Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: Współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa na poziomie europejskim (komunikat)

25.10.2024, 14:51aktualizacja: 25.10.2024, 15:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji:

Wzmocnienie roli europejskiej Agencji w kontekście rosnących zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz konieczności zapewnienia wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa w krajach Unii Europejskiej – to główny temat rozmowy wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego z Juhanem Lepassaarem, Dyrektorem Wykonawczym Europejskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA). Premier Gawkowski spotkał się także z Dimitrisem Papastergiou, ministrem cyfryzacji Grecji.

Wzmocnienie roli ENISA w kontekście zagrożeń cyfrowych:

Podczas spotkania z Juhanem Lepassaarem, Dyrektorem Wykonawczym Europejskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA minister Gawkowski podkreślił, że ENISA odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu spójnego wdrażania dyrektywy NIS2 oraz koordynacji działań legislacyjnych państw członkowskich.

Podczas spotkania omówiono także znaczenie ENISA w kontekście kryzysów w obszarze zdrowia – czyli zapewnienia cyberbezpieczeństwa szpitalom. Podczas rozmowy zwrócono również uwagę na potrzebę wzmocnienia ustawodawstwa dotyczącego cyberbezpieczeństwa na poziomie UE oraz ograniczenia obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców, zwłaszcza MPŚ w zakresie raportowania incydentów.

"W kontekście rosnącej skali cyberzagrożeń, współpraca w ich zwalczaniu na poziomie europejskim nabiera szczególnego znaczenia. Potrzebujemy do tego dobrej koordynacji, wymiany doświadczeń i podnoszenia kompetencji oraz dobrego finansowania i o to powinniśmy zabiegać na poziomie Unii Europejskiej" – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Polska gotowa na współpracę z Grecją w zakresie wdrażania Aktu w sprawie sztucznej inteligencji:

Podczas spotkania z Dimitrisem Papastergiou, ministrem cyfryzacji Grecji, rozmawiano o szybko rozwijającej się technologii sztucznej inteligencji. W związku z tym, że Polska będzie przewodniczyć Radzie Unii Europejskiej, kraj ten chciałby zacząć współpracować z Grecją nad wdrażaniem przepisów dotyczących sztucznej inteligencji.

Polska jest zdecydowana na rozwijanie godnej zaufania sztucznej inteligencji, która będzie służyła społeczeństwu, a także wspierała innowacje i wzrost gospodarczy. Współpraca z Grecją w tym obszarze stanowi dla nas istotny krok ku realizacji tych celów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pab/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.10.2024, 14:51
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ