Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Całbecki w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP zaznaczył, że bezpieczeństwo żywnościowe Europy zależy przede wszystkim od kondycji rolnictwa na kontynencie.
„Musimy zrobić wszystko, aby uczynić produkcję rolną opłacalną. Aby zjawiska, które obserwujemy, o których mówił pan komisarz (Wojciechowski – PAP), że każdego dnia ubywa 80 gospodarstw rolnych na kontynencie europejskim, zatrzymać” – podkreślił Całbecki.
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zwrócił uwagę, że droga do osiągnięcia bezpieczeństwa żywnościowego Europy powinna prowadzić, przez regionalizację.
„Tak jak mamy plany zapewniające bezpieczeństwo energetyczne, podobnie powinna odbyć się dyskusja, potem przyjmowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo żywności na poziomie lokalnym. Oznacza to, że każdy skrawek ziemi, gdzie można prowadzić uprawę, będzie strzeżony i chroniony przez władze lokalne” – podkreślił Całbecki.
Zdaniem rozmówcy Serwisu Samorządowego PAP Wspólna Polityka Rolna UE powinna ewoluować w stronę regionalizacji.
„Inaczej ta strategia będzie wyglądała w terenie górzystym, zupełnie inaczej na żyznych obszarach Lubelszczyzny, a jeszcze zupełnie inaczej na Azorach. Te wszystkie elementy trudno ująć w jednej definicji i dokumencie. One powinny powstać na poziomie lokalnym. Oczywiście, nie oznacza to, że Unia Europejska ma nagle przestać interesować się rolnictwem, wręcz przeciwnie. I tu jest nasz kolejny apel – komisarz ds. rolnictwa powinien dysponować większymi środkami finansowymi na wspieranie, a często ratowanie rolnictwa” – powiedział Całbecki.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 08.12.2022, 12:37 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |