Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Fundusze unijne nadal pomagają finansować mieszkania dla uchodźców

10.08.2023, 14:03aktualizacja: 10.08.2023, 14:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Województwa Świętokrzyskiego
Fot. UM Województwa Świętokrzyskiego
W świętokrzyskim przeznaczono kolejne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na utworzenie mieszkań socjalnych dla uchodźców z Ukrainy. W sumie, wartość dofinansowania ze środków unijnych wyniosła ponad 6 mln zł.

Prawie 1,5 mln zł, w ramach kończącego się Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, samorząd województwa przeznaczy na dofinansowanie sześciu mieszkań socjalnych dla dwudziestu uchodźców z Ukrainy. Dofinansowanie trafi do dwóch gmin: Busko-Zdrój i Chmielnik. W aktualnym naborze, łączne wsparcie projektów z funduszy unijnych to 1 mln 464 tys. zł, natomiast całkowita ich wartość zamyka się w kwocie 1 mln 729 tys. zł.

„Dzięki środkom unijnym wspieramy uchodźców z Ukrainy, dla których dach nad głową oznacza poczucie bezpieczeństwa i zakotwiczenie w nowej społeczności lokalnej. Realizowane przez samorząd województwa świętokrzyskiego działania, które współfinansujemy z funduszy unijnych, to wyraz naszej solidarności z narodem ukraińskim” – powiedział cytowany w komunikacie urzędu marszałkowskiego, marszałek Andrzej Bętkowski.

Marszałek dodał, że dzięki środkom pochodzącym z dofinansowania gminy będą mogły przeprowadzić w lokalach niezbędne remonty „wyposażą je również w meble i sprzęt AGD, tak, aby wszyscy, którzy w nich zamieszkają, mogli w nich godnie żyć”.

Gmina Busko-Zdrój, która otrzymała wsparcie w wysokości 194 tys. zł przygotuje cztery mieszkania  dla 11 osób w miejscowościach – Baranów, Bilczów, Bronina i Kołaczkowice. Natomiast samorząd Chmielnika zaprosi do dwóch lokali socjalnych dziewięciu uchodźców. Na prace modernizacyjne oraz zakup wyposażenia gmina otrzymała 1 mln 269 tys. zł funduszy unijnych.

Pierwsze mieszkania socjalne dla uchodźców dofinansowano pod koniec maja. Wtedy unijne dofinansowanie w wysokości prawe 4,7 mln zł trafiło do gmin Oksa i Kielce oraz Stowarzyszenia Arka Nadziei, a także Caritas Diecezji Kieleckiej. Po zakończeniu wojny w Ukrainie będą przeznaczone na potrzeby społeczne.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.08.2023, 14:03
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ