Newsletter

Polityka i społeczeństwo

IPN: IPN na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. (komunikat)

03.08.2020, 13:48aktualizacja: 03.08.2020, 13:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- IPN informuje:

Wizerunkiem działań edukacyjnych IPN z okazji 100. rocznicy wybuchu Bitwy Warszawskiej jest plakat Jakuba Różalskiego pt. „Sierp i młot”. Projekt malarski zatytułowany „1920+” wchodzi w skład cyklu obrazów ilustrujących historię Polski pierwszej połowy XX wieku, którego inspiracją były wydarzenia związane z Bitwą Warszawską i wojną polsko-bolszewicką.

Na stronie internetowej przez dwa tygodnie będziemy publikowali materiały audiowizualne i tekstowe dotyczące roku 1920. Ponadto o znaczeniu sierpniowego zwycięstwa w 1920 roku opowiedzą liczni eksperci, m.in. prof. Mirosław Szumiło oraz brytyjski historyk - Roger Moorhouse.

Głównym przedsięwzięciem IPN jest wystawa „Wojna światów 1920”, której tytuł nawiązuje do słuchowiska radiowego Orsona Wellesa Wojna światów, które wprowadziło to pojęcie na trwałe w świat popkultury. Ekspozycji będą towarzyszyły spoty, które mają na celu ukazanie wielopłaszczyznowego spojrzenia na charakter tego konfliktu, na towarzyszące mu zagrożenia i konsekwencje, jakie przyniosła wygrana Polski dla nas i dla całego świata.

Przypadającą w tym roku 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej postanowiliśmy uczcić m.in. przygotowując serię dziewięciu broszur popularnonaukowych dedykowanych wybranym bitwom wojny polsko-bolszewickiej. Zostały one przygotowane przez czołowych polskich znawców problematyki, którzy w przystępny sposób zaprezentowali szereg istotnych dla tego konfliktu postaci i wydarzeń, przypominając również mało znane epizody. W broszurach zostały opisane m.in najistotniejsze militarne aspekty wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921, jak tworzenie się struktur Wojska Polskiego, polski wysiłek mobilizacyjny, sztuka wojenna, strategia obu stron oraz punkty zwrotne konfliktu. Broszury w wersji cyfrowej [PDF] są do pobrania na stronie internetowej IPN. Podobnie jak wystawa elementarna „Wojna z bolszewikami. Bitwa warszawska 1920”.

W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami Instytut Pamięci Narodowej upamiętnia żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera 1920 r. poprzez odsłonięcie tablic memoratywnych w miejscach komisji werbunkowych.

Bitwa Warszawska została uznana za osiemnastą najważniejszą bitwę decydującą o losach świata. Polacy zatrzymali bowiem marsz bolszewików na zachód Europy. W 1923 roku zdecydowano, że 15 sierpnia będzie obchodzony jako Święto Żołnierza. Uroczyste obchody zwycięstwa nad bolszewikami, zniesione po wojnie przez komunistów, zostały przywrócone w niepodległej Polsce.

Informacje o działaniach IPN w całej Polsce przedstawimy na konferencji prasowej 11 sierpnia br. o godz. 12.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/ dki/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.08.2020, 13:48
Źródło informacji IPN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ