Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CBA: Kontrola w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego zakończona. 2 zawiadomienia do prokuratury (komunikat)

08.10.2020, 10:16aktualizacja: 08.10.2020, 10:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CBA informuje:

Od listopada 2019 r. do sierpnia 2020 r. funkcjonariusze lubelskiej Delegatury prowadzili w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego kontrolę dotyczącą wydatkowania w latach 2017 – 2019 środków z Projektu "Marketing gospodarczy Województwa Lubelskiego II". Wartość Projektu wyniosła ponad 72 mln zł. Projekt miał na celu przede wszystkim wsparcie działań marketingowych w kreowaniu dobrego wizerunku Lubelszczyzny pod kątem potencjalnych inwestorów i kontrahentów i promocję przedsiębiorstw województwa lubelskiego na rynkach krajowych i międzynarodowych.

W trakcie przeprowadzonych czynności kontrolnych stwierdzono m.in. nieprawidłowości polegające na:

- braku w umowach zawieranych z Wykonawcami zadań Projektu postanowień, które zabezpieczałyby w należyty sposób interesy finansowe Województwa,

- dokonywaniu odbiorów zadań bez zastrzeżeń poprzez potwierdzanie realizacji pełnego przedmiotu umowy bezpodstawnie, tj. bez wymaganych informacji i dokumentacji z realizacji danego zadania,

- nienaliczaniu kar umownych należnych Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubelskiego

- braku w zawieranych umowach postanowień dotyczących kar umownych za nienależyte wykonanie umowy oraz prawa do proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia Wykonawcy w przypadku niewykonania części umowy,

- przyznawaniu dofinansowania zadaniom, których związek z promocją gospodarczą Województwa Lubelskiego jest trudny do wykazania, - monitorowaniu wskaźników Projektu w latach 2017- 2018 w niewystarczającym zakresie, co groziło utratą dofinansowania i koniecznością zwrotu dużej części środków,

- gromadzeniu i prowadzeniu dokumentacji poszczególnych zadań niezgodnie z Instrukcją obowiązującą w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

Wskazane nieprawidłowości spowodowały powstanie szkody w mieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w wysokości 442 421, 68 zł.

Skontrolowano kilkadziesiąt umów Projektu, z których wynika, że wybór, organizacja i realizacja części zadań Projektu, zwłaszcza w latach 2017-2018, odbywała się w sposób dość chaotyczny i przypadkowy oraz powodowała „rozmycie” celu i efektu tego przedsięwzięcia, który powinien być realny i mierzalny.

Promocja gospodarcza Województwa Lubelskiego polegała często jedynie na umieszczeniu logotypu Województwa Lubelskiego na różnego typu materiałach promocyjnych – plakaty, banery, roll-upy, ulotki itp. Po zakończeniu kontroli do Marszałka Województwa Lubelskiego CBA skierowało wystąpienie pokontrolne, w którym wskazało stwierdzone nieprawidłowości oraz przekazało wnioski do podjęcia działań mających na celu m.in. wzmocnienie nadzoru nad wyborem i realizacją zadań Projektu, egzekwowaniem od podmiotów realizujących zadania kar umownych, zawieraniem i rozliczaniem umów z Wykonawcami w sposób zabezpieczający interesy Województwa Lubelskiego.

Kontrola Biura zakończyła się złożeniem we wrześniu 2020 r. do Prokuratury Okręgowej w Lublinie dwóch zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw przez osoby sprawujące nadzór nad prawidłową realizacją i protokolarnym odbiorem projektów. Zarzuca się im nadużycie uprawnień, wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów, poświadczenie nieprawdy w protokołach odbioru i niedopełnienie obowiązku naliczenia kar umownych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ osk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.10.2020, 10:16
Źródło informacji CBA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ