Pobierz materiał i Publikuj za darmo
List intencyjny o współpracy podpisali rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński oraz Zarząd PWPW S.A. (Piotr Woyciechowski, Robert Malicki). Porozumienie otwiera możliwości podejmowania wspólnych inicjatyw naukowych w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne i narzędzia oraz ich praktyczne zastosowanie m.in. do ochrony użytkowników Internetu przed atakami hakerów. Przewidziano także organizowanie warsztatów i ćwiczeń dla urzędników państwowych oraz staży zawodowych w PWPW S.A. dla studentów i absolwentów UKSW.
Współpraca z Wielką Brytanią i Oxford University
Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński przypomniał, że o współpracy z Polską w zakresie cyberbezpieczeństwa narodowego poinformowała niedawno premier Wielkiej Brytanii Theresa May.
„Mamy zamiar poszerzyć naszą współpracę w zakresie badań i rozwoju oraz partnerstwo między Oxford University i Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby stworzyć centrum badań nad cyberbezpieczeństwem narodowym” - powiedziała 28 listopada br. premier Theresa May podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.
Rektor UKSW wyjaśnił, że Oxford szukał uczelni, z którą mógłby współpracować w zakresie „cybersecurity” i wybrał UKSW, gdyż - jak powiedział - jego uczelnia „bardzo dobrze wpisała się w know-how centrum bezpieczeństwa informatycznego, które jest charakterystyczne dla Oxfordu”.
Według niego technologia informatyczna i oprogramowanie są w tym przedsięwzięciu bardzo ważne, ale dominuje w nim analityka, w którą zaangażowani są psycholodzy i socjolodzy. Podstawowym celem takiego zabezpieczenia jest „wyprzedzanie ataku hakerów”.
„Oxford wychodzi z założenia, że atak hakerski jest przygotowany przez człowieka i jest adresowany do człowieka, a wszystko inne po drodze jest narzędziem” - podkreślił rektor UKSW.
PWPW S.A. liczy na to, że UKSW zapewni wysoki poziom badań w zakresie prawnego i socjologicznego zabezpieczenia przed atakami cyberprzestępców, a na tej podstawie Wytwórnia będzie mogła projektować i oferować nowe rozwiązania i produkty.
„Wszelkie rzeczy, które będą się rodziły w cyberbezpieczeństwie muszą brać pod uwagę aspekt socjologiczny, behawioralny i muszą być ukierunkowane na otoczenie prawne” - powiedział Maciej Jankowski, menadżer ds. rozwoju w PWPW S.A.
Edukacja jak w Oxfordzie, rozwój światowej nauki oraz budowa „polskiego” CERT
Rektor UKSW poinformował, że uczelnia zamierza tak wykorzystać w kształceniu swoich studentów efekty współpracy z Oxfordem, aby absolwenci znaleźli zatrudnienie w każdym ośrodku CERT (Computer Emergency Response Team; ośrodek zabezpieczenia informatycznego - przyp. PAP). Ks. prof. Dziekoński zwrócił uwagę, że CERT-y są tworzone m.in. w wojsku, policji, administracji państwowej czy spółkach Skarbu Państwa. Jego zdaniem fachowców o najwyższych kwalifikacjach wciąż brakuje. „Nie chcemy kogoś przygotowywać tylko dla siebie, ale chcemy świadczyć usługę względem Państwa” - zapewnił rektor.
Kształcenie ma być prowadzone na najwyższym, światowym poziomie, a przez pierwsze dwa lata polskich wykładowców będą wspierać przedstawiciele Oxford University.
UKSW będzie prowadził badania i analizy na danych rzeczywistych, które - korzystając ze współpracy z Oxfordem - będzie czerpał z całego świata. Pozwoli to na pokazanie zagrożeń ze strony hakerów i uprzedzenie możliwych ataków poprzez wcześniej przygotowane zabezpieczenia. Skuteczność takich analiz jest wysoka, co potwierdzają m.in. brytyjskie doświadczenia z zabezpieczeniem Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku w Londynie.
„Na jedną sekundę było nawet 12 tysięcy ataków hakerskich i wszystkie zostały odparte” - powiedział rektor UKSW, powołując się na informacje przekazane przez brytyjskiego ambasadora w Polsce Jonathana Knott’a. „Zrobił to ośrodek oxfordzki, który ma CERT i świadczy usługi komercyjnie firmom i bankom, a równocześnie wykonuje zadania zlecone przez rząd” - dodał ks. prof. Dziekoński.
„Chcemy stworzyć CERT i oprzeć go na ludziach, których będziemy kształcić z Oxfordem” - ujawnił.
„Stworzenie CERT jest ważne nie tylko dla Polski, ale i dla tej całej Europy Środkowej, chociażby ze względu na powagę, z jaką traktujemy dalszy rozwój społeczeństwa informacyjnego i technologii” - podkreślił ks. prof. Stanisław Dziekoński. Dodał, że zwłaszcza po Brexicie takie centrum byłoby bardzo ważnym ośrodkiem bezpieczeństwa dla naszej części Europy i to w „rękach państwa polskiego”, gdyż - jak podkreślił - UKSW jest uczelnią państwową.
CERT byłby także centrum naukowym, które będzie w stałym kontakcie z jednym z najlepszych uniwersytetów na świecie, jakim jest Oxford University. Według rektora UKSW całe przedsięwzięcie w zakresie edukacyjnym, naukowym oraz budowania CERT stwarza ogromną szansa na wypromowanie polskiej nauki i wiedzy na arenie międzynarodowej.
„PWPW chce być jak najbliżej nauki. Chcemy tworzyć nowe, ciekawe i bardzo nowoczesne produkty także w obszarze cyberbezpieczeństwa, dlatego współpraca z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest dla nas bardzo ważna” - podkreśla Robert Malicki, członek Zarządu spółki. Dodał, że PWPW jest szczególnie zainteresowana przygotowywaniem ofert dla sektora publicznego, przy ścisłej współpracy z MSWiA oraz Ministerstwem Cyfryzacji.
Ks. prof. Dziekoński zaznaczył, że współpraca UKSW z Oxfordem zagwarantuje, że Polska nie otrzyma jednorazowej licencji na jeden produkt, a będzie miała otwarty dostęp do najnowszych i stale aktualizowanych osiągnięć w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Materiał powstał we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.12.2016, 15:36 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ