Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Unikalny ekosystem historycznej rezydencji królewskiej - na który składają się ogrody i park otaczające bezcenny barokowy pałac oraz rezerwat przyrody w Morysinie - podlega presji urbanizacyjnej. Zespół pracowników Muzeum Pałacu w Wilanowie i zaproszonych do współpracy ekspertów bada to zjawisko i opracowuje strategie minimalizowania niepożądanych efektów urbanizacji i zmian klimatycznych.
Cele projektu to: przekazanie wiedzy o różnorodności biologicznej ekosystemu w granicach historycznej rezydencji wilanowskiej oraz budowanie poczucia wspólnej odpowiedzialności społecznej za zachowanie biologicznej, ekologicznej i ekonomicznej wartości tego wyjątkowego obszaru.
Innowacyjność projektu polega na połączeniu zagadnień edukacji kulturalnej i przyrodniczej oraz niezbędnych dla jej prowadzenia odpowiednich badań nad bioróżnorodnością ekosystemu i jego ochroną. Kompleksowość działań stanowi wzór najlepszych praktyk, dotychczas w Polsce niestosowanych.
Badania powietrza, wody, zwierząt i roślinności na terenie muzeum pozwolą na diagnozę możliwych zagrożeń związanych z rozwojem infrastruktury miejskiej. Wyniki i powstałe materiały posłużą do kontynuacji działań edukacyjno-badawczych. Efekty projektu przekazywane będą na bieżąco podczas: prelekcji, warsztatów, spotkań ze specjalistami, dzięki aplikacji mobilnej, geobazie i publikacjom na stronie: www.wilanow-palac.pl/o_muzeum/fundusze_pomocowe/bioroznorodosc_projekt_mf_eog.
9 października 2014 r. o godz. 17:30 w Sali Białej Muzeum Pałacu w Wilanowie odbędzie się debata "Bioróżnorodność w Morysinie".
Morysin, unikatowy rezerwat przyrody, nie mógł być udostępniany publiczności z powodu braku planu ochrony. W rezultacie rozpoczętych w 1996 r. przez muzeum zabiegów, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał 3 września 2014 r. zarządzenie ws. ustanowienia planu, który wyznacza 20-letnią perspektywę działania. Debata poświęcona będzie zagadnieniom ochrony i powstającym programom upowszechniania wartości kulturowych i przyrodniczych rezerwatu. Więcej:
http://www.wilanow-palac.pl/bioroznorodnosc_w_morysinie_spotkanie_9_pazdziernika.html.
Pliki graficzne dostępne pod adresem:
KONTAKT:
Elżbieta Grygiel
Dział Komunikacji Społecznej
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
tel. (22) 544 27 20
e-mail: egrygiel@muzeum-wilanow.pl
www.wilanow-palac.pl
Źródło informacji: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. (Centrum Prasowe PAP)
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.10.2014, 19:07 |
Źródło informacji | Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ