Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: „Tarcza Wschód” to inwestycja w pokój i bezpieczeństwo (komunikat)

14.10.2024, 19:15aktualizacja: 14.10.2024, 19:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Program ma wzmocnić wschodnią granicę Polski i zapewnić bezpieczeństwo. Premier Donald Tusk wziął udział w ćwiczeniach w zakresie testowania elementów do budowy „Tarczy Wschód” w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu. Realizacja programu została przyspieszona – kluczowe elementy fortyfikacji pojawią się już w tym roku. Na realizację programu „Tarcza Wschód” przeznaczymy 10 mld zł.

Testy w ramach “Tarczy Wschód”

"Ćwiczenia miały sprawdzić skuteczność zapór i systemów obronnych, które są kluczowe dla ochrony wschodniej granicy Polski. Program obejmuje działania, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa kraju w obliczu potencjalnych zagrożeń.

To przedsięwzięcie obliczone na lata. Jego głównym zadaniem jest na tyle skutecznie odstraszyć potencjalnego przeciwnika, żeby wojny tu nie było. To jest stricte pokojowe zadanie"– podkreślił Premier na poligonie w Orzyszu.

Ćwiczenia były prowadzone przez pododdziały z 16. i 12. Dywizji Zmechanizowanych oraz 2. Pułku Saperów. Dzięki tym działaniom możliwe będzie dokładne zbadanie potrzeb operacyjnych i dostosowanie infrastruktury obronnej do przyszłych wyzwań.

"Te wszystkie ćwiczenia, instalacje i miliardy, które tutaj wydamy, mają służyć temu, żeby potencjalnie przeciwnik nie odważył się wkroczyć" – mówił Donald Tusk.

Premier podkreślił, że część infrastruktury, która powstanie w ramach “Tarczy Wschód” będzie miała zastosowanie cywilne. Skorzystają z tego mieszkańcy z terenów przygranicznych.

"Na to wszystko także będą środki europejskie, nie tylko krajowe. Będę o tym także w najbliższych dniach i tygodniach rozmawiał w Brukseli" – mówił w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Prezes Rady Ministrów.

Szef rządu zwrócił uwagę na to, jak ważne jest szybkie wdrażanie programu, aby zapewnić Polsce długoterminowe bezpieczeństwo. Ćwiczenia w Orzyszu są pierwszym krokiem na drodze do pełnej realizacji założeń „Tarczy Wschód”.

Premier podziękował również służbom i żołnierzom za ochronę wschodniej granicy Polski.

Przyspieszenie prac nad “Tarczą Wschód”

Bezpieczeństwo Polek, Polaków i naszej ojczyzny jest priorytetem dla rządu. Polska planuje przeznaczyć w 2025 roku na obronność 4,7 proc. PKB, czyli 187 mld zł – o 50 miliardów złotych więcej niż w 2023 roku.

"Narodowy Program Odstraszania i Obrony +Tarcza Wschód+ jest priorytetem naszego rządu. Bezpieczeństwo ojczyzny, obrona, budowanie wspólnoty, silne sojusze oraz modernizacja armii to nasze kluczowe cele" – powiedział w Orzyszu Wicepremier, Minister Obrony Narodowej.

Działania w ramach “Tarczy Wschód” mają trzy główne cele:

"Utrudnienie mobilności wrogim wojskom. Ułatwienie mobilności wojskom polskim. Zapewnienie ochrony polskim żołnierzom i ludności cywilnej. Tarcza Wschód jest po to, żeby odstraszyć przeciwnika, żeby nikt nigdy nie pomyślał, żeby Polskę zaatakować, żeby zaatakować wschodnią flankę NATO. Po to będziemy ją budować" – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wicepremier zaznaczył również, że program będzie realizowany szybciej niż pierwotnie planowano. Budowa elementów fortyfikacyjnych miała rozpocząć się w 2025 roku, jednak będzie możliwa w pierwszych miejscach jeszcze w 2024 roku. Realizacja działań w ramach +Tarczy Wschód+ potrwa do 2028 roku.

Nowoczesna infrastruktura i technologie

Systemy dronowe, magazyny wojskowe oraz zmodernizowane fortyfikacje stanowić będą fundament obrony kraju, a także wsparcie dla jednostek operujących na granicach.

"System antydronowy, system rozpoznania, system antydostępowy, zapewnienie nieprzerwanego funkcjonowania systemu łączności to są kolejne elementy, które będą budowane w miarę postępów programu +Tarcza Wschód+. Ta operacja wojskowa zmierza do tego, aby uczynić te tereny niedostępne" – powiedział zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Stanisław Czosnek.

Ośrodek szkolno-testowy w Orzyszu umożliwia szkolenie pododdziałów w zakresie przygotowania zapór inżynieryjnych oraz ich testowanie. Ćwiczenia udowodniły, że możliwość nielegalnego przekroczenia granicy została zminimalizowana.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ bk/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.10.2024, 19:15
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ