Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podsumowanie II etapu 4-letniego projektu badawczo-rozwojowego z obszaru kompleksowej profilaktyki rodzinnej oraz wyniki badań społecznych dotyczących godzenia ról rodzinnych i zawodowych były tematem konferencji prasowej, zorganizowanej 17 grudnia w Centrum Prasowym PAP przez Fundację Mamy i Taty.
W ramach projektu Fundacji sfinansowanego ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, w 2021 r. ruszą pilotażowe cywilne kursy przedmałżeńskie oraz zostanie wydrukowany podręcznik dla młodych małżeństw. Przygotowane zostaną również rozwiązania wspierające godzenie ról rodzinnych i zawodowych, korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.
„Wychowanie w niepełnej rodzinie przekłada się na wzrost zachowań ryzykownych, a nawet przestępczych pośród osób małoletnich i młodych dorosłych. Drobne kradzieże, demolowanie samochodów, alkohol i narkotyki - to sposoby na odreagowanie stresu związanego z rozwodem rodziców. Dlatego jest tak ważne, aby dawać rodzinom narzędzia, które pozwolą im przetrwać kryzysy i sprawią, że zjawiska negatywne zostaną ograniczone” – powiedział Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty.
Marek Grabowski przedstawił dwutorowe działania Fundacji Mamy i Taty, z jednej strony analizujące przyczyny rozpadu więzi rodzinnych, z drugiej prezentujące sposoby zapobiegania małżeńskim kryzysom.
Z badań Fundacji wynika, że jedyną formą kursów przedmałżeńskich są kursy kościelne, którymi objętych jest ok. 55 proc. par w Polsce. Dla pozostałych 45 proc. Fundacja przygotowała kursy, które mają m.in. uzupełnić braki w elementarnej wiedzy dotyczącej dynamiki związku, relacji interpersonalnych i sposobów rozwiązywania kryzysów.
Fundacja wydaje również podręcznik przeznaczony dla młodych małżonków. „Książka na początku będzie wydana w ilości 1000 egzemplarzy i będzie częścią testowego kursu dla narzeczonych. Jest piękna od strony graficznej i pełna treści” – stwierdziła Monika Chilewicz, dyrektor generalna Fundacji Mamy i Taty.
Autorką podręcznika, opracowanego na podstawie tekstów zespołu złożonego z 8 ekspertów, jest Katarzyna Niedźwiedź-Szałajko, dziennikarka z 17-letnim stażem małżeńskim i matka 5 dzieci.
„Książka zawiera dużo treści w lekkiej, przyjemnej formie. Chciałabym, żeby była jak rozmowa ze starszą koleżanką, która poradzi, wytłumaczy, opowie o swoich doświadczeniach, nie będzie straszyć, nie będzie pouczać. Żeby ta rozmowa była jak najbardziej bezpośrednia – bo, że jest potrzebna, to nie mam wątpliwości. Żałuję, że 17 lat temu nie miałam takiej książki w ręku – bo to wiedza, wiedza, i jeszcze raz wiedza” – podkreśliła Katarzyna Niedźwiedź-Szałajko.
Zdaniem autorki „miłość dużo załatwia, ale nie załatwi wszystkiego”. Małżeństwo wymaga dużo pracy – tej codziennej, żmudnej i często niełatwej. Młodzi ludzie nie są przygotowani na trudności, które się pojawią i na kryzysy, które nadejdą.
„W książce będzie bardzo dużo o dialogu. O tym, jak nauczyć się rozmawiać. Nie dlatego, żeby się nie kłócić, bo te kłótnie będą, one też nam pomagają poznać się lepiej i w jednych rodzinach jest więcej ekspresji, w innych mniej – to jest naturalna sprawa. Chodzi o to, żeby przygotować na trudności, pokazać, jak uniknąć kryzysu – ale też jak to oswoić. Powiedzieć, że kryzysy, kłótnie, to nie jest koniec świata, to jest nasze życie, nasza codzienność” – zaznaczyła autorka podręcznika.
Pod koniec grudnia będzie gotowy i dostępny na stronie serwisrodzinny.pl również raport Fundacji prezentujący szczegółowe wyniki badań społecznych dotyczących godzenia ról rodzinnych i zawodowych. Nieumiejętność godzenia tych ról powoduje stres, pogorszenie stanu zdrowia, konflikty, uzależnienia, czego skutkiem często są decyzje o rozwodzie. W skali makro przekłada się to na funkcjonowanie gospodarki, społeczeństwa, państwa.
„Dysponujemy np. wynikami badań przeprowadzonych w USA, z których wynika, że dzieci z rodzin rozbitych w porównaniu z rówieśnikami, którzy nie przeżyli rozwodu rodziców, mają o 2 lata krótsze wykształcenie, co przekłada się bezpośrednio na ich roczne dochody – na dziesiątki tysięcy dolarów. W skali makro oznacza to spadek PKB. Dlatego też istotne jest, by sami sędziowie rodzinni zwracali większą uwagę na to, jakie pary przychodzą i się rozwodzą, aby tych przedwczesnych, pochopnych decyzji o rozbiciu rodziny uniknąć” – powiedział Marek Grabowski.
We wrześniu 2020 r. Fundacja Mamy i Taty przeprowadziła badanie społeczne dotyczące rozwiązań „Work-Life Balance” (ang. równowaga pomiędzy pracą a życiem rodzinnym). Badanie zostało przeprowadzone na 2 grupach: 542 osób pracujących na stanowiskach kierowniczych oraz 1065 osób aktywnych zawodowo. Przedmiotem badania były 23 wyselekcjonowane rozwiązania wspierające WLB.
Z badania wynika, że ponad połowa pracujących Polaków (58%) oczekuje w swoim miejscu pracy rozwiązań wspierających godzenie ról zawodowych i rodzinnych. Najbardziej oczekiwanymi przez pracowników rozwiązaniami są: bony dla pracowników i ich rodzin, np. z okazji świąt (35%), elastyczne godziny pracy (26%) oraz możliwość dostosowania grafiku pracy (26%).
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.12.2020, 15:06 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ