Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Pod koniec stycznia 2025 r. w Krakowie odbędzie się konferencja pn. "Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?". W wydarzeniu, które zostanie zorganizowane w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE, wezmą udział przedstawiciele polskiego rządu, samorządu, Komisji Europejskiej oraz świata nauki i biznesu.
1 stycznia 2025 r. Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez kolejne sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. Jednym z istotnych wydarzeń, które odbędą się w pierwszym miesiącu jej trwania, będzie konferencja pn. "Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?". Odbędzie się ona w ICE Kraków w dniach 30-31stycznia 2025 r. Jej organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej a współorganizatorem Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Kluczowa rola Polityki Spójności
Pierwszy dzień konferencji zainaugurują wystąpienia minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz oraz minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski oraz prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. Będą one poświęcone dotychczasowym efektom polityki spójności i wyzwaniom, które stoją przed całą Unią Europejską.
Drugi dzień konferencji otworzą: wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jana Szyszko oraz wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Tego dnia odbędą się m.in. dyskusje dotyczące podejścia terytorialnego w polityce rozwoju i jego znaczenia dla Unii Europejskiej.
Konferencja obejmuje w sumie kilkanaście paneli, w których głos zabiorą ministrowie i eksperci z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także unijni komisarze i urzędnicy wysokiego szczebla z Komisji Europejskiej. Nie zabraknie również ekspertów reprezentujących administrację publiczną, środowisko akademickie oraz organizacje pozarządowe z całej UE. Zostaną tam poruszone następujące tematy:
- dotychczasowe efekty polityki spójności oraz wyzwania na przyszłość, w tym w podziale na poszczególne sektory tj. mobilność, neutralność klimatyczna, transformacja społeczna, gospodarcza i cyfrowa,
- polityka spójności jako skuteczne narzędzie wzmacniania bezpieczeństwa Europy,
- podejście terytorialne w polityce rozwoju w kontekście przyszłych wyzwań i globalnych trendów, w tym terytorialny wymiar polityki spójności,
- system wdrażania polityki spójności,
- niematerialne korzyści wynikające z realizacji polityki spójności.
Celem wydarzenia będzie też wypracowanie wniosków i rekomendacji, które mogą być uwzględnione przez Komisję Europejską podczas przygotowywania nowych projektów rozporządzeń na kolejną perspektywę finansową 2028-2034.
Osiągnięcia polityki spójności w skali całej UE
Polityka spójności realizuje cele europejskie, jednocześnie wzmacniając najsłabsze regiony UE. Jest gwarantem tego, że procesy rozwojowe nie wykluczają żadnego obywatela ani żadnego z terytoriów UE.
Polityka spójności przyczynia się do zmniejszenia nierówności pomiędzy regionami UE: w momencie przystąpienia do UE w 2004 r. PKB w regionach Europy Środkowo-Wschodniej wynosiło ok. 52% średniej dla UE, obecnie zbliża się do 80%. W wielu regionach sama polityka spójności przyczyniła się do wzrostu PKB nawet o 10-13%.
Polityka spójności przyczynia się do wzmacniania konkurencyjności i innowacyjności gospodarek państw UE: ze środków polityki spójności wsparto już blisko 2,5 mln firm, w których powstało blisko 400 tys. nowych miejsc pracy i wprowadzono ponad 90 tys. innowacyjnych produktów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
azk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.12.2024, 13:12 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |