Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:
W Polsce nadal występują miejsca, którym zagraża wielka woda. Służby wraz z samorządem i mieszkańcami zabezpieczają miejsca krytyczne. Wały są wzmacniane przez worki z piaskiem i stale monitorowane. Podczas sztabu kryzysowego w Głogowie Premier prosił samorządowców o zgłaszanie potrzeb na bieżąco. Zapowiedział również stworzenie mapy zaniedbań, które wyszły w obliczu powodzi.
Zabezpieczanie trwa nadal
Premier apelował do samorządowców o zgłaszanie zapotrzebowania na konkretny sprzęt potrzebny do zabezpieczenia przed powodzią – tak, aby nigdzie niczego nie zabrakło.
"Trzeba być wszędzie, szczególnie tam gdzie trwa walka. Bardzo zależy nam, żeby dotrzeć do każdego miejsca ze stosowną pomocą, niezależnie od skali zjawiska i wielkości miejscowości" - zaznaczył Donald Tusk.
Szef rządu podziękował za organizację, determinację i poświęcenie wszystkich osób zaangażowanych w zabezpieczanie zagrożonych miejsc i za pomoc powodzianom.
"Nawet skazani z miejscowego zakładu też uczestniczą w ratowaniu miasta. Wszędzie, gdzie jestem słyszę o niezwykłym zaangażowaniu ludzi, służb i samorządów" - mówił Prezes Rady Ministrów.
Premier przypomniał, żeby służby i samorząd dokładnie weryfikowały czy informacja o ewakuacji dotarła do wszystkich mieszkańców. Zapewnił, że policja stale monitoruje tereny skąd ewakuowali się mieszkańcy.
"My bardzo skutecznie tępimy przestępczość związaną bezpośrednio lub pośrednio z sytuacją powodziową. Też jest ważne, żeby ludzie wiedzieli, że jeśli ktoś spróbuje podnieść rękę na wasz dobytek, to zapłaci za to szybko surową karę" - przypomniał Donald Tusk.
Bezpieczeństwo na terenach dotkniętych powodzią jest jednym z kluczowych zadań państwa.
Mapa zaniedbań
W sytuacji kryzysu wyszły na jaw zaniedbania jak na przykład niepodkoszone wały czy nory bobrów.
"Musimy wiedzieć co, gdzie nawaliło, żeby więcej takich zdarzeń nie było. Jeśli będziemy mieli do czynienia z wyraźnymi przekroczeniami, to będą konsekwencje" - zaznaczył Premier.
Szef rządu zapowiedział stworzenie mapy zaniedbań, aby podobnych sytuacji uniknąć w przyszłości. Zapowiedział również gotowość do wprowadzenia rozwiązań prawnych, które pozwolą na zabezpieczenie wałów.
Organizacja pomocy
Osoby, które jadą pomóc na tereny, gdzie przeszła powódź proszone są o słuchanie poleceń służb.
"Ogromna prośba o słuchanie tych wskazówek, co trzeba robić i gdzie, żeby nie dochodziło do trasowania drogi. Tych dróg dojazdowych jest bardzo mało, więc tym bardziej musi być tutaj to podporządkowanie"- apelował Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Tomasz Siemoniak Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zachęcał darczyńców do odwiedzenia stron internetowych urzędów wojewódzkich, gdzie wskazane są huby, które działają całą dobę i przyjmują towary dla powodzian. Dzięki nim pomoc jest lepiej zorganizowana a wsparcie trafia błyskawicznie do najbardziej potrzebujących.
Materiały:
- zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/premierrp/albums/72177720320506653/
- wideo: https://www.youtube.com/watch?v=hBZUmqO3euk
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mbed/ mick/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.09.2024, 21:42 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |