.

„Nisko- i zeroemisyjny wodór jest kluczowy, aby wspierać dekarbonizację, zarówno w przemyśle rafineryjnym, nawozowym, ale również w transporcie. W perspektywie 10 lat zakładamy dojście do 300 tys. ton niskoemisyjnego wodoru, co jest bardzo dużym skokiem, bo jesteśmy dopiero na początku tej drogi” - przekazał Marcin Wasilewski, członek zarządu ORLEN ds. technologii.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.07.2025, 15:59
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ