Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej informuje:
Informujemy, że wszelkie doniesienia medialne dotyczące rozstrzygnięć w zakresie lokalizacji struktur Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego są nieprawdziwe. Przypominamy, że decyzje w tym zakresie zapadną w ostatnim kwartale 2018 roku.
Formowanie struktur Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie całego kraju zostało podzielone na cztery etapy. Ostatni, czwarty etap przewiduje uformowanie brygad WOT w województwach opolskim, dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Obecnie na terenie tych województw trwają rekonesanse infrastruktury jaka potencjalnie może być wykorzystana na potrzeby umiejscowienia struktur Wojsk Obrony Terytorialnej. Rekonesanse są realizowane przez zespół oficerów z MON przy współudziale m.in. władz samorządowych.
Wytypowane lokalizacje zostaną przedstawione Ministrowi Obrony Narodowej w ostatnim kwartale bieżącego roku w celu zatwierdzenia ich pod siedziby WOT. Do tego czasu wszelkie doniesienia medialne o lokalizacjach WOT na terenie tych województw są nieuzasadnione.
Przypominamy, że proces budowy piątego rodzaju sił zbrojnych przebiega w sposób planowy, zgodnie z koncepcją utworzenia WOT, która została zatwierdzona przez ministra obrony narodowej w 25 kwietnia 2016 roku.
Koncepcja przewiduje sformowanie w Polsce siedemnastu Brygad Obrony Terytorialnej, po jednej w każdym województwie, za wyjątkiem województwa mazowieckiego, gdzie mają być utworzone dwie brygady.
W odniesieniu do wspomnianej koncepcji, proces formowania oddziałów i pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej rozłożony został na lata 2016 – 2021 i podzielony na cztery etapy.
W ramach pierwszego etapu obejmującego lata 2016 – 2018 utworzono w Warszawie Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz rozpoczęto proces formowania trzech brygad w województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim.
W ramach etapu drugiego obejmującego przedsięwzięcia planowane w latach 2017 – 2019 zainicjowano formowanie kolejnych trzech brygad dyslokowanych w województwach warmińsko-mazurskim i mazowieckim oraz utworzono Mobilny Zespół Szkoleniowy w składzie trzech Zespołów Szkoleniowych.
W ramach etapu trzeciego obejmującego lata 2018 – 2020, od stycznia 2018 roku zainicjowano formowanie kolejnych siedmiu brygad dyslokowanych w województwach: pomorskim, kujawsko – pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim, śląskim.
Etap czwarty będzie obejmował lata 2019 – 2021. Dowództwo WOT planuje wtedy sformować kolejne cztery brygady obrony terytorialnej w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim oraz opolskim.
Realizacja procesu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej spowoduje, iż do końca 2018 roku wojska te liczyć będą około 21 000 stanowisk służbowych, w tym około 3 000 stanowisk przeznaczonych dla żołnierzy zawodowych oraz 18 000 stanowisk dla żołnierzy TSW.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ emi/ bos/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.02.2018, 12:05 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |