Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Armia absolwentów UTH do obrony polskiej cyberprzestrzeni

30.10.2015, 11:13aktualizacja: 30.10.2015, 11:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UTH - logo
UTH - logo
Ochrona cyberprzestrzeni jest obecnie jednym z najczęściej podejmowanych przez różnego rodzaju organizacje tematów dotyczących bezpieczeństwa. Stabilność funkcjonowania i rozwoju państw oraz instytucji międzynarodowych, a także globalnego społeczeństwa informacyjnego jest aktualnie w dużej mierze uzależniona od bezpiecznej cyberprzestrzeni. Większa świadomość w tym zakresie idzie w parze z coraz większym zapotrzebowaniem rynku pracy na ekspertów od bezpieczeństwa i analizy danych. Dostrzegają to władze warszawskiej Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej (UTH).

Wirtualna rzeczywistość

Każde państwo na świecie ma własne tajemnice, począwszy od tych przesyłanych przez dyplomację na danych korporacji i organów administracji publicznej kończąc. W ubiegłym roku rządowy CERT (Computer Emergency Response Team), działający w ramach ABW, zarejestrowała ponad 7,5 tys. incydentów naruszenia bezpieczeństwa w polskiej cyberprzestrzeni.

Wartość rynku związanego z bezpieczeństwem IT wzrosła w 2014 roku w naszym kraju o 8% i przekroczyła 300 mln USD. Wiąże się z tym również większa ilość miejsc pracy w tym sektorze gospodarki. Trend zwyżkowy ma się utrzymać co najmniej do 2019 roku.

W dużych korporacjach i instytucjach publicznych, opierających swoje działania na najnowszych technologiach z zakresu IT, poszukiwani są specjaliści od bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, którymi coraz częściej są świeżo upieczeni absolwenci uczelni wyższych. Specjalizacja z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni pojawia się praktycznie na każdej liście najbardziej pożądanych umiejętności w branży IT.

Praktyczna wiedza vs luki kompetencyjne

Często zarzuca się uczelniom wyższym, że kształcą bezrobotnych nie zaś wykwalifikowanych specjalistów potrzebnych na rynku pracy. W przypadku dużej liczby uczelni jest to prawdą. Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami bezrobocie wśród absolwentów uczelni wyższych jest na dramatycznie wysokim poziomie. Jednym z głównych powodów takiej sytuacji jest zjawisko tzw. „luki kompetencyjnej”, czyli rozbieżności między oczekiwaniami rynku pracy, a tym co absolwenci wynoszą ze studiów.

Z powyższego schematu wyłamuje bez wątpienia UTH, proponując kandydatom na studia m.in. specjalność Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, tak obecnie pożądaną na rynku. Mogą oni być pewni późniejszego zatrudnienia, ponieważ zainteresowanie cyberbezpieczeństwem będzie nadal rosło, napędzając tym samym popyt na ekspertów w tym zakresie.

Specjalność Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni w ramach kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Zarządzania i Logistyki UTH przygotowuje absolwentów w sposób praktyczny do pracy w instytucjach bezpieczeństwa państwa oraz tych, w których organizacja bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych jest kluczowa dla ich działalności. Studia prowadzone są we współpracy z Komendą Stołeczną Policji oraz Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji.

Popyt na bezpieczeństwo

Szacuje się, że wojsko w naszym kraju potrzebuje co roku około 50 specjalistów od cyberbezpieczeństwa, w tym ekspertów od kryptografii oraz organizacji i bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Firmy i instytucje publiczne w Polsce coraz częściej rekrutują absolwentów zaraz po studiach, którzy nie posiadają jeszcze odpowiedniego doświadczenia. Atutem takich osób jest brak złych nawyków z poprzednich miejsc pracy, szybkie przyswojenie specyfiki pracy, a także możliwość kształtowania ich umiejętności specjalnie pod potrzeby danej organizacji oraz najnowsza specjalistyczna wiedza.

Problem niewystarczającej liczby specjalistów IT na rynku dotyka nie tylko Polskę, ale i całą Europę. Według raportu Komisji Europejskiej „E-skills for job in Europe”, popyt na ekspertów z branży teleinformatycznej, w tym specjalistów od cyberbezpieczeństwa, rośnie 4 proc. rocznie, przewyższając w ten sposób podaż. Aktualnie w UE brakuje około 275 tys. pracowników z umiejętnościami cyfrowymi, a w 2020 roku będzie to już około miliona wolnych wakatów.

Więcej informacji pod adresem: www.uth.edu.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.10.2015, 11:13
Źródło informacji www.uth.edu.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ