Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
Ferie to nie tylko śnieg i górskie krajobrazy. Na tych, którzy spędzają je w mieście, także czeka szereg atrakcji. Ofertą kuszą parki rozrywki, kina, muzea, teatry, domy kultury, a także baseny i lodowiska. Jak w czasie ferii w mieście pomoże mObywatel? Dzięki cyfrowym dokumentom pozwoli szybko i łatwo potwierdzić prawo do zniżek przy pomocy telefonu.
"Ferie to okazja do wspólnego spędzania czasu, którego na co dzień często brakuje na przyjemności. Właśnie dlatego tak bardzo przydaje się mObywatel. Dzięki cyfrowym dokumentom pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas potrzebny na wejście do muzeum, kina czy na basen. Karta Dużej Rodziny, legitymacja szkolna, studencka, a także legitymacja emeryta-rencisty to tylko część z dostępnych w mObywatelu dokumentów. Warto mieć je zawsze przy sobie i wyświetlać je łatwo na ekranie telefonu" – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Oto kilka powodów, dlaczego warto mieć przy sobie mObywatela podczas ferii zimowych.
Rodzinne ferie w mieście tańsze z mObywatelem
W aplikacji mObywatel dostępnych jest kilka dokumentów cyfrowych uprawniających do zniżek. Karta Dużej Rodziny to jeden z najbardziej wszechstronnych z nich. Daje uprawnionym rodzinom z minimum trojgiem dzieci możliwość korzystania z ulg w instytucjach publicznych, jak też liczne zniżki w ofercie komercyjnej partnerów KDR.
Karta Dużej Rodziny to zatem tańsze:
- zakupy, między innymi w marketach spożywczych, księgarniach i sieciach odzieżowych,
- przejazdy kolejowe, m.in. 37% zniżki na bilety jednorazowe i 49% na bilety miesięczne dla matki, ojca, macochy lub ojczyma,
- paliwo – zależnie od oferty danej sieci także tańsze posiłki i usługi na stacjach paliw,
- wejście do obiektów sportowych i kulturalnych oraz bezpłatny wstęp do parków narodowych.
Aktualnie karta honorowana jest przez blisko 15 000 partnerów, jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (https://www.gov.pl/web/rodzina/to-juz-10-lat-z-karta-duzej-rodziny-sprawdz-czy-masz-do-niej-prawo). Możliwości korzystania ze zniżek z KDR są więc tak szerokie, że nie sposób sporządzić ich listy. Dlatego powstała wyszukiwarka obiektów w całym kraju, które mają dla posiadaczy karty specjalną ofertę. Strona Wyszukiwanie partnerów Karty Dużej Rodziny - Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr) pozwala sprawdzić możliwości korzystania z KDR w konkretnym mieście, wskazanej okolicy, jak też w wybranym województwie. Można również filtrować wyniki ze względu na konkretne kategorie, w tym między innymi sport, rekreacja i turystyka, a także kultura oraz transport.
Warto przy tym pamiętać, że każdy członek rodziny może korzystać z KDR niezależnie. Dzieci z rodzin wielodzietnych mogą się nią posługiwać do ukończenia 18. roku życia, a jeśli dalej się uczą, karta posłuży im do czasu ukończenia nauki, lecz maksymalnie do 25. roku życia. Dzieci z niepełnosprawnością mogą natomiast korzystać z KDR bez ograniczeń wiekowych, jednak warunkiem jest aktualność orzeczenia o niepełnosprawności.
Co warte zapamiętania, rodzice i ich małżonkowie (macocha lub ojczym), którzy nabyli prawo do KDR, mogą korzystać z karty przez całe swoje życie, a więc także wtedy, kiedy dzieci się już usamodzielnią. Oznacza to, że mogą cieszyć się przywilejami również jako seniorzy, co pozwala jeszcze lepiej wykorzystać potencjał KDR w ciągu wielu lat.
Dodatkowe informacje o cyfrowym dokumencie w aplikacji mObywatel znajdują się na stronie Karta Dużej Rodziny - mObywatel (https://info.mobywatel.gov.pl/dokumenty/karta-duzej-rodziny). Można znaleźć tam również instrukcję dodawania karty w aplikacji.
Szczegółowe informacje o KDR, w tym, kto ma do niej prawo i jak ją wyrobić, znajdują się na stronie Uzyskaj Kartę Dużej Rodziny - Gov.pl - Portal Gov.pl (https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-karte-duzej-rodziny).
Legitymacja szkolna – klucz do zniżek dla ucznia
Legitymacja szkolna to dokument, który potwierdza tożsamość ucznia i jego prawo do zniżek. Z cyfrowej legitymacji szkolnej w mObywatelu mogą jednak korzystać uczniowie tych szkół, które nawiązały współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji. Szkoła taka udostępnia uczniom kody aktywacyjne, które umożliwiają dodanie cyfrowej legitymacji do mObywatela. Jeśli placówka zadbała o taką możliwość, warto to zrobić. Legitymacja szkolna w aplikacji to wygodna alternatywa dla dokumentu fizycznego. Jest zawsze pod ręką, stale dostępna w telefonie, co szczególnie ułatwia życie zapominalskim.
Po okazaniu legitymacji szkolnej tańszy wstęp oferują uczniom między innymi:
- lodowiska, baseny, ośrodki sportu i rekreacji,
- kina, teatry, galerie i muzea,
- ZOO, parki rozrywki, ogrody botaniczne i parki przyrody.
W przypadku przejazdów, zniżki ustawowe dla młodzieży szkolnej, jak np. 37-procentowa ulga na bilet jednorazowy w publicznym zbiorowym transporcie kolejowym, mogą łączyć się z ofertami specjalnymi. Aby je poznać, warto wejść na stronę internetową wybranego przewoźnika i sprawdzić jego aktualną ofertę. W przypadku przejazdów koleją przydatne będą między innymi wyciągi z taryf i ulg w transporcie, które dostępne są na stronach PKP Intercity (https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/kup-bilet/przepisy-i-taryfy/), Polregio (https://polregio.pl/pl/dla-podroznych/pomoc/przepisy-taryfy-ulgi/) i na wielu innych.
Więcej informacji o cyfrowym dokumencie dla uczniów znajduje się na stronie Legitymacja szkolna - mObywatel (https://info.mobywatel.gov.pl/dokumenty/legitymacja-szkolna).
Legitymacja studencka – pełnia studenckiego życia na wyciągnięcie ręki
Aby w pełni korzystać z uroków studenckiego życia, warto mieć zniżkowego asa w rękawie, czyli… legitymację studencką w mObywatelu. Podobnie, jak w przypadku legitymacji szkolnej, warunkiem korzystania z cyfrowego dokumentu jest nawiązanie przez instytucję szkolnictwa wyższego współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Uczelnia udostępnia wówczas studentom specjalny kod, wymagany do aktywacji dokumentu w aplikacji mObywatel.
Legitymacja studencka to klucz do wielu udogodnień i zniżek. Oprócz ulg ustawowych przysługujących studentom dochodzą dodatkowe możliwości:
- rabaty na zakupy i usługi – warto spojrzeć na strony wybranych sieci gastronomicznych, sklepów lub punktów usługowych, aby poznać ich ofertę dla osób studiujących,
- zniżkowe bilety na imprezy sportowe, jak mecze, zawody, turnieje, zgodnie z cennikiem danego obiektu lub organizatora,
- tańsze wejście na imprezy muzyczne, koncerty czy festiwale, szczególnie te organizowane w klubach uczelnianych,
- zniżki w wypożyczalniach sprzętu sportowego, np. przy lodowiskach, zależnie od oferty danego punktu usługowego.
W przypadku podróży warto sprawdzać strony wybranych przewoźników, aby być na bieżąco z listą zniżek oraz ofert specjalnych dedykowanych studentom. Dla żaków podróżujących koleją jedną z najistotniejszych jest ulga 51% w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych (do ukończenia 26. roku życia). Urząd Transportu Kolejowego omawia wiele z dostępnych zniżek i warunków korzystania z oferty kolejowej na swojej stronie Bilet na pociąg z ulgą lub bezpłatny – komu przysługuje? - Aktualności - Urząd Transportu Kolejowego (https://utk.gov.pl/pl/aktualnosci/21575,Bilet-na-pociag-z-ulga-lub-bezplatny-komu-przysluguje.html).
Więcej o legitymacji studenckiej w mObywatelu przeczytać można na stronie Legitymacja studencka - mObywatel (https://info.mobywatel.gov.pl/dokumenty/legitymacja-studencka).
Ferie z babcią, dziadkiem i… zniżkami!
Seniorzy także mają możliwość korzystania z wielu zniżek, co ułatwi i uprzyjemni im aktywny wypoczynek z wnukami w czasie ferii zimowych. Dzięki legitymacji emeryta-rencisty, dostępnej również jako dokument cyfrowy w aplikacji mObywatel, mogą oni między innymi korzystać ze zniżek w:
- komunikacji miejskiej, m.in. na bilety jednorazowe i okresowe,
- podróży kolejowej, m.in. w PKP Intercity, Polregio i szybkich kolejach podmiejskich,
- obiektach kulturalnych, jak muzea, galerie, filharmonie czy teatry,
- punktach gastronomicznych, handlowych i usługowych, które oferują zniżki dla seniorów.
Warto przy tym pamiętać, że legitymacja emeryta-rencisty od stycznia 2023 roku wydawana jest domyślnie w formie cyfrowej. Aby otrzymać tradycyjny, fizyczny dokument, należy złożyć wniosek o wydanie legitymacji w ZUS. Więcej o dokumencie można przeczytać na stronie Legitymacja emeryta-rencisty - mObywatel (https://info.mobywatel.gov.pl/dokumenty/legitymacja-emeryta-rencisty) oraz na portalu ZUS mLegitymacja - ZUS (https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/mlegitymacja).
Cyfrowe dokumenty – taniej, szybciej i prościej
Dzięki aplikacji mObywatel łatwiej jest korzystać z wielu atrakcji w lepszej cenie. Dokument uprawniający do zniżki można łatwo wyświetlić na ekranie telefonu. Co więcej, aplikacja daje dostęp do wielu cyfrowych dokumentów, dzięki czemu zależnie od sytuacji można okazać wybrany z nich, a także skorzystać z propozycji łączących zniżki ustawowe z innymi ofertami. Rozmaite rozrywki i aktywności w czasie wolnym stają się więc jeszcze bardziej atrakcyjne i przystępne cenowo z mObywatelem.
#FunduszeUE
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ bch/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.02.2025, 15:15 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |