Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Konin: 106. rocznica odzyskania niepodległości

12.11.2024, 14:17aktualizacja: 12.11.2024, 14:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Konin
Fot. UM Konin
Msza święta, składanie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, przyrzeczenie Związku Strzeleckiego oddział Konin, Apel Pamięci z salwą honorową, pokaz musztry paradnej i oprawa muzyczna Orkiestry Dętej PAK KWB Konin – tak świętowaliśmy w Koninie 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Decyzją prezydenta Piotra Korytkowskiego Odznaką Honorową Za Zasługi dla Miasta Konina wyróżnienie zostali: Michał Zawacki - wieloletni dziennikarz radiowy i telewizyjny, aktywny działacz i komentator sportowy, promujący konińską piłkę nożną na antenach TVP Sport i Eurosportu, a także Anna Krystyna Łuczak – wieloletnia pracownica Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie, która z ogromnym zaangażowaniem zajmuje się planowaniem kosztów działalności firmy.

Prezes Związku Inwalidów Wojennych w Koninie major Jan Sznajder wręczył specjalne podziękowania za wsparcie i zaangażowanie w działalność konińskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP. Otrzymali je: Korytkowski – prezydent Konina, Henryk Drzewiecki - prezes MZGOK Sp. z oo w Koninie oraz Jadwiga Łopaciuk ze Związku Inwalidów Wojennych w Koninie. Na wniosek Powiatowej Organizacji Ligi Obrony Kraju w Koninie osoby, dla których ważne są postawy patriotyczne młodzieży zostały uhonorowane medalem 80-lecia Ligi Obrony Kraju. Medale otrzymali:
prezydent Konina Piotr Korytkowski, zastępca prezydenta Witold Nowak oraz dyrektor Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie  Tomasz Kucharczyk. Odznaczenia wręczył prezes Powiatowej Organizacji Ligi Obrony Kraju w Koninie podpułkownik rezerwy Wojciech Kacprzak.

Na placu Wolności na zebranych czekały również tradycyjne rogale marcińskie, herbata oraz wojskowa grochówka. Obchody zakończył koncert Ewa Bem & Grzech Piotrowski Band w Konińskim Domu Kultury. Dodajmy też, że tradycyjnie na Rajd Niepodległościowy wybrali się o poranku, 11 listopada, rowerzyści z grupy CIKLO PTTK Konin.

Konińskie obchody rozpoczęły się już 10 listopada. Tego dnia z placu Wolności mieszkańcy wraz z przewodnikiem i regionalistą Andrzejem Łąckim wyruszyli na Spacer Niepodległościowy. Uczestnicy spaceru wraz z prezydentem Piotrem Korytkowskim, zastępcą prezydenta Witoldem Nowakiem oraz delegacją Miasta Koła uczcili pamięć ofiar masowej egzekucji z 1939 roku.85 lat temu na cmentarzu żydowskim przy ul. Nadrzecznej Niemcy rozstrzelali ponad 50 mieszkańców Konina i okolic. Tablica z nazwiskami zidentyfikowanych ofiar przypomina o tamtych tragicznych wydarzeniach.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.11.2024, 14:17
Źródło informacji UM Konin
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ