Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM informuje:
Dziewięć paneli dyskusyjnych, kilkudziesięciu gości, najbardziej aktualne tematy – rusza III Forum Cyberbezpieczeństwa, które organizujemy w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Forum Cyberbezpieczeństwa to okazja do merytorycznych rozmów i wymiany poglądów ekspertów. Dwie poprzednie edycje spotkały się z dużym zainteresowaniem. Dlatego w tym roku postanowiliśmy kontynuować tę inicjatywę.
III Forum Cyberbezpieczeństwa, które organizujemy wspólnie z NASK, odbędzie się w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu (7-9 września). Eksperci porozmawiają o najbardziej aktualnych tematach z zakresu cyfryzacji i przeciwdziałania cyberprzestępczości.
Zorganizowane w ramach Forum dyskusje będzie można śledzić online na naszych kanałach w mediach społecznościowych. Zapraszamy!
Oto program tegorocznego Forum Cyberbezpieczeństwa:
Dzień I – 7 września (wtorek):
Godz. 14.30-15.30: Panel I - „ISAC - od niezobowiązujących spotkań do prężnie działające organizacji, czyli różne formy dojrzałość”
Zagrożenia teleinformatyczne rzadko dotyczą tylko jednej instytucji, dlatego dobra współpraca i właściwa wymiana wiedzy mogą znacznie podnieść poziom cyberbezpieczeństwa. Z danych zebranych przez ENISA wynika, że powstanie ISAC Centrów Wymiany i Analizy Informacji - wyraźnie przyczyniło się do podniesienia poziomu wiedzy na temat zagrożeń w danym państwie, a także do wzrostu kompetencji firm i instytucji w przeciwdziałaniu tym zagrożeniom. Goście panelu opowiedzą o korzyściach wynikających z powołania ISAC, podzielą się również swoimi najlepszymi praktykami. Nie zabraknie również rozmów o ISAC w odniesieniu do specyfiki różnych sektorów, a także rozważań na temat możliwych perspektyw.
Moderator: Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji, NASK PIB
Paneliści:
· Robert Kośla, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
· dr hab. inż. Marek Pawlik, zastępca dyrektora ds. interoperacyjności kolei, Instytut Kolejnictwa
· Grzegorz Bojar, dyrektor Departamentu Teleinformatyki, Polskie Sieci Elektroenergetyczne
· Sławomir Górniak - starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA)
· Magdalena Wrzosek - starszy konsultant ds. Cyberbezpieczeństwa, Ernst&Young
· Octavian Popa - zastępca dyrektora Krajowego Organu ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji, Rumunia
Godz. 15.40-16.40: Panel II – „Europejski program certyfikacji cyberbezpieczeństwa – czy jesteśmy już gotowi na masową certyfikację produktów i usług?”
26 maja ENISA formalnie przekazała Komisji Europejskiej pierwszy unijny program certyfikacji cyberbezpieczeństwa – European Union Common Criteria scheme V1.1.1, który w przyszłości zastąpi obecnie obowiązujące programy SOGIS MRA (umowa o wzajemnym uznawaniu bezpieczeństwa systemów informatycznych grupy wyższego szczebla).
Moderator: Nikola Bochyńska, redaktor naczelna, Cyberdefence24
Paneliści:
· Sławomir Górniak - starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA)
· Paweł Kostkiewicz – kierownik Jednostki Certyfikującej, NASK-PIB
· Dariusz Rogowski – kierownik Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych ITSEF, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG
· dr inż. Andrzej Białas, prof. EMAG – ekspert w zakresie normy Common Criteria, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG
· Robert Kośla - dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Godz. 16.50-17.50: Panel III – „Jak pandemia COVID-19 zmieniła pogląd na cyfryzację oraz cyberbezpieczeństwo?”
Od lutego 2020 r. dokonuje się rewolucja społeczna w zakresie funkcjonowania społeczeństw w trakcie pandemii. Nowa rzeczywistość zmieniła funkcjonowanie każdej grupy, począwszy od życia w rodzinie, skończywszy na działaniu międzynarodowych firm, czy sektora publicznego. Czy społeczeństwa były gotowe na tę rewolucję cyfrową? Co dzięki jeszcze większemu naciskowi na cyfryzację życia codziennego zyskaliśmy, a co utraciliśmy? Czy praca zdalna okazała się sukcesem, czy może zmorą firm i instytucji? Czy jest możliwy powrót do sytuacji sprzed pandemii, czy byłby to krok wstecz?
Moderator: Patryk Słowik, Wirtualna Polska
Paneliści:
· Izabela Albrycht – współzałożycielka i przewodnicząca Komitetu Programowego European Cybersecurity Forum – CYBERSEC, Grupa Doradcza NATO ds. nowych technologii
· Justyna Orłowska - pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Centrum GovTech, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
· Włodzimierz Owczarczyk - wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
· Wojciech Pawlak - dyrektor NASK – PIB
Dzień II – 8 września (środa):
Godz. 10.45-11.50: panel ministerialny „Cyfrowa gospodarka, cyfrowa suwerenność i cyfrowa solidarność - jak działać w obliczu światowej konkurencji i globalnych cyberzagrożeń?”
Przez ostatnią dekadę uczestnicy rynku usług cyfrowych traktowali proces globalizacji wyłącznie jako szansę. Dziś coraz częściej mówi się o nim jako o wyzwaniu. Popularność zyskuje pojęcie suwerenności cyfrowej. Czy taka suwerenność jest możliwa?
Moderator: Krzysztof Szubert – pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej
Paneliści:
· Janusz Cieszyński - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
· Balázs Bencsik - dyrektor, Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa, Węgry
· Margiris Abukevičius - wiceminister Obrony Narodowej, Litwa
· Jakub Boratyński - kierownik działu ds. cyberbezpieczeństwa i prywatności cyfrowej, DG CNECT
Godz. 12.10-13.10: Panel I - Kooperacja czy odosobnione działanie państw w cyberbezpieczeństwie?
Jak wygląda a jak powinna wyglądać współpraca strategiczna państw w obszarze cyberbezpieczeństwa? Jakie ramy współpracy na poziomie krajowym oraz międzynarodowym m.in. w kontekście atrybucji powinny być wdrożone? Państwa przyjmują różne modele działania. Czy wielostronna i ścisła współpraca na tym polu to konieczność? Jak pogodzić udostępnianie wrażliwych informacji w sposób bezpieczny? Wreszcie - jak możemy ocenić propozycje Komisji Europejskiej zawarte w projekcie dyrektywy NIS2, właśnie w obszarze wielostronnej współpracy w ramach UE oraz z partnerami?
Moderator: Robert Kośla – dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Paneliści:
· Matej Šalmík – dyrektor Centrum Szkoleń, Wiedzy, Współpracy i Wsparcia, Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa SK-CERT, Słowacja
· płk dr inż. Mariusz Chmielewski - zastępca dyrektora, Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
· Tadeusz Chomicki - Koordynator ds. międzynarodowych aspektów bezpieczeństwa cybernetycznego i technologicznego, Departament Polityki Bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych
· Octavian Popa - Zastępca Dyrektora Krajowego Organu ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji, Rumunia
Godz. 13.20-14.20: Panel II – „Cyberhigiena – wymysł doby pandemii czy reguła bez odstępstw?”
Pierwszy wirus komputerowy pojawił się w 1986 r. Jak przez niecałe cztery dekady zmieniło się podejście do cyberhigieny? Ostatnie lata zwiększyły znaczenie cyfryzacji oraz nadały nowy kształt cyberprzestrzeni, a pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła istotność świadomych zachowań w sieci. Czy cyberhigiena nadal będzie marginalizowana, czy w końcu stanie się normą bezpieczeństwa, nad którą społeczeństwa przejdą do porządku dziennego?
Moderator: Dariusz Jędryczek - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Paneliści:
· Tomasz Zdzikot – prezes zarządu, Poczta Polska SA
· Krzysztof Zieliński – dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa, Komisja Nadzoru Finansowego
· Mirosław Maj – prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń
· prof. Jerzy Kosiński - Morskie Centrum Cyberbezpieczeństwa, Akademia Marynarki Wojennej
· Mariusz Grab – wiceprezes Zarządu, Grupa Azoty S.A.
Godz. 14.30-15.30: Panel III – „Zagrożenia hybrydowe w cyberprzestrzeni – szanse i wyzwania dla europejskiego ekososystemu cyberbezpieczeństwa”
Jak nowe technologie wpłynęły na krajobraz zagrożeń hybrydowych w cyberprzestrzeni? Jaka jest skala takich zagrożeń w UE? Jak platformy internetowe wspierają walkę z dezinformacją? Jakie są mocne i słabe strony unijnego podejścia do przeciwdziałania dezinformacji?
Moderator: Paweł Zegarow, NASK
Paneliści:
· Robert Kośla - dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
· Piotr Potejko – Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski
· Przemysław Jaroszewski – CSIRT NASK, NASK PIB
· Wojciech Wrzesień – NASK SA
· płk dr inż. Mariusz Chmielewski - zastępca dyrektora, Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Godz. 16.50-18.10: Panel IV: „Cyberprzestępczość - plaga XXI wieku?”
Drastyczne wzrosła skala działań przestępców w cyberprzestrzeni. Jak pokazują dane zespołu CSIRT NASK w 2020 r. na łączna liczbę zarejestrowanych 10 420 incydentów cyberbezpieczeństwa aż 8310 z nich zostało sklasyfikowanych jako oszustwa komputerowe, w tym aż 7,6 tys. incydentów typu phishing, czyli ataków polegających na wyłudzaniu naszych danych. Jak radzić sobie z narastającą falą cyberprzestępczości? Co zmieni utworzenie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości? Jak kwestię ścigania przestępców rozwiązano w innych państwach?
Moderator: Nikola Bochyńska, redaktor naczelna, CyberDefence24
Paneliści:
· Janusz Cieszyński - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
· insp. Paweł Dobrodziej – zastępca Komendanta Głównego Policji
· dr inż. Agnieszka Gryszczyńska - prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie del. do Prokuratury Krajowej
· Michael Malsch - attaché ds. prawnych, Federalne Biuro Śledcze (FBI), Ambasada USA w Polsce
· Philipp Amann - dyrektor ds. Strategii, EUROPOL (EC3)
Godz. 18.20-19.20: Panel V: „5G wyzwanie w cyberbezpieczeństwie?”
Wokół tematu 5G powstało już wiele mitów a dezinformacja wciąż się szerzy. Pytania o bezpieczeństwo sieci 5G są jednymi z kluczowych. Państwa członkowskie UE są zobowiązane do wdrożenia konkretnych regulacji Toolbox. Co jest dla nich największym wyznawaniem, a co udało im się już osiągnąć? Jak UE, w kontekście wdrażania rozwiązań prawnych i technicznych, prezentuje się na tle innych - USA, Japonii, Korea Południowej czy Chin? Jak poszczególne państwa podchodzą do regulacji w zakresie tzw. HRV (High Risk Vendors) i jak może to wpłynąć na gospodarki tych krajów?
Moderator: Robert Kośla - dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Paneliści:
· Nikodem Bończa Tomaszewski – prezes Exatel S.A.
· Sławomir Górniak - Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA)
· Matej Šalmík – dyrektor Centrum Szkoleń, Wiedzy, Współpracy i Wsparcia, Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa SK-CERT, Słowacja
· Jordi Mongay Batalla - Instytut Łączności, Polska.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mww/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.09.2021, 13:07 |
Źródło informacji | KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |