Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Eurodeputowany podkreślił, że chociaż proces aplikowania o fundusze z polityki spójności na okres perspektywy finansowej 2021-27 rozpocznie się z opóźnieniem, ich potencjalni beneficjenci już dziś mogą sprawdzić, czy ich planowane projekty będą się kwalifikowały i już dziś mogą zacząć przygotowywać wnioski.
„Beneficjenci mogą już w tej chwili jasno określić, czy to, co chcieliby realizować z pieniędzy europejskich z polityki spójności, będzie się kwalifikowało poprzez pryzmat rozporządzeń, które już funkcjonują. Każdy beneficjent, samorząd, który wie, jaki projekt chciałby realizować, już w tej chwili może sprawdzić, czy będzie mógł uzyskać na to środki finansowe - pod warunkiem oczywiście, że w przyszłości uzyska je w ramach konkursu - ale już dzisiaj może zacząć przygotowywać dokumenty dla tego projektu – powiedział Hetman. - Ja bym nie czekał i namawiałbym gorąco wszystkich do tego, żeby już w tej chwili tworzyli projekty, w związku z tym, że mamy opóźnioną politykę spójności (…) Im szybciej będą przygotowane projekty, tym szybciej będą one zrealizowane” – dodał.
Europoseł zadeklarował się przy tym jako zwolennik pożyczek, poręczeń i gwarancji kredytowych oraz innych unijnych instrumentów zwrotnych.
„Jestem ich gorącym zwolennikiem, dlatego że te pieniądze cały czas pracują. Dotacje dajemy raz. Raz ją wykorzystamy i koniec. Natomiast instrumenty pożyczkowe są o wiele efektywniejsze, bo ktoś kto uzyska pożyczkę, będzie musiał ją zwrócić i dzięki temu ktoś inny znowu będzie mógł z tych pieniędzy skorzystać. Pula beneficjentów objęta takim wsparciem środkami europejskimi będzie zatem o wiele większa” – podkreślił eurodeputowany.
Hetman wyraził również nadzieję, że w nowej perspektywie UE na lata 2021-27 wytyczony przez Komisję Europejską kurs na uproszczenie i uelastycznienie sposobu przyznawania funduszy europejskich zostanie zastosowany przez wszystkie instytucje zarządzające tymi środkami nie tylko w Polsce, ale w całej UE.
„Mam na myśli elastyczność oraz uproszczony system rozdysponowania tych pieniędzy, realizacji projektów, a następnie ich kontrolowania, audytu i odbioru. To był bardzo mocno skostniały i zbiurokratyzowany system. Komisja Europejska w ubiegłym roku dokonała ogromnych uproszczeń w tym systemie i namawiała do elastyczności wszystkich tych, którzy za te pieniądze odpowiadają w państwach członkowskich. W naszym przypadku jest to rząd i urzędy marszałkowskie w poszczególnych regionach i mam nadzieję, że właśnie to będzie największą i najbardziej pozytywną zmianą dla wszystkich beneficjentów tych pieniędzy w naszym kraju. Że będzie można szybciej i łatwiej uzyskać te pieniądze i je rozliczyć” – powiedział Hetman.
mam/ kic/
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 11.08.2021, 12:56 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |