Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Globalny wymiar Europy: europosłowie za nowym instrumentem zewnętrznej współpracy UE

22.03.2021, 11:23aktualizacja: 22.03.2021, 11:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© EU, 2004
© EU, 2004
W czwartek, 18 marca eurodeputowani z Komisji Spraw Zagranicznych i Rozwoju zatwierdzili wstępnie uzgodniony instrument „Globalny wymiar Europy”, który będzie finansował przyszłe priorytety działań zewnętrznych UE.

Pełna nazwa nowego instrumentu to Instrument Sąsiedztwa, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej – NDICI. Jego łączny budżet na lata 2021-2027 ma wynieść 79,5 mld EUR w cenach bieżących (70,8 mld EUR w cenach z 2018 r.). Narzędzie będzie wykorzystywane do wspierania zrównoważonego rozwoju w krajach sąsiadujących z UE, tj. w Afryce, Azji, obu Amerykach, na Pacyfiku i Karaibach.

NDICI łączy większość obecnych unijnych instrumentów finansowania zewnętrznego, w tym Europejskiego Funduszu Rozwoju, w jeden szeroki instrument.

Nowy, usprawniony instrument będzie też służył jako główne narzędzie finansowania UE, pomagające krajom najbardziej potrzebującym w sprostaniu długoterminowym wyzwaniom rozwojowym.  Nowy instrument ustanowi również ramy (Europejski Fundusz na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Plus) dla zewnętrznych inwestycji mających na celu pozyskanie dodatkowych środków finansowych na zrównoważony rozwój z sektora prywatnego.

Prawa człowieka, społeczeństwo obywatelskie, globalne wyzwania

Oprócz zrównoważonego rozwoju Globalny wymiar Europy będzie również finansował i wzmacniał kluczowe aspekty polityki zewnętrznej UE, takie jak programy promujące prawa człowieka, demokrację i społeczeństwo obywatelskie.

Instrument ma też pomóc w rozwiązywaniu globalnych wyzwań, w tym dotyczących zmian klimatycznych, migracji, pokoju i stabilności, a także współpracę z partnerami strategicznymi i promowanie własnych inicjatyw w zakresie polityki zagranicznej UE.

Dialog na wysokim szczeblu

Uzgodnionemu tekstowi w sprawie nowego instrumentu towarzyszyć będzie również projekt deklaracji Komisji Europejskiej zobowiązującej do dialogu geopolitycznego na wysokim szczeblu z Parlamentem Europejskim w sprawie wdrożenia rozporządzenia NDICI oraz do pełnego uwzględnienia stanowiska europosłów.

Nowy instrument ma zostać przyjęty jako „wczesne porozumienie w drugim czytaniu” przez Radę i Parlament jeszcze w tym roku. Ostateczne głosowanie na posiedzeniu plenarnym zaplanowano na czerwiec.

Rozporządzenie będzie obowiązywało z mocą wsteczną od 1 stycznia br.

Źródło informacji: EuroPAP News

Image
belka EuroPAP News

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.03.2021, 11:23
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ