Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Uroczyste posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 – czas na podsumowanie (komunikat)

04.12.2024, 17:14aktualizacja: 04.12.2024, 17:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Poprawa sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienie opieki nad dziećmi, edukacja i zdrowie - to obszary, do których trafiły pieniądze z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w Polsce. Na ostatnim posiedzeniu Komitetu Monitorującego PO WER pod przewodnictwem wiceministry funduszy i polityki regionalnej Moniki Sikory omówiono wyniki wdrażania programu.

W spotkaniu, oprócz przedstawicieli kierownictwa MFiPR, wzięli również udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, innych resortów, samorządów, partnerów społecznych i gospodarczych, organizacji pozarządowych oraz środowiska akademickiego.

Kluczowe dane

W programie ogłoszono 831 naborów o łącznym budżecie ponad 27,90 mld zł. W ich wyniku podpisano ponad 7,9 tys. umów na kwotę 26,61 mld zł, co stanowi 112 proc. budżetu.

"W programie zrealizowaliśmy wiele projektów w obszarach kształcenia i rozwoju edukacji, integracji, wsparcia osób potrzebujących oraz przedsiębiorczości czy ochrony zdrowia. Polska w pełni rozliczyła środki Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) przeznaczone na PO WER, certyfikując wydatki na poziomie 104 proc. To pokazuje, jak złożonym w realizacji, ale i skutecznym był ten program" – podkreśliła wiceministra funduszy i polityki regionalnej Monika Sikora.

Mimo wyzwań związanych z pandemią COVID-19, cele programu zostały osiągnięte na wysokim poziomie, a wiele wskaźników znacznie przekroczono.

Dzięki środkom PO WER finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 osiągnięto m.in. następujące rezultaty:

- w projektach uczestniczyło 3,2 mln osób, z czego 62 proc. stanowiły kobiety, a 44 proc. osoby poniżej 25. roku życia.

- 654 tys. osób podjęło zatrudnienie, a 385 tys. zdobyło nowe kwalifikacje.

Końcowe sprawozdanie

Podczas posiedzenia Komitet Monitorujący przyjął Sprawozdanie końcowe z realizacji PO WER 2014–2020. Dokument ten, który musi zostać złożony do Komisji Europejskiej do 15 lutego 2025 r., zawiera szczegółową ocenę realizacji programu pod kątem finansowym i osiągniętych efektów, w tym działań ewaluacyjnych, wdrażania instrumentów finansowych, wsparcia dla osób młodych oraz działań informacyjno-promocyjnych. Ewaluacja ex post wskazała, że PO WER miał istotny wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą, szczególnie w obszarach rynku pracy, edukacji, wsparcia młodzieży, a także walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Wyniki osiągnięte w PO WER to dowód na skuteczność i wysoką jakość realizacji tego strategicznego programu, który przyczynił się do rozwoju kapitału ludzkiego w Polsce.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wm/ jpn/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.12.2024, 17:14
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ