Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W ubiegłym tygodniu europarlament przyjął swoje stanowisko w sprawie budżetu UE na 2022 rok. Eurodeputowani cofnęli większość cięć dokonanych przez Radę (o łącznej wartości ok. 1,43 mld euro), a tym samym przywrócili projekt budżetu do poziomu pierwotnie zaproponowanego przez Komisję w odpowiednich pozycjach budżetowych.
Europosłowie zwiększyli również finansowanie wielu programów i polityk, które ich zdaniem przyczyniają się do ożywienia po pandemii, zgodnie z priorytetami europarlamentu określonymi w jego wytycznych na 2022 r. Obejmują one program badawczy Horyzont Europa (+305 mln euro powyżej projektu budżetu), instrument „Łącząc Europę”, który finansuje budowę wysokiej jakości i zrównoważonych transeuropejskich sieci transportowych, energetycznych i cyfrowych (+207 mln euro) oraz program działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE (+171 mln euro).
Młodzi ludzie a zdrowie
Zgodnie z przyjętym stanowiskiem, wsparcie dla młodych ludzi pozostanie kluczowym priorytetem: Erasmus+ zwiększono o 137 mln euro, co odpowiada dodatkowym 40 000 wymianom edukacyjnym, a 700 mln euro dodano do projektu budżetu w celu wsparcia wdrożenia europejskiej gwarancji dla dzieci. Wzmocniono również EU4Health, przeznaczając dodatkowe 80 mln euro na zbudowanie silnej Europejskiej Unii Zdrowia i zwiększenie odporności krajowych systemów opieki zdrowotnej.
Pomoc humanitarna, migracje, pomoc zewnętrzna
Posłowie do PE zwiększyli też finansowanie pomocy humanitarnej o 20% i wzmocnili Fundusz Azylu, Migracji i Integracji, zwłaszcza w kontekście sytuacji w Afganistanie. Wzmocnili również inicjatywę Covax na rzecz globalnego sprawiedliwego dostępu do szczepionek COVID-19. W dziedzinie bezpieczeństwa i obrony posłowie do PE zwiększyli odpowiednie linie budżetowe o ponad 80 mln euro.
Karlo Ressler (PPE, HR), generalny sprawozdawca budżetu UE 2022 (dla sekcji III – Komisja) podkreślił, że dzięki przyjętym zmianom uda się spełnić oczekiwania obywateli Europy.
„Kluczowymi elementami naszego stanowiska są niewątpliwie przywrócenie arbitralnych cięć Rady oraz wzmocnienie linii, które mają wartość dodaną dla Europejczyków: Po pierwsze, wspieranie siły napędowej europejskiej odbudowy i gospodarki: małych i średnich przedsiębiorstw. Po drugie, wzmocnienie zorientowane na przyszłość, programy w zakresie badań, innowacji i edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i dzieci. Po trzecie, wzmocnienie Europejskiej Unii Zdrowia. I po czwarte, aby wzmocnić wysiłki na rzecz cyfrowej, zielonej i bezpiecznej Europy” – mówił Ressler.
Następne kroki
W wyniku tego głosowania europarlament ustalił ogólny poziom środków na zobowiązania na 2022 r. (zobowiązania do zapłaty) na 171,8 mld euro, co stanowi wzrost o 2,7 mld euro (plus 1,3 mld euro na pobrexitową rezerwę dostosowawczą, co odzwierciedla porozumienie w sprawie odpowiedniego rozporządzenia) w porównaniu z projektem budżetu zaproponowanym przez Komisję. Ustalono ogólny poziom środków na płatności na 172,5 mld euro.
Głosowanie rozpoczęło trzytygodniowe rozmowy koncyliacyjne z Radą w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie przyszłorocznego budżetu, który następnie musi zostać przegłosowany przez europarlament i podpisany przez jego przewodniczącego.
mp/
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.10.2021, 10:12 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ