Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wirtualna rzeczywistość
Każde państwo na świecie ma własne tajemnice, począwszy od tych przesyłanych przez dyplomację na danych korporacji i organów administracji publicznej kończąc. W ubiegłym roku rządowy CERT (Computer Emergency Response Team), działający w ramach ABW, zarejestrowała ponad 7,5 tys. incydentów naruszenia bezpieczeństwa w polskiej cyberprzestrzeni.
Wartość rynku związanego z bezpieczeństwem IT wzrosła w 2014 roku w naszym kraju o 8% i przekroczyła 300 mln USD. Wiąże się z tym również większa ilość miejsc pracy w tym sektorze gospodarki. Trend zwyżkowy ma się utrzymać co najmniej do 2019 roku.
W dużych korporacjach i instytucjach publicznych, opierających swoje działania na najnowszych technologiach z zakresu IT, poszukiwani są specjaliści od bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, którymi coraz częściej są świeżo upieczeni absolwenci uczelni wyższych. Specjalizacja z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni pojawia się praktycznie na każdej liście najbardziej pożądanych umiejętności w branży IT.
Praktyczna wiedza vs luki kompetencyjne
Często zarzuca się uczelniom wyższym, że kształcą bezrobotnych nie zaś wykwalifikowanych specjalistów potrzebnych na rynku pracy. W przypadku dużej liczby uczelni jest to prawdą. Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami bezrobocie wśród absolwentów uczelni wyższych jest na dramatycznie wysokim poziomie. Jednym z głównych powodów takiej sytuacji jest zjawisko tzw. „luki kompetencyjnej”, czyli rozbieżności między oczekiwaniami rynku pracy, a tym co absolwenci wynoszą ze studiów.
Z powyższego schematu wyłamuje bez wątpienia UTH, proponując kandydatom na studia m.in. specjalność Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, tak obecnie pożądaną na rynku. Mogą oni być pewni późniejszego zatrudnienia, ponieważ zainteresowanie cyberbezpieczeństwem będzie nadal rosło, napędzając tym samym popyt na ekspertów w tym zakresie.
Specjalność Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni w ramach kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Zarządzania i Logistyki UTH przygotowuje absolwentów w sposób praktyczny do pracy w instytucjach bezpieczeństwa państwa oraz tych, w których organizacja bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych jest kluczowa dla ich działalności. Studia prowadzone są we współpracy z Komendą Stołeczną Policji oraz Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji.
Popyt na bezpieczeństwo
Szacuje się, że wojsko w naszym kraju potrzebuje co roku około 50 specjalistów od cyberbezpieczeństwa, w tym ekspertów od kryptografii oraz organizacji i bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Firmy i instytucje publiczne w Polsce coraz częściej rekrutują absolwentów zaraz po studiach, którzy nie posiadają jeszcze odpowiedniego doświadczenia. Atutem takich osób jest brak złych nawyków z poprzednich miejsc pracy, szybkie przyswojenie specyfiki pracy, a także możliwość kształtowania ich umiejętności specjalnie pod potrzeby danej organizacji oraz najnowsza specjalistyczna wiedza.
Problem niewystarczającej liczby specjalistów IT na rynku dotyka nie tylko Polskę, ale i całą Europę. Według raportu Komisji Europejskiej „E-skills for job in Europe”, popyt na ekspertów z branży teleinformatycznej, w tym specjalistów od cyberbezpieczeństwa, rośnie 4 proc. rocznie, przewyższając w ten sposób podaż. Aktualnie w UE brakuje około 275 tys. pracowników z umiejętnościami cyfrowymi, a w 2020 roku będzie to już około miliona wolnych wakatów.
Więcej informacji pod adresem: www.uth.edu.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.10.2015, 11:13 |
Źródło informacji | www.uth.edu.pl |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ