Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Europoseł Hetman zachęca do przygotowania dokumentacji projektowej na nową perspektywę UE

11.08.2021, 12:56aktualizacja: 11.08.2021, 13:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EuroPAP News - Kadr z filmu
EuroPAP News - Kadr z filmu
Każdy beneficjent, który wie, jaki projekt chciałby realizować, już w tej chwili może sprawdzić, czy będzie mógł uzyskać na to środki finansowe; już dzisiaj może zacząć przygotowywać dokumenty – zaznacza europoseł Krzysztof Hetman.

Eurodeputowany podkreślił, że chociaż proces aplikowania o fundusze z polityki spójności na okres perspektywy finansowej 2021-27 rozpocznie się z opóźnieniem, ich potencjalni beneficjenci już dziś mogą sprawdzić, czy ich planowane projekty będą się kwalifikowały i już dziś mogą zacząć przygotowywać wnioski.

„Beneficjenci mogą już w tej chwili jasno określić, czy to, co chcieliby realizować z pieniędzy europejskich z polityki spójności, będzie się kwalifikowało poprzez pryzmat rozporządzeń, które już funkcjonują. Każdy beneficjent, samorząd, który wie, jaki projekt chciałby realizować, już w tej chwili może sprawdzić, czy będzie mógł uzyskać na to środki finansowe - pod warunkiem oczywiście, że w przyszłości uzyska je w ramach konkursu - ale już dzisiaj może zacząć przygotowywać dokumenty dla tego projektu – powiedział Hetman. - Ja bym nie czekał i namawiałbym gorąco wszystkich do tego, żeby już w tej chwili tworzyli projekty, w związku z tym, że mamy opóźnioną politykę spójności (…) Im szybciej będą przygotowane projekty, tym szybciej będą one zrealizowane” – dodał.

Europoseł zadeklarował się przy tym jako zwolennik pożyczek, poręczeń i gwarancji kredytowych oraz innych unijnych instrumentów zwrotnych.

„Jestem ich gorącym zwolennikiem, dlatego że te pieniądze cały czas pracują. Dotacje dajemy raz. Raz ją wykorzystamy i koniec. Natomiast instrumenty pożyczkowe są o wiele efektywniejsze, bo ktoś kto uzyska pożyczkę, będzie musiał ją zwrócić i dzięki temu ktoś inny znowu będzie mógł z tych pieniędzy skorzystać. Pula beneficjentów objęta takim wsparciem środkami europejskimi będzie zatem o wiele większa” – podkreślił eurodeputowany.

Hetman wyraził również nadzieję, że w nowej perspektywie UE na lata 2021-27 wytyczony przez Komisję Europejską kurs na uproszczenie i uelastycznienie sposobu przyznawania funduszy europejskich zostanie zastosowany przez wszystkie instytucje zarządzające tymi środkami nie tylko w Polsce, ale w całej UE.

„Mam na myśli elastyczność oraz uproszczony system rozdysponowania tych pieniędzy, realizacji projektów, a następnie ich kontrolowania, audytu i odbioru. To był bardzo mocno skostniały i zbiurokratyzowany system. Komisja Europejska w ubiegłym roku dokonała ogromnych uproszczeń w tym systemie i namawiała do elastyczności wszystkich tych, którzy za te pieniądze odpowiadają w państwach członkowskich. W naszym przypadku jest to rząd i urzędy marszałkowskie w poszczególnych regionach i mam nadzieję, że właśnie to będzie największą i najbardziej pozytywną zmianą dla wszystkich beneficjentów tych pieniędzy w naszym kraju. Że będzie można szybciej i łatwiej uzyskać te pieniądze i je rozliczyć” – powiedział Hetman.

mam/ kic/
 

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 11.08.2021, 12:56
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ