Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: Prezentacja audiobooków z serii „Klasycy polskiej historiografii” zrealizowanych w ramach programu „Kultura w sieci” (komunikat)

27.10.2020, 18:46aktualizacja: 28.10.2020, 17:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje

Prezentacja audiobooków z serii „Klasycy polskiej historiografii” zrealizowanych w ramach programu „Kultura w sieci”

W czwartek 29 października o godzinie 12.00 w siedzibie Muzeum Historii Polski odbędzie się prezentacja online wyjątkowej serii audiobooków z udziałem aktorów interpretujących klasyków polskiej historiografii. Transmisję na żywo będzie można oglądać na profilu Facebook Muzeum Historii Polski oraz na kanale YouTube MuzHPtv. W wydarzeniu, w formule online, weźmie udział wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Piłsudski, Łoziński, Tokarz, Żeleński-Boy – to autorzy, których dzieła w wersji dźwiękowej można znaleźć na stronie Muzeum Historii Polski. Czytają Magdalena Górska, Antoni Pawlicki i Agnieszka Więdłocha.

Nagrania zostały przygotowane w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury. Pomysł zrodził się na wiosnę w czasie zamknięcia teatrów.

- Kiedy wszyscy siedzieliśmy w domu, sięgnięcie do książek było naturalnym odruchem – mówi Antoni Pawlicki, aktor, inicjator projektu i beneficjent programu „Kultura w sieci”.

W projekt włączyło się Muzeum Historii Polski, udostępniając swoją stronę internetową, na której są zamieszczane audiobooki.

- Muzeum Historii Polski z entuzjazmem i przyjemnością zaangażowało się w projekt zaproponowany przez Antoniego Pawlickiego. Produkcja audiobooków wpisuje się w cykl działań internetowych, który uruchomiliśmy wiosną w odpowiedzi na pandemię. Chcemy przypomnieć kilka świetnych książek o historii Polski i udowodnić, że dobrze napisane dzieła historyczne mogą być równie ciekawe, a może nawet ciekawsze niż literacka fikcja – zapewnia Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Wspólnie z aktorem muzealnicy wybrali pięć lektur do nagrania. Są to, jak wskazuje nazwa projektu, „klasycy polskiej historiografii”, między innymi udostępnione na stronie MHP:

• Józef Piłsudski, „22 stycznia 1863”, czyta Antoni Pawlicki (dostępny pod linkiem: https://muzhp.pl/pl/c/2359/audiobook-jozef-pilsudski-22-stycznia-1863-czyta-antoni-pawlicki)

• Władysław Łoziński, „Życie Polskie w dawnych wiekach (wiek XVI- XVIII)”, czyta Magdalena Górska (dostępny pod linkiem: https://muzhp.pl/pl/c/2361/audiobook-zycie-polskie-w-dawnych-wiekach-wladyslaw-lozinski-czyta-magdalena-gorska

• Władysław Łoziński, „Prawem i lewem. Obyczaje na czerwonej Rusi”, czyta Antoni Pawlicki (dostępny pod linkiem: https://muzhp.pl/pl/c/2364/audiobook-prawem-i-lewem-wladyslaw-lozinski-czyta-antoni-pawlicki)

W przygotowaniu są kolejne 2 części serii publikowane co czwartek: Wacław Tokarz, „Insurekcja warszawska (17 i 18 kwietnia 1794 r.)”, czyta Antoni Pawlicki, a także Władysław Żeleński-Boy, „Marysieńka Sobieska”, czyta Agnieszka Więdłocha.

- Zasoby polskiej historiografii są przebogate, a wciąż mało znane. Liczymy, że uda nam się zaskoczyć odbiorców, jak fascynujące są często niesłusznie zapomniane treści zalegające niekiedy w zakamarkach bibliotek. Mamy nadzieję, że zachęceni nagraniami tych kilku książek, sięgną po kolejne” – mówi Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski, który uczestniczył w wyborze lektur.

Na profilu Facebook Muzeum Historii Polski można też obejrzeć filmy odsłaniające kulisy pracy aktorów nad nagraniami:

https://www.facebook.com/watch/?v=1470631576457377

https://www.facebook.com/watch/?v=337814044151055

https://www.facebook.com/watch/?v=351624639433472

Spotkanie będzie transmitowane online na kanale YouTube muzHPtv i na Facebooku Muzeum z możliwością zadawania pytań.

Spotkanie „Klasycy polskiej historiografii” prezentuje projekt realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci”. W wydarzeniu, w formule online, weźmie udział wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Prezentacji będzie towarzyszyć dyskusja, w której uczestniczyć będą: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski), Antoni Pawlicki (inicjator przedsięwzięcia, aktor interpretujący teksty), Agnieszka Więdłocha oraz Magdalena Górska (aktorki interpretujące teksty), Wojciech Kalwat (wybór tekstów, Muzeum Historii Polski).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ liv/ aszw/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.10.2020, 18:46
Źródło informacji MAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ