Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Kongres 590: 4 miliardy euro na cyfryzację z KPO przyspieszą modernizację Polski

23.06.2022, 11:40aktualizacja: 23.06.2022, 12:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S.Leszczyński
PAP/S.Leszczyński
Cyfryzacja dotyczy wszystkich sfer naszego życia, coraz więcej korzystamy z technologii. Pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy stanowią szansę na modernizację cyfrową zarówno usług publicznych, jak i przedsiębiorstw – zgodzili się uczestnicy panelu „Narzędzia Polskiej transformacji cyfrowej”, który odbył się w ramach Kongresu 590.

W ramach transformacji cyfrowej przebudowie podlegają zarówno usługi publiczne, jak i działalność przedsiębiorstw. Pieniądze, które Polska otrzyma w ramach Krajowego Programu Odbudowy, są szansą na dalsze usprawnienia w tym zakresie. Tak, tytułem wstępu, mówił o przemianach cyfrowych w Polsce moderator debaty Łukasz Świerżewski, członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej. 

„4 miliardy euro, prawie 20 miliardów złotych, to pokazuje wagę dalszej cyfryzacji w ramach KPO” – podkreślił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. 

Według niego, Polska całkiem nieźle wypada na tle innych krajów Europy w kwestii cyfryzacji usług publicznych, natomiast gorzej w tej dziedzinie wyglądają nasze przedsiębiorstwa.

„Procesy cyfryzacyjne usług publicznych postępują. Obywatele przyjmują je ze zrozumieniem, zadowoleniem, a pandemia pokazała, że to właściwy kierunek. Przedsiębiorców trzeba jakoś zachęcać. Oni nie cyfryzują się dla wygody, a dla optymalizacji kosztów. Muszą widzieć w tym korzyść”- powiedział minister.

Do słów Waldemara Budy odniósł się Andrzej Kensbok, wiceprezes ds. finansowych KGHM. 

„W ostatnich latach robiliśmy dość sporo w zakresie cyfryzacji procesów biznesowych, przemysłowych, ale na pewno nie jesteśmy liderem w tym obszarze. Sporo trzeba jeszcze zmienić. Naszą ambicją jest, by cyfryzacja w KGHM miała charakter bardziej strategiczny, żebyśmy wiedzieli, co nam daje z punktu przewagi konkurencyjnej” – mówił wiceprezes Kensbok. 

Podkreślił jednocześnie, że KGHM rozmawia z największymi na świecie dostawcami technologii chmurowej czy systemów sztucznej inteligencji w kwestii potencjalnych rozwiązań dla przemysłu ciężkiego.

Polska posiada dobre podstawy do tego, by skutecznie rozwijać usługi cyfrowe – przekonywał z kolei Jacek Borek, dyrektor zarządzający, Accenture Technology. „Mamy kilkaset tysięcy porządnie wykształconych i doświadczonych ludzi - inżynierów zaawansowanych technologii. 400 tys. z nich pracuje w sektorze tzw. usług wspólnych dla globalnych graczy – mówił dyrektor Borek. To właśnie w Polsce realizowane są inwestycje Microsoftu w chmurę, rozwijane są usługi Google, testowane w wybranych przedsiębiorstwach technologie 5G. - Jako branża z wielką nadzieją czekamy na środki z KPO i wyznaczone przez KPO cele niezwykle modernizacyjne – dodał Jacek Borek. 

Rozwój usług cyfrowych rozwija się w dużej mierze zarówno w Polsce, jak i na świecie, dzięki partnerstwom publiczno-prywatnym. Jednym z ważnych graczy w tym zakresie jest Microsoft. Jej przedstawiciel Tomasz Niebylski, Sales Director Energy & Natural Resources, Communications, Pharma, jako przykład takich kooperacji podał polski system podatkowy. 

„Płacenie podatków może być przyjemne, bo mamy nową platformę, z której coraz więcej osób korzysta. Została zrobiona przy współpracy z firmą Microsoft. Oczywiście, tych przykładów jest bardzo dużo – mówił dyrektor Niebylski. Według niego, jednym z ciekawych pomysłów w zakresie nowatorskich rozwiązań cyfrowych jest idea budowy Polskiej Doliny Medycznej. - W zeszłym roku została utworzona inicjatywa, w której partycypował Microsoft, strona rządowa, producenci farmaceutyków. Ma ona działać na rzecz budowy hubu innowacyjnego, gdzie będą rozwijane produkty, technologie, innowacje, mające na celu unowocześnianie sfery opieki zdrowotnej – mówił Tomasz Niebylski.

W dalszej części panelu minister Buda powiedział nieco więcej o tym, w jaki sposób zostaną rozdzielone pieniądze na cyfryzację z Krajowego Programu Odbudowy.

„Nie wejdziemy w cyfryzacje przedsiębiorstw tak 1 do 1, bo nie na tym to polega, że finansujemy rozwiązania, które są powszechnie dostępne, a jedyną bariera ich zastosowania jest cena – mówił minister. Jednym z zadań realizowanych przez państwo w najbliższym czasie będzie m.in. zapewnienie dostępu do szerokopasmowego internetu tym gospodarstwom domowym, które znajdują się na obszarach, gdzie komercyjny internet nie dociera. - To są zazwyczaj bardzo małe miejscowości, a tych gospodarstw jest 900 tys.” – informował minister Buda.

Środki z KPO zostaną również przeznaczone na rozwiązania cyfrowe, które mają charakter innowacyjny i dadzą się umasowić. 

„Konkursy na tego typu rozwiązania z pewnością będziemy organizować. Wchodzenie w cyfryzacje innowacyjną jest ryzykowne i trudne, tutaj trzeba dodatkowo zachęcać przedsiębiorstwa” – dodał przedstawiciel rządu. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.06.2022, 11:40
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ