Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: Finał konsultacji Strategii Cyfryzacji Polski (komunikat)

12.12.2024, 11:12aktualizacja: 12.12.2024, 13:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Ponad 300 osób uczestniczyło w finałowym spotkaniu poświęconym konsultacjom do Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 r. Wydarzenie zgromadziło licznych ekspertów, przedstawicieli branży cyfrowej, akademickiej oraz organizacji społecznych, którzy wspólnie dyskutowali o przyszłości cyfryzacji w Polsce.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, który podkreślił znaczenie współpracy z różnymi interesariuszami w procesie tworzenia strategii. Wicepremier przypomniał, że konsultacje odbywają się regularnie, a tym co pół roku w formie większego spotkania, zgodnie z wcześniejszymi obietnicami.

"Spotykamy się, nie tylko po to, aby podsumować ten rok w cyfryzacji Polski, ale także aby zakończyć i podsumować konsultacje pierwszego w naszej historii projektu Strategii Cyfryzacji Polski. Przełomowego planu, który wytyczy ścieżkę wielkiej zmiany cyfrowej naszego kraju na najbliższe 10 lat" – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas otwarcia konsultacji Strategii Cyfryzacji Państwa do 2035 r.

"Tak jak obiecaliśmy, Ministerstwo Cyfryzacji jest i będzie otwarte na głos obywateli. Wydarzenie kończy ponad sześciotygodniowy okres konsultacji Strategii, podczas którego zorganizowaliśmy także debaty na temat przyszłości finansowania sektora cyfrowego, gospodarki cyfrowej oraz bezpieczeństwa przestrzeni cyfrowej. We wszystkich tych spotkaniach konsultacyjnych udział wzięło ponad 400 osób. Do wczoraj otrzymaliśmy ich już ponad 500, od kilkudziesięciu instytucji" – dodał.

Podczas dnia odbyło się pięć paneli tematycznych, w których uczestnicy mieli okazję poruszyć kluczowe zagadnienia związane z cyfrowym państwem i otwartymi danymi, kompetencjami przyszłości, technologiami przełomowymi, cyberbezpieczeństwem oraz komunikacją elektroniczną. Każdy z paneli cieszył się dużym zainteresowaniem, a dyskusje były żywe i pełne merytorycznych argumentów.

Cyfrowe państwo i otwarte dane:

Pierwszym panelem podczas finału konsultacji Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku był panel „Cyfrowe państwo i otwarte dane”. W trakcie, którego omówiono znaczenie otwartych danych w nowoczesnym zarządzaniu publicznym. Uczestnicy dyskusji podkreślili, że dostęp do przejrzystych informacji wspiera innowacje, angażuje obywateli i zwiększa efektywność administracji.

Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka powiedział, że "Portal dane.gov.pl to wzór otwartych danych na światowej arenie. Przed nami kluczowe wyzwania: eIDAS-2 i przyszłość cyfrowych dokumentów. 2026 rok będzie momentem przełomu".

W panelu uczestniczyła także Anna Gos, Dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Pełnomocnik ds. otwartości danych, która od ponad 10 lat pracuje nad portalem.

Kompetencje przyszłości:

Kolejna dyskusja dotyczyła kompetencji cyfrowych Polaków. W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, kompetencje cyfrowe stają się kluczowym elementem. Warto inwestować w rozwój kompetencji cyfrowych, które umożliwiają efektywne korzystanie z nowoczesnych narzędzi i technologii. Przygotowanie się na wyzwania przyszłości to nie tylko klucz do osobistego sukcesu, ale także sposób na skuteczne dostosowanie się do potrzeb rynku i budowanie innowacyjnych rozwiązań.

"Otworzyliśmy nowy rozdział w cyfryzacji Polski – współpraca międzyresortowa i międzysamorządowa, rozwój kompetencji cyfrowych, innowacyjne programy edukacyjne i walka z dezinformacją. To fundamenty, na których budujemy cyfrową przyszłość naszego kraju" – zaznaczył wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski podczas panelu.

Technologie przełomowe:

Temat technologii przełomowych w Ministerstwie Cyfryzacji to obszar nadzorowany przez wiceministra Dariusza Standerskiego, który był gospodarzem panelu.

Technologie przełomowe to innowacyjne rozwiązania, które mają potencjał zrewolucjonizować różne dziedziny życia, gospodarki i nauki. Przykłady takich technologii obejmują sztuczną inteligencję, która zmienia sposób, w jaki przetwarzamy dane i podejmujemy decyzje, biotechnologię, która rewolucjonizuje medycynę i rolnictwo, oraz technologie blockchain, które wprowadzają nowe standardy bezpieczeństwa i przejrzystości w transakcjach. Dzięki nim możliwe jest zautomatyzowanie wielu procesów, zwiększenie efektywności oraz wprowadzenie innowacyjnych modeli biznesowych. W miarę jak te technologie się rozwijają, ich wpływ na społeczeństwo staje się coraz bardziej widoczny, otwierając nowe możliwości, ale także stawiając przed nami wyzwania etyczne i społeczne.

"Dziękujemy za ponad 2000 uwag do projektu ustawy o sztucznej inteligencji. Dzięki nim możemy poprawić przepisy, by były prostsze i bardziej przyjazne. Uczestnicy konsultacji wskazali, jak lepiej kontrolować AI, nie utrudniając działania firm i instytucji. Wasze opinie pomogły nam zaplanować zmiany, które pozwolą dostosować instytucje do współczesnych wyzwań. Już wkrótce przedstawimy kolejną wersję projektu, aby od nowego roku być gotowym na kolejne etapy prac" – podkreślił wiceminister cyfryzacji.

Cyberbezpieczeństwo:

Cyberbezpieczeństwo jest priorytetem Ministerstwa Cyfryzacji. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia w cyberprzestrzeni, w najbliższych latach zainwestujemy miliardy złotych, by chronić polskich obywateli i infrastrukturę krytyczną. Dzięki takim działaniom jak projekt „Cyberbezpieczny Samorząd” czy budowa Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK, tworzymy spójny system ochrony przed cyberzagrożeniami.

"Przeanalizowaliśmy dotychczasowe osiągnięcia w obszarze cyberbezpieczeństwa, omówiliśmy przyszłe działania i zaprosiliśmy do dialogu. Wasze pytania i pomysły są kluczowe, by wspólnie kształtować cyfrową przyszłość Polski" – podkreślił wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.

Komunikacja elektroniczna:

Strategiczny dokument Prawo Komunikacji Elektronicznej jest kluczowym narzędziem regulującym zasady i normy dotyczące korzystania z technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych w przestrzeni publicznej, który od wielu lat nie został ogłoszony. Dzięki determinacji Ministerstwa Cyfryzacji udało się go ogłosić.

"Udało się nam nadrobić kilkuletnie opóźnienie w implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, uchwalając prawo komunikacji elektronicznej. To nie była prosta ustawa, a jej wprowadzenie wymagało przekonania obu izb parlamentu oraz Prezydenta. Równocześnie pracujemy nad ustawą chroniącą małoletnich przed dostępem do internetowej pornografii, reagując na wyniki badań, które pokazują, jak niszczący wpływ ma to na dzieci i młodzież. W piątek w Krakowie przedstawimy założenia tego prawa, by zapewnić młodym bezpieczeństwo w sieci" – wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka na panelu +Komunikacja elektroniczna+ podczas finału Konsultacji Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 r.

Wydarzenie zakończyło się podsumowaniem wszystkich dyskusji:

"Cyfryzacja to przyszłość, ale tworzymy ją już dziś - razem z Wami. Dzięki współpracy budujemy cyfrowe państwo, które działa dla obywateli, biznesu i nauki. Konsultacje pokazały, że warto słuchać, zbierać pomysły i wdrażać innowacje, które zmieniają rzeczywistość na lepsze" – poodwiedzał wicepremier Krzysztof Gawkowski podsumowujący finał Konsultacji Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 r.

"W najbliższych tygodniach i miesiącach będziemy wprowadzać zmiany i rozmawiać z innymi ministerstwami, instytucjami publicznymi, z rynkiem, partnerami społecznymi i po prostu z obywatelami o tym, jak nasz plan na najbliższe 10 lat ulepszyć. A po tym, jak go ulepszymy, przedstawimy go do konsultacji jeszcze raz - już na oficjalnej ścieżce legislacyjnej" – dodał.

Ministerstwo Cyfryzacji dziękuje wszystkim uczestnikom za ich wkład w kształtowanie przyszłości cyfryzacji w Polsce oraz za zaangażowanie w prace nad Strategią Cyfryzacji Polski do 2035 roku.

Całość konsultacji dostępna jest online – https://youtu.be/FXr1rdFXQVU

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pab/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.12.2024, 11:12
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ