Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Epoka strachu i niepewności wobec Rosji musi się skończyć (komunikat)

27.11.2024, 14:43aktualizacja: 27.11.2024, 14:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Polska, wraz z krajami bałtyckimi, musi stworzyć wspólną linię obrony przed ewentualną rosyjską agresją – to jeden z celów Premiera Donalda Tuska przed spotkaniem z państwami NB8 w szwedzkim Harpsund. Podczas spotkania politycy będą rozmawiać m.in. o relacjach transatlantyckich, europejskim bezpieczeństwie i wsparciu Ukrainy. Ambicją Polski jest przywrócenie Europie konkurencyjności, m.in. w obszarze cen energii.

Wspólna polityka bezpieczeństwa z państwami NB8

Polska jest gościem specjalnym spotkania państw bałtyckich i nordyckich NB8 (Szwecja, Finlandia, Norwegia, Dania, Islandia, Litwa, Łotwa, Estonia), które odbywa się w Szwecji. Premier Donald Tusk zarysował przed wylotem do Sztokholmu główne tematy planowanych rozmów polityków.

"Dzisiejsze rozmowy będą dotyczyć trzech kwestii, w których Polska odgrywa kluczową rolę: relacje transatlantyckie, współpraca regionalna w kontekście bezpieczeństwa i wspólna polityka wobec wojny w Ukrainie" – zapowiedział szef rządu.

Udział Polski w szczycie NB8 jest kluczowy m.in. w kontekście polskiej prezydencji w Radzie UE. Czynnikami spajającymi Polskę i kraje NB8 są bardzo zbliżona ocena sytuacji bezpieczeństwa oraz troska o infrastrukturę krytyczną i zasoby strategiczne nad Bałtykiem.

"Polska szuka formuły łączącej państwa, które mają jednoznaczne i niemal identyczne stanowisko wobec tych spraw" – mówił Prezes Rady Ministrów.

Chcemy wypracować wraz z państwami bałtyckimi linię obrony przed ewentualną rosyjską agresją. Polska zabezpiecza się Tarczą Wschód, a nasi partnerzy pracują nad budową podobnego systemu fortyfikacji.

"Chcemy z tego zrobić jedno przedsięwzięcie – od Finlandii po naszą granicę z Ukrainą" – zadeklarował Premier.

Mamy już wspólne doświadczenie w obszarze ochrony naszej przestrzeni powietrzne, czyli air policing. Premier zamierza przekonać naszych partnerów do utworzenia analogicznej formuły, która zabezpieczy wody Bałtyku – navy policing.

Czas na odrodzenie się europejskich ambicji

Najważniejszym obecnie zadaniem politycznym dla naszego kontynentu jest obudzenie europejskich ambicji.

"Polska może odegrać i odegra kluczową rolę. Nie ma żadnego powodu, aby Europa jako całość – Unia Europejska i europejska część NATO – miała wobec kogokolwiek kompleksy" – mówił przed wylotem do Szwecji szef rządu.

Europa musi stać się samodzielna i niezależna od zmian w polityce amerykańskiej.

"Musi się skończyć epoka strachu i niepewności wobec Rosji. Jeśli Europa jest zjednoczona, to Rosja jest wobec Europy karłem: technologicznym, finansowym, gospodarczym" – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Dlatego tak ważne jest, abyśmy wraz z innymi państwami europejskimi wypracowali wspólną politykę. Rosja jest zagrożeniem tylko wtedy, gdy Europa jest podzielona.

Przywrócimy konkurencyjność Europy

Ambicje europejskie, który muszą się odrodzić, dotyczą także aspektu gospodarczego.

"Gospodarka europejska musi stać się na nowo potęgą, która nie boi się żadnej konkurencji" – zaznaczył Premier.

Potencjał naszego kontynentu jest ogromny, jednak wciąż nie do końca wykorzystywany.

"Zacząć musimy od cen energii. Energia w Europie nie może być dwa razy droższa, trzy razy droższa od energii w Stanach Zjednoczonych czy w Chinach. Nie mamy wtedy szans" – mówił Donald Tusk.

Polska w czasie swojej prezydencji w UE, która rozpoczyna się 1 stycznia 2025 roku, chce sprostać zadaniu, jakim jest przywrócenie konkurencyjności Europy w tym obszarze.

Wsparcie dla Ukrainy musi trwać

W czasie rozmów z państwami bałtyckimi i nordyckimi po raz kolejny Premier powtórzył, że "nic o Ukrainie bez Ukrainy".

"Wszyscy chcielibyśmy pokoju, ale musi być to pokój sprawiedliwy, szanujący integralność terytorialną Ukrainy" – przypomniał szef rządu.

Najskuteczniejszą ochroną polskich i europejskich granic jest dziś wsparcie dla Ukrainy.

"Nie może być takiego myślenia – i o tym też będę dzisiaj w Szwecji głośno mówił – że skoro Ameryka być może będzie się wycofywała z tej masywnej pomocy dla Ukrainy, to Europa też powinna w ten sposób postępować. Jest dokładnie odwrotnie" – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Jest to nie tylko wyraz solidarności z państwem, które stało się ofiarą rosyjskiej napaści, ale także forma zabezpieczenia całego kontynentu.

Wideo: https://www.youtube.com/watch?v=pkpIsv4-_KM

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wm/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.11.2024, 14:43
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ